DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ali Tarık Hatipoğlu
Ali Tarık Hatipoğlu
Giriş Tarihi : 30-03-2021 07:53

Yok birbirinden farkı…

 

15 Temmuz tarihimizde önemli bir gün. Bu ülke de çeşitli darbeler oldu Hemen hepsi askeriye yoluyla yapıldı. Bir tanesi askeri görünümlü ancak lider kadrosu sivil, tarikat adı verilen dinci örgütlenmenin darbe girişimiydi. Bu tarikatçı yapının birinci adamı, ilkokul mezunu Fettullah Gülen'di.

15 Temmuz gecesi Ankara'da ki evimin üzerinden geçen, parklara ses bombası atan, meclise, genel kurmaya füze atan o uçakları kullanan Fetö diye liderlerinin kısaltılan adıyla anılan tarikatın askeriyedeki yeminli elemanlarıydı.

Darbe olduğu gece darbecilere engel olan siviller, halk değildi. Elbette onlar boğaz köprüsüne yürüdüler.  Ancak silahlı güçler sivil halka ancak projeleri başarısız olursa saldıramaz. Dünyanın gelmiş geçmiş en organize savaş makinası olan Hitler Ordusu çekilirken, saldırdığı zaman ki gibi davranmadı işgal ettiği coğrafyadaki halka… İstanbul'da ve Ankara'da fetöcü darbecilerin hızını kesen, ordunun büyük oranda asıl gücünün darbeci fetöcülere katılmayışlarıdır ki, bu darbecileri baştan bitirdi.

Ancak burada asıl dikkat çekilmesi gereken bu darbecilere tavır koyan çoğu cumhuriyetin kurucu ilkelerine bağlı subayların tavırlarıdır. Subayların çoğu değişik tarikatlara bağlı olsaydı bilinmezdi tabi, sonuç. Hatta tarikatlar arası savaşa da dönebilirdi.

Askeriyeye subay ve astsubay alınırken adayları belirlemede temel kıstas olan tarikatlara bağlı olmamak engel olmaktan çıkarılmış.

Bu ne demekti? Gitsin fetö'cüler, gelsin filan tarikatçılar demektir. Üstelik bu kez darbeye karşı koyacak sivil rakip tarikatçılar da olamayabilir. Üstelik bu tarikatların Fetö'cülerden daha az acımasız olacaklarını da kimse söyleyemez.

Erdoğan ellerinde büyütüp, Türkçe olimpiyatlarına katıldığı, kendi deyimi ile 'ne istediyse verdiği', eski meclis başkanının ifadesi ile parsel parsel büyük kentlerin peşkeş çekildiği o süreçten sınavsız, torpille, cevapları verilen sınavlarla üniversiteye, askere alınanların ne derece asker ne derece hakim, doktor olduğunun belli olduğu gibi; yine tarikatlardan askeriye gibi kurumlara gelenlerin nasıl ve kimin askeri olacağı da şimdiden söylenebilir.

Erdoğan büyük sıkıntılar çektiği tarikatçı yapılanmalarına bir daha ön ayak olmamalıydı. Çünkü; günlerin neler getireceğini kimse bilemez, çoğunlukla anti demokratik olan ülkenin her tarafında farklı önderliklere dayalı isimlerle var olan tarikatlar, iktidarın sonunu getirebilir. Tabi ki ülkenin de sonunu getirebilir

 

 

 

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA