DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Yavuz Kalyoncu
Yavuz Kalyoncu
Giriş Tarihi : 04-02-2021 07:30

Mustafa Yılmaz Çebi (DAYI MUSTAFA)

Ordu’nun Şehrengizleri:

Dayı Mustafa Yılmaz Çebi, 10 Eylül 1933’de Ordu’da doğdu. Babası Sadullah Çebi, namı diğer Kara Hafız. Annesi Düriye Çebi’dir.

Çebi ailesinin Ordu’ya gelişleri 1914-15 Rusların Trabzon’u işgaline dayanır. Rusların Artvin’den başlayan kara harekatı kıyıdan gemilerle de desteklenince, sahilde ve yakın köylerde oturan Müslüman Türk aileler kendi imkanlarıyla kimi karadan, kimi deniz yoluyla motorlarla, Giresun, Ordu, Samsun taraflarına göçe mecbur kalırlar.

Sürmene’den gelip Ordu’ya yerleşen “Kara Hafız” lakaplı baba Sadullah Çebi, Ordu’ya geldiğinde daha önceden buraya gelip yerleşen Furtun ailesinin yanında bir müddet kalmış.  İlk eşi burada vefat edince Kadir Engin’lerin büyük halaları Düriye Hanımla evlenmiş. Aylar sonra Zaferi Milli mahallesindeki boşalan, eski Ermeni Handan’ın dayısının evine yerleştirilirler. 

Sadullah Çebi’nin Düriye hanımla evliliğinden bir kız ve bir erkek çocukları olur: Emine ve Mustafa.  Emine gelinlik yaşa geldiğinde evlenip İstanbul’a gelin gider. Bir müddet sonra(1944) annesi ve babasını çok küçük yaşta kaybeden Mustafa(11) ablası Emine’nin yanına İstanbul’a götürülür.

 

Kara Hafızın, Sadullah Çebi’nin Dedesinin mezarı Sürmene Vizara’da. Paltolu Kara Hafız lakaplı Sadullah Çebi.

 

Abla Emine ticaretle uğraşan Tahir Çebi ile evlenmiştir. Emine ve Tahir Çebi’nin üç çocukları vardır. Türkiz-Mutlu ve Rıza. Emine Hanım kardeşine hem ablalık, hem de annelik yapmış. Mustafa da küçük yaşta dayı olmanın mutluluğuyla, yeğenlerine hem dayılık, hem de onlara abilik yaparak büyür ve İstanbul Şişli Terakki lisesine yatılı olarak girer, kaydını yaptırır.

 

İstanbul’un önemli okullarından olan Şişli Terakki’de, Ordu’dan Temel Akyol, Özen Akyol ve Mustafa Taviloğlu, Mehmet Üstündağ, Yalçın Selgur gibi arkadaşlarla birlikte okuyup Ortaokul ve liseyi burada tamamlar.

Futbolu çok seven Mustafa okul yıllarında futbol oynamaya başlar. Okul takımının değişmez orta saha oyuncusu olarak dikkatleri üzerine toplar. Çocukluk ve gençlik yılları Nişantaşı, Teşvikiye, Suadiye ve Kadıköy’de geçen Mustafa Çebi, rkadaşları arasında sevecenliği ile kısa sürede geniş bir çevre yapmış. Okul takımında, kendini gösterdikten sonra, 1950’li yıllarda 17 yaşında İstanbul Göztepe’de kurulan Hilalspor takımında futbol oynamaya başlamış.

 

Amatör olarak İlk futbola başladığı Göztepe Hilalsporlu futbolcu arkadaşı daha sonra Fenerbahçe’de futbola devam edip milli takıma yükselme başarısı gösteren Halit Deringöl ile arkadaşlığı hep devam etti. Hilalspor’da yıldızı parlayınca, Birinci Lig’de oynayan Karagümrük takımına transfer edilir. Orta sahada oyun kurucu ve hücuma yönelik futboluyla taraftarında sevgisini kazanır.  Başarılı bir orta saha oyuncusu olan, Dayı Mustafa kısa zamanda takım kaptanlığı yapmaya başlar. Üçüncü senenin ortalarında şansız bir sakatlık sonunda futbolu bırakıp, ticarete atılır.

Sultan Hamam’da aile mesleği olan kumaş, tekstil ve konfeksiyon imalat işlerine başlar. Girdiği işlerde başarılı olup kısa sürede ticareti faaliyetlerini arttırır. Bu süre zarfında eski takımı ile irtibatını hiç kesmeyip, yıllar sonra Karagümrükspor kulübünün Başkanlığını yapar.

 

         Karagümrük Futbol Kulübü. Altta oturan, sol baştan ikinci Dayı Mustafa.

Ulusu’nun takım arkadaşı

1950 - 1955 yılları arasında Hilalspor, Adaletspor ve Karagümrükspor kulüplerinde futbolcu olarak hizmet etmiştir. Askerliğini yedek subay olarak yapan Mustafa Çebi, askerde Ordu Milli futbol takım formasını da giymiş. Mustafa Kemal Ulusu’nun hatıralarından öğrendiğimize göre Bostancıspor ile oynanan müsabakada Dayı Mustafa ile Ordu Milli formasını birlikte giymişler.

Askerlik sonrası ticaret hayatında daha aktif hale gelen Mustafa Çebi, Sultan Hamam’da aile mesleği olan kumaş tekstil ve hazır giyimi, rahmetli Kamil Çebi ile devam ederken, Büyük Milas Han’da, Model Konfeksiyon toptan ve perakende olarak devam etmiş. Sonra 29 Kasım 1961 günü İstanbul Boğaz Komutanı Deniz Albay Şemi Kahramanoğu’nun kızı Tülin Çebi ile evlenmiş.

 

Mustafa ve Tülin Çebi’nin Nişan Töreni.

Bu mutlu evlilikten Ömer, Tamer, Caner adında üç erkek çocukları dünyaya gelmiş. Ticaret, cemiyet ve sporla ilişkisine hayatının her döneminde devam eden Mustafa Çebi, sporcu kimliğini hiç bırakmamış. Kurucusu olduğu Suadiye Yacht Kulübü’ne 1978 -1979 yıllarında başkan ve kurucu başkan olarak devam etmiştir. Burada gençlerin yelken sporu ve diğer spor branşlarında yetişmesine olanak sağlamıştır.

Daha sonra sahipliğini arkadaşları olan Ünal ve Yener Sağra kardeşlerin yaptığı Sağra ürünleri bayiliğinin İstanbul temsilciliğini Nadir Furtun ile birlikte açtı. Trakya ve Marmara bölge temsilciliğini yaptı. Bu dönemde Nadir Furtun ile birlikte Almanya’nın en büyük Süper Market zinciri Edekay’ı İstanbul’da ağırladılar.

 

İstanbul Sağra Temsilcisi Dayı Mustafa ve Nadir Furtun, Alman misafirlerle.

Sağra ürünlerinin satışında ticari olarak göstermiş olduğu üstün başarılarıyla zamanın ticaret bakanı Ordu Milletvekili Şükrü Yürür ve protokol ekibiyle Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından da Ünal Sağra ile birlikte ödüllendirilir.

 

Sonra Bağdat caddesinde, Moda’da, Sahrayı Ceditte on ayrı yerde Sağra satış dükkânları işletmeciliği açarlar. 1984-1985 yılları arası Orduspor Kulüp başkanlığı yapar. Orduspor 1. Türkiye liginde adından söz ettiren özellikle kendi sahasında puan vermeyen bir takım haline gelmiştir.

 

     Ordu Şehir stadı-A takımlar öncesi F.B genç takımı Ordusor genç takımı müsabakası.

FB Genç takımı Caner Çebi

Bu yazının gerçekleşmesinde her türlü yardımı veren sevgili Caner Babasının hayatını anlatırken bir anısını da anlattı:

“Babamın Orduspor Kulüp Başkanlığını yaptığı sene, ben de Fenerbahçe’nin alt yapısında oynuyordum. A. Takım öncesi genç takımlar maç yapardı. Biz de Fenerbahçe olarak çok iyiydik, liderliğe oynuyorduk. Bir hafta heyecandan uyuyamamıştık. Ama yol boyunca Ordu seyircisi, genç takımın çok iyi olduğunu konuşuyor, Orduspor’un çok iyi bir takım olduğu,  kendi sahasında yenmenin imkânsız olduğu, Türkiye’nin en zor deplasmanı olduğu, yönetim, futbolcu ve taraftarın kenetlendiği, şehrin futbol ve Orduspor aşkıyla dolu olduğu anlatıldı.

 

A takım için galibiyet pirimi 400.000 lira konulmuştu. Bu rakam Galatasaray, Beşiktaş primiyle ayniydi.  Takımda oynayan oyuncuların da tek tek isimlerini aklımıza yazmıştık. Hatırladığım kadarıyla Genç takımda Kaleci Metin, Aykut, Gürhan varken, bizim A takımda Orduspor’dan gelen Erdoğan Arıca ve Şenol‘lu takımdı.

Sahaya çıktığımızda ayaklarımız titredi. Ben o zaman Orduspor’un gerçek gücünü, birlik beraberlik olunca yapabileceklerini gördüm. O an orada olup bugün aramızdan ayrılanlara Allahtan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun ömürler diliyorum.”

 

 

Orduspor-Beşiktaş maçı sonrası sağdan sola: Turgay Şeren, Dayı Mustafa, Gazeteci Faik Gürses. Sol baş Murat Çebi.

Siyaset hayatı

Caner Çebi, babasının hayatını anlatmaya devam etti:

“Babamın hayatında ailesi, Ordu sevdası ve spor her zaman vardı. Evde hep bu üçlü konuşulurdu. Ticaret hayatını düzene koymuştu. Orduspor Kulüp başkanlığını Çoşkun Köksal’a devir etti. Anavatan Partisi’nden teklif gelince, Kadıköy Anavatan Partisi ilçe başkanlığı için arkadaşı Fenerbahçe’nin efsane kaptanı Ogün Altıparmak ile seçilme yarışına girdiler. Babam Dayı Mustafa seçimi kazandı. 1985’de Anavatan Partisi Kadıköy İlçe Başkanı oldu. Bir yıl sonraki seçimde Mutahhar Kotevoğlu ile başkanlık yarışına girdi, yine kazandı. Anavatan Partisi’nde üçüncü ve son seçiminde de Tekin Küçükali’ye karşı kazandı...

 

1985, Anavatan Partisi Kadıköy İlçe Başkanlığı sırasında Turgut Özal ile.

Üç dönem Anavatan Partisi Kadıköy İlçe Başkanlığı yaptı. 1985 seçimlerinde Ön yoklamalı aday adaylığı seçiminde ilk sırada seçilmiş olmasına rağmen Seçim kuruluna giden listeye politik oyunlarla üçüncü yazıldığı için Milletvekilliğini 2000 oyla kayıp etti.

 

Dayı Mustafa, küçük oğlu Caner, eşi ve torunu ile.

“Çok yeğenim var, yeğenim”

Yardımseverliği ile de tanınan babam Dayı Mustafa, Ordu’dan gelen hemşerilerine ve çevresinde bulunan yardıma muhtaç insanlara yaptığı iyilikleriyle herkes tarafından ‘Dayı Mustafa’ lakabı ile anılırdı.

Korktuğunu hiç bilmem, herkesle, her makamla rahat ve ayni tavırla konuşurdu. Ticarette de olduğu gibi, her konuda cesaretliydi. Kulüp başkanlığı sırasında yapılan bir röportaj sırasında Dayı lakabını sorun gazeteciye: ‘ÇOK YEĞENİM VAR YEĞENİM’ Diye cevap verince bu söz herkes tarafından kullanılmaya başlanmış.  

İlerleyen yıllarda Karagümrük kulübüne yönetici ve Başkan olarak hizmetine devam etmiştir. Doğruyol Partisi İstanbul İl başkanlığını da bir dönem yaptı. Fenerbahçeli olmasına rağmen her kulüpten arkadaşları olduğu gibi, her siyasi partiden de dostları vardı.

 

CHP Seçim bürosunda, Ordulu arkadaşları, Ali Öztürk ve Hasan Bacınoğlu ile.

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu üyeliği

Fenerbahçe Kulübü’nün 2123 sayılı Yüksek Divan Kurulu üyelerindendi. Buna rağmen her kulübün temsilcilerinden arkadaşları vardı. En yakın arkadaşlarından birisi de Beşiktaşlı Süleyman Seba idi.

 

       Aziz Yıldırım ile bir kongre öncesi.

Orduspor’un her İstanbul’a gelmesinde takımın kamp yaptığı otele gelir, yönetici arkadaşlarıyla görüşür elinden gelen yardımı yapardı. Orduspor’un UEFA kupasında Çeklerin şampiyon ekibi olan Banik Ostrava takımını Ordu’da 2-0 yenmesi onu çok heyecanlandırmıştı. İkinci maç için Çekoslovakya’ya gidecek kafileye tek tip kıyafet yaptırmış. Onlarla sevinçlerini paylaşmıştı.

Orduspor’un unutulmaz ismi Güven abi ile bir sohbetimizde: “diz bağlarımdan ameliyatım için yattığım hastaneyi, ameliyatı yapacak hocayı bulup, ameliyat sonrası da Süleyman Seba ile ziyaretime gelmişlerdi. Bildiğim fedakar, Ordu’yu, Orduluyu, Orduspor’u çok seven bir büyüğümüzdü” Dedi.

 

 

                  Akrabalığa çok önem verirdi. Sosyal faaliyetleri hep desteklerdi. 2010 Yılında mensubu olduğu Çebi Sülale Vakfı’nı kurdu, Kurucu Başkanlığını yaptı. Ölene kadar her toplantılarında yardımcı oldu, 18 yıl Onursal Başkanlık yaptı.

 

Tülin Çebi, üç oğlu ve üç geliniyle birlikte.

 

Çebi Vakfı yemeğinde ailesiyle Dayı Mustafa.

         

1940’da aile büyüklerinin çalıştırdığı, Çambaşı yanan otelin önü: Soldan sağa, Halit Hafız-Mehmet Çebi-Sırrı Tercan-Hamborson-Karaoğlu Dursun-Hırant Çakıryan-Kara Ferhat-Salih Çakmak-Hamit Akyol. Oturanlar: İbrahim Çelebi-İsmail Gürsoy-Yakup Çebi-Memiş Akata-Nihat Akden-Yusuf Çebi-Salim Memecan-Tahir Çebi-İsmet Çebi-Mahmut Memecan-Kara Mehmet.

Sadece Ordu’nun değil, herkesin Dayı Mustafa’sı olan Mustafa Çebi, 2018 yılında seksen iki yaşında vefat etti. Unutulmazlar arasında yerini aldı.

Doğduğumuzda ağlayarak geldiğimiz dünyadan ayrılırken, bizim için ağlayanların olması ruhumuzu huzura erdirir. Rahmetli Dayı Mustafa’nın arkasından ağlayan yakınları, onu seven yeğenleri, gazete sayfalarına ilanlar verip gözyaşı döktüler. Ruhunu hafiflettiler.

Allah rahmet eylesin. Mekânı Cennet olsun.

Yavuz Kalyoncu

Yavuz Kalyoncu

DİĞER YAZILARI BAHTİYAR TENTEOĞLU 04-03-2021 09:06 Mustafa Yılmaz Çebi (DAYI MUSTAFA) 04-02-2021 07:30 Ordu’nun Şehrengizleri: Fikret Ayabakan 18-06-2020 14:01 Ordu’nun Şehrengizleri: Kemre Yüksel: Yüksel Şenol 08-06-2020 13:59 Ordu’nun Şehrengizleri: Kahyo İlyas (İlyas Gürsoy) 03-06-2020 13:57 Ordu’nun Şehrengizleri: Yalçın Çelebi 27-04-2020 13:49 Ordu’nun Şehrengizleri: Ertan Kalay 17-04-2020 13:49 Kara Kiraz- Elderek Deresi. Kerameddin Camii 26-03-2020 13:45 Mehmet Kargı; MİLLİ MEHMET 16-03-2020 13:41 Engin Müldür (Motor Engin) 05-03-2020 13:38 Ordu'nun Şehrengizleri-Ali Aydoğan-Salih Aydoğan 03-02-2020 10:15 Necip Cemal Gökalp… 05-10-2019 09:15 Cengiz Çol… Namı diğer “Deve Cengiz” 14-09-2019 09:15 GÖÇ ZAMANI GELDİ… 22-08-2019 09:00 DEFİNECİLER… 25-07-2019 09:30 Salih Bahtiyar, Nam-ı diğer PEHLİVAN SALİ 25-07-2019 08:45 Keleşo Durmuş Amca 29-04-2019 09:15 Ordunun ŞEHRENGİZLERİ (Cingan Yusuf) 09-04-2019 08:45 NALBANT KİZİRİN OSMAN’IN ANISINA… 19-03-2019 09:00 Namı diğer Çıdık Hasan 12-03-2019 09:00 İsmail Taşkınsu 20-12-2018 14:40 Fahrettin Tercan, Namı diğer FIÇI FAHRETTİN 05-12-2018 10:50 Zulu Uğur; Uğur Aydoğdu 28-11-2018 10:35 ORDU’DA HOROZ DÖVÜŞLERİ 08-11-2018 11:05 Muzaffer Ersöz 07-11-2018 10:10 Ekrem Yılmaz; Namı diğer ‘Kel Ekrem’ 06-09-2018 10:20 Büyük ORHAN; “Orhan TOKCAN” 06-09-2018 10:18 Dursun Karaçuka 06-08-2018 10:18 Hamamcı Tahsin… 23-07-2018 10:13 Fikri Tefil, namı diğer Şişik Fikri. 09-07-2018 10:43 Esnafspor’un kuruluş Öyküsü 06-04-2018 08:00 Yerli malı yurdun malı her Türk onu kullanmalı 24-03-2018 10:55 Dünya Su Günü’nü kutlarken 23-03-2018 10:40 ORDU'NUN ŞEHRENGİZLERİ; Kanca Fuat (Fuat Çevik) 23-02-2018 10:27 İlk kaptan, büyük kaptan… 12-02-2018 11:09 YAYLALAR-82 -KABALAK OBASI 11-10-2017 16:16 Ordu’da horoz dövüşleri… 11-10-2017 16:16 YOK OLAN BİR MESLEĞİN ORDU’DAKİ SON TEMSİLCİSİ; NALBANT KİZİR OSMAN… 11-10-2017 16:15 Kayıp Hazineler ve DEFİNECİLER – 1 11-10-2017 16:15 Kayıp Hazineler ve DEFİNECİLER – 2 11-10-2017 16:14 Arıcı Çadırında bir gece ve arı mucizesi… 11-10-2017 16:13 BİR ŞEYLER YAPMALI… 11-10-2017 16:13 Gelişen teknolojiye yenilen bin yıllık meslek TERZİLİK… 11-10-2017 16:12 Ekmeğini demirden çıkaran son Demirci Ustalarımız… 11-10-2017 16:11 Son yayık ustası… 11-10-2017 16:10 SU DEĞİRMENLERİMİZ… 11-10-2017 16:09 VONALI, SON KAYIK USTALARI… 11-10-2017 16:08 Ağaca ses veren Perşembeli bağlama ustası… 11-10-2017 16:08 Şair, Bestekar, bağlama ve ses sanatçısı; ŞENER GÖK. 11-10-2017 16:07 DENİZE SEVDALANDILAR, DENİZDE KALDILAR. KABİRLERİ DENİZ OLDU…. 11-10-2017 16:06 Dert Ortağı Berberlerimiz 11-10-2017 16:05 Kadına dair; Meraklı bir geçmiş araştırması… 11-10-2017 16:04 Aza kanaat edip mutlu olmayı başarmak… 11-10-2017 16:03 Açıklanamayan, Gizli kalmış Gerçekler… 11-10-2017 16:02 Son Bakırcı Ustalarımız… 11-10-2017 16:02 Yayla Göçleri… 11-10-2017 16:01 Eriçok Zirve Tırmanışı… 11-10-2017 16:00 Ordu’nun ZİRVE-İ KEBİR-İ GÖNDELİÇ TEPESİ… 11-10-2017 15:59 Seyit ve Susuz tepeleri… 11-10-2017 15:59 Su altında dalanların dünyası. DALGIÇLARIMIZ 11-10-2017 15:57 Çağlayanlar Şelaleler 11-10-2017 15:57 Her derde deva! Yerli Elma’mıza sahip çıkalım 11-10-2017 15:56 PİLİÇ NECMİ 11-10-2017 15:55 Ayartamlı İHSAN 11-10-2017 15:54 Ordu Futbolu’nun Efsanelerinden Arap Güner (Vardal) 11-10-2017 15:53 196O’LI YILLARIN EFSANELERİNDEN; HAYRİ ERTÜRK… 11-10-2017 15:53 TOTO UĞUR (Vardal) 11-10-2017 15:47 TORUN MEHMET (UĞURSAL) 11-10-2017 15:45 DANSÖZ AYDIN .(Yazıcı) 11-10-2017 15:45 ÖCÜ Kaptan, ÖCÜ Kadir (1910-1959) 11-10-2017 15:44 SARI ONUR(ÇELİKKOL) 11-10-2017 15:43 Sülaleler 11-10-2017 15:42 Küçük İhsan 11-10-2017 15:41 AYVAZ (Fahri Kılıç) 11-10-2017 15:40 HÖLLÜK MEHMET (Mehmet Mustafaoğlu) 11-10-2017 15:40 Kahraman SÖNMEZ 11-10-2017 15:39 Talat ERDOĞAN 11-10-2017 15:38 Ordu’ ya futbolu sevdirenlerden; YILMAZ YÜCEL 11-10-2017 15:37 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; Ekrem AKDENİZ 11-10-2017 15:36 İbibik-Hüd hüd veya Çavuş Kuşu… 11-10-2017 15:36 DİNGONUN AHIRI… 11-10-2017 15:35 Futbolu Bize sevdirenlerden GOLİ SEZER 11-10-2017 15:35 KURU KENAN (POYRAZ) 11-10-2017 15:34 Rıfkı Gümüş 11-10-2017 15:33 Ordu Futbol Tarihinde iz bırakan baba ve oğulları… 11-10-2017 15:32 Futbol tarihimize iz bırakanlardan; Komiser Şevket(Görez) 11-10-2017 15:31 Kel Apo… 11-10-2017 15:31 Atanur Güneysu/İMAM ATANUR 11-10-2017 15:29 Birileri bu yanlışa dur demeli 11-10-2017 15:28 OSMAN AYDIN 11-10-2017 15:28 Kırk bir kere Maşallah… 11-10-2017 15:27 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; MUSTAFA ERKENCİ 11-10-2017 15:27 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; Nihat ÖZEL 11-10-2017 15:26 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; Nihat ÖZEL 11-10-2017 15:25 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; MUSTAFA ERKENCİ 02-10-2017 16:59
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA