DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Özge Cebbar
Özge Cebbar
Giriş Tarihi : 31-03-2021 07:31

Zübük ve Demokrasi

 

Aziz Nesin'in Zübük romanını, çoğunuz okumuş ya da duymuşsunuzdur. Zübük, belediye başkanı olduktan sonra milletvekilliğine kadar yükselir. Başbakan onu partisinden atınca da bu defa muhalefet lideri olarak halkın karşısına çıkar. Yalan dolanına rağmen herkes yine peşindedir.

Zübük, Türk siyasi yapısındaki çarpık karakterleri hicveder.

Bu romanda olduğu gibi yöneticinin seçimle geldiği demokratik toplumlarda, yönetenin eğitimli olması son derece mühimdir.

Sadece eğitim de yeterli değil ayrıca lider olmak isteyen kişinin, kişisel özellikleri de dikkate alınmalıdır. Örneğin, zeki ve akıllı olması lazım ki gerektiği yerde doğru hamleler yapabilsin ve geri dönüşü olmayan hatalar yapmasın.

Toplum değer ve çıkarlarının gözetilmesi açısından bu özellikleri taşıması önemlidir.

Yine aynı şekilde yönetinin vicdanlı olması da benzer sebeplerden ve toplumun refah icinde yaşaması açısından kritik önem taşır.

Güvenilir, dürüst, hukukun üstünlüğüne saygılı ve yeri geldiğinde görev adamı olabilmelidir lider kişi...

Böyle bir lider için de bunun tespitini ve değerlendirmesini yapabilecek yetide bir ulus'a ihtiyaç vardır çünkü; tam tersi bir durumda demokrasi, kötü niyetli kişilerce felakete dönüştürülebilir.

Hatırlayın Platon ne demiş, "Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar."

Sevdiğimiz, beğendiğimiz bir yönetici, aslında Zübük de çıkabilir. Bu yüzden; kişileri, özellikle siyasi kişileri sevip sayarken uyanık ve adil olmalıyız, fanatik değil.

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA