DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Yavuz Kalyoncu
Yavuz Kalyoncu
Giriş Tarihi : 21-05-2021 07:16

FUTBOL SAHALARINDAN MİLLETVEKİLLİĞİNE...

Ordu’nun Şehrengizleri: Yılmaz Sanioğlu

 

Ordu futbol sahalarında top koşturan unutulmayan isimlerden Yılmaz Sanioğlu. Ünye’den gelip Ordu Lisesinde futbol oynamaya başlayınca dikkatleri üzerine çeken renkli bir büyüğümüz. Ordu’da kaldığı yıllarda güzel dostluklar kurarak kendisini sevdiren, sayısız arkadaşlıklar edinen Yılmaz Sanioğlu ile sohbetlerimizde hayat hikayesini kendisinden dinledim.

Tanıyanlar bilir, Yılmaz abi ile sohbet hiç bitmesin istersiniz. Gülerek mimikler ve el kol hareketleriyle her şeyini anlattı...

“Ben Yılmaz Sanioğlu, 1942 Ünye doğumluyum. Annemin dediğine göre fındık zamanı doğmuşum. Babam Hüseyin Sabri, annem Meryem Sanioğludur. Benden büyük üç abim var. Yusuf Sani-Hasan ve Emin Sanioğlu. İlkokulu Ünye İnönü İlkokulunda okudum. Öğretmenim rahmetli Lebibe Aslan’dı. Daha sonra Ünye’nin Çamurlu mahallesine taşındık. Ortaokulu Ünye Merkez Ortaokulunda okudum. Eskinin önü terekli şapkalarının mecburi olduğu güzel yıllardı.

 

Futbol ile tanışması

Ortaokulu bitirdikten sonra Ünye’de Lise olmadığı için Trabzon Lisesine yatılı olarak kaydımı yaptırdık, 1957. Futbolla tanışmam orada oldu. Sınıf maçlarında oynadığım futbola Trabzon Erdoğdu Spor’da amatör olarak fbaşladım. Her mevkide oynuyordum. Lise hayatım biraz vukuatlı oldu. On üç sene süren lise hayatıma iki yıl sonra Ordu Lise’sinde devam ettim.

1959, Selimiye mahallesinde Yılmaz-Yener-Ferhat kardeşlerin evlerinin yanında kiralık bir ev tutarak liseye gidip gelmeye başladım. Trabzon Lisesinden geldiğimi, Erdoğdu Spor Kulübünde oynadığımı duyan Rahmetli Turşu Kemal Karlıbel ve Mahmut Çol, 5. Edebiyat B sınıfına kayıt olmamda ısrar ettiler ve ben onlarla birlikte ayni sınıfta okumaya başladım. Okulda çok çekişmeli sınıf maçları yapılırmış. O sene benim de oynadığım sınıf takımımız şampiyon oldu. Bende Okul takımına seçildim.

Rahmetli Ahmet Karlıbel’in kaptanlığını yaptığı okul takımı ile de Ordu şampiyonu olduk. Beden Eğitimi öğretmenimiz Orhan Kartal ve okul müdürümüz Rahmi Şahin Odabaş futbolu ve futbolcuyu çok seviyorlardı. O yüzden diğer branş öğretmenleri de bizlere yardımcı oluyordu. Takımda daha sonra Ordu’nun amatör kulüplerinde futbol oynayan, Orduspor’da ve farklı kulüplerde profesyonel olarak futbolunu devam ettiren arkadaşlarım vardı. Ahmet Karlıbel-Çanga-Toto Uğur-Dilik Yener-Kuru Hayri-Höllük Mehmet-İmam Atanur-Malak Ertan-Rado-Vedat gibi.

Yenge Yılmaz

Ordu ve yöresinde lakap takma modası vardı. Benim lakabım da beş yaşında yaşadığım bir olaydan dolayı bana yakıştırılmıştı. Babam ve annem kız çocukları olmadıkları için benim saçlarımı uzatmışlar. Bir gün babamın elinden tutmuş Ünye’de gezerken, babamın arkadaşı Termeli Mehmet Alver: ‘Ne kadar güzel bir kızın var Hüseyin, büyüsün de onu oğluma alayım’ demiş. Ben de kızıp pantolunumu indirip: ‘Nah alırsın oğluna, ben kızını alırım!’ demişim. Bu olaydan sonra Rahmetli Mehmet amca beni her gördüğünde ‘Hanım yenge’ diye kızdırmaya devam etmiş. ‘Yenge’ lakabı buradan gelir.

Ordu’da bulunan Atalay otelin sahipleri İbrişimler Ünyeliydiler ve ailelerimiz tanışıyorlardı. Bir de orada çok sevdiğim Hayri abimiz vardı, boş vakitlerimde ziyaretine gittiğim bir gün, 19 Eylül Spor Kulübü futbolcularıyla tanıştım. Kulüp başkanlığını da Ünyeli İbrişimler yapıyordu. Yönetiminde de tanıdığım insanlar vardı. Takımın lisanslı oyuncuları arasına katıldım. Ordu’nun ileri gelen ailelerinden arkadaşlarım olmuştu. Ergin Karlıbel abi ile de bu takım vesilesiyle tanıştım, 1960.

 

19 Eylül Futbol takımı Samsunda: Nadir Furtun-Yusuf Katırcıoğlu-?-Yılmaz Sanioğlu- Yener Çelik- Kaleci Şahap Batuk-Ali Kalyoncu-Ayvaz-Ergin Karlıbel- Yalçın Çelebi.

19 Eylül futbol takımı kadrosu zengin bir takım değildi. Ben daha sonra Ünye’de oynayan yetenekli arkadaşları da getirip kadroyu zenginleştirdim. Fatsalılar Ordu Gücü’nde, Ünyeliler 19 Eylül’de çoğalmıştık. Güzel günlerdi, çekişmeli maçlar olurdu. İl şampiyonu olan ekipte grup şampiyonasına giderken her takımdan karma oyuncu alırdı. Birlik beraberlik vardı.

Futbol bana çok şey kattı. Arkadaş çevrem genişlemişti. Futbol sayesinde kötü alışkanlıklardan uzak durdum. Unutulmaz arkadaşlıklar ve hatıralarım vardır, Ordu’da. Ergin Karlıbel-Ahmet Karlıbel-Turşu Kemal (Karlıbel)-Yalçın Nazlı-Öner Belikırık-Ali Kalyoncu-Hikmet Bacınoğlu-Fikret-Yener –Çanga isim listesini yazsam bir sayfayı doldururum. Hepsinin kalbimde yerleri farklıdır.

İdmanyurdu ile yaptığımız bir maçta kalecimiz Tahir’i yaptığı bir itirazdan dolayı hakem Alano Murat dışarı attı. Bir de penaltı vermişti. Kaleci kazağını giyip kaleye geçtim. Penaltıyı rahmetli şişman Nizam atmak için topun başına geldi. Topu dikti. Kaleye yanıma gelip beni öptü, ardından penaltıyı attı. Köşeye giden topu uçarak kurtardım. Top kucağımda yanına gidip bende onu öptüm. Nizam abi bizim idolümüzdü. Bu anıyı unutmak mümkün mü?. Ne güzel günlerdi.

Ordu Gücü-19 Eylül futbol takımları bir maç öncesi. Altta sondan dördüncü.

Yaz tatilinde Ünye’ye gittiğimde de futboldan kopamıyordum. Ünye’de Kültürspor’u kurmuştuk, yazları kurulan turnuvalarda oynamak için. Ünye’de yeterli sayıda Futbol oynayan sporcu vardı. Çekişmeli maçlar yapılırdı. Köylerde bile takımlar kurulmuş maçlar yapılıyordu.

Ünye’de kurulan Ünyespor kKlübünü Ordu mahalli ligine dahil ettikten sonra Ünyespor’da futbola devam ettim.

Trabzon İdman Ocağı ve Samsun Yolspor’dan tranfer teklifleri aldım. Ailemin baskısıyla kabul edemedim. 1964 yılında babamın itirazlarına rağmen annemin desteğiyle Malatya Şekerspor’a transfer oldum. Kısa bir süre sonra babamı kaybettik. Ünye’ye geri döndüm, futbol hayatıma ara verdim.

1964, Malatya Şekerspor: Yılmaz Sanioğlu-Ünsal Sertkaya

 

Sanioğlu Ailesi

Ailemiz Sanioğulları, Fatih Sultan Mehmet hanın; Bizans’ın son temsilcisi olan Trabzon’u 1461 yılında fethinden sonra, Gürcistan’ı da Osmanlı topraklarına katmasıyla iskanlaştırma(Güzelleştirme) politikası gereği Anadolu’dan getirilip Acara bölgesine yerleştirilen Türk ailelerden birisidir.

500 yıldan fazla Osmanlıyı en güzel şekilde temsil eden yüzlerce aileden biri olan Sanioğlu ailesi daha sonra, Sovyet Rusya’nın rejim değişimi sonunda Gürcistan’ı da işgal etmesiyle başlayan, Osmanlı Rus savaşlarının da etkisiyle geriye Anadolu’ya, anavatana dönen ailelerden birisidir, 1977-78

Ordu’nun Ünye ilçesinin Zembek köyüne yerleştirilmişler. İlk gelen Hacı Mehmet Ağa varlıklı bir aile reisiymiş. Topraklarına toprak katmış.

Babam rahmetli 1936 yılına kadar köyde kalmış, toprağa bağımlı yaşamış. Fındık bahçelerinin yanısıra, Irmak kenarındaki yerlerde Çeltik tarlaları da varmış. Köyden kazanılan gelirle şehir hayatını sürdürmeye başlamışız. Büyük abim Ünye’nin sevilen bir tüccar terzisi olarak ünlenmişti. Ortancı abim otobüsü ile köylere yolcu taşıyan bir nakliyeciydi. Diğer abim fındık tüccarıydı.

Babamın ölümünden sonra ben iş arayışlarına başladım. Abilerimle birlikte onların işlerine yardımcı oldum. Birinin yanında tezgahtarlık, diğerinin yanında muavinlik, ötekinin yanında randıman kırmaya varıncaya kadar her işte tecrübe kazandım. 1965 Yılı askerlik görevim için önce Bursa’ya acemi birliğine katıldım. Burada askerlik personel eğitimi kursuna katıldım, usta birliği için İstanbul Üsküdar Askerlik Şubesinde görevimi yapmaya başladım. Burada hayat arkadaşım Neşe Hanım ile tanıştım. Önce kavga ile başlayan dostluğumuz aşka dönüştü. Birlikteliğimizden rahatsız olan Şube Komutanı Albay Kadir Ballıkaya ikimizi odasına çağırıp: ‘Birlikteliğiniz dikkat çekiyor, bu iş böyle olmaz çağırın ailelerinizi nişanlanın’ Dedi. Lafını ikiletmedim. 27 Temmuz’da ailemle birlikte Neşe hanımı istemeye gittik. Usullere uygun, büyükler de kız istemesini yaparak, hayırlısıyla nişanımızı yaptık, yüzüklerimizi de Şube Başkanımız taktı, 1966.

Neşe Hanım’ın babası Veysi Bey Üsküdar Müftüsü, amcası geleneksel Türk Tiyatrosunun son temsilcisi Orta oyunu ve tuluat sanatçısı İsmail Dümbüllü. Dedesi Osmanlı padişahı II. Abdulhamit’in şilahşörlerinden Zeynel Abidin Efendi idi. Nişan sonrası yine şube komutanımızın ısrarı üzerine 16 Kasım’da da nikahımızı yaptık.

Askerdim, nikahlanmıştım ve koğuştaydım. Hafta sonları nikahlı karımla parklarda, sinemalarda bir araya geliyorduk. Terhis olana kadar kaçamak buluşmalar haricinde ayrı kaldık. Nihayet terhis olup İstanbul’da düğün yapıp Ekim ayında Ünye’ye geldik.

Ziraat Bankası’nda işe başladım. 1970 yılına kadar bankada çalıştıktan sonra kurmuş olduğumuz Ünye Ekspres Firmasının Başına geçtim. Otobüs işletmeciliği yaparken onlarca kez, başta Barış Manço olmak üzere sayısız sanatçı turnelerini Ünye’ye getirdim. Türkiye’nin ilk bayan futbol takımını getirdim. Daha sonra 1972 yılınde otobüs firmamızın İstanbul şubesinin başına geçmek için Topkapı’ya gitmek zorunda kaldık. Tekrar İstanbul’daydık. Bu karara eşim çok memnun olmuştu. İki oğlumuz oldu: Ogün ve Veysi.

Aysel Tanju ve Semra Sar ve Saniye Can Turnesinden fotoğraflar.

Ünyespor Kulüp Başkanlığı

Doğduğum yer Ünye’nin gençleri için yapmam gereken şeyler vardı. Gençlik kahve köşelerinde kötü alışkanlıklar peşinde olmasın bir amaç için bir arada olsunlar diye Ünyespor’un başına geçtim,1983. Onlarla beraber olmanın mutluluğunu yaşadım.

Çocukluk arkadaşım, ayni takımda yıllarca top koşturduğum sevgili İsmail Çağlayan’ın jübilesinde Ünyespor-Orduspor karşılaşması.

 

İlk Hac yolculuğum ve sakallı Yılmaz Sanioğlu

Otobüs işletmeciliği ile Ünye’de en ekonomik ve konforlu hac seferlerine başladım. Hac ve Umre seyahatleri düzenledim. On dört kere hacca hacı taşımak nasip oldu, Umre seyahatleri hariç. Ünye’de 5 binin üstünde hacının duasını aldım. 1974 ilk hacca gittiğim yıldır ve o gün bıraktığım sakalımı hiç kesmedim.

Hac ve Umre seyahatleri tanıtım organizasyonları.

Siyasete adım...

Sekiz sene İstanbul’da kaldıktan sonra tekrar Ünye’ye döndük. 1980 ihtilali sonrası kapatılan 18 partinin yerine yeni partilerin kurulması için izin çıktığı dönemde ilk kurulan parti, amblemi Horoz olan, Genel Başkanlığını eşim Neşe hanımın halasının beyi olan Emekli Orgeneral Turgut Sunalp paşanın yaptığı Milliyetçi Demokrasi Partisi idi. Bir vesile bir araya geldik. Bana pek sıcak davranmadı. Onun bu tavrına inat Ünye’de Anavatan Partisinin kurulması için çalışmaya başladım ve 9 Asil 3 yedek üye bulup her türlü evraklarını dosyalayıp, Ankara ‘a Kennedy caddesindeki o zamanki parti genel merkezine gidip Şadi Pehlivanoğlu’na evrakları teslim ettim.

Daha önce Ünye’ye gelip 10 gün kalan parti kurmak için yeterli eleman bulamayan Şadi bey benim getirdiğim dosyaya tepki koydu. Karşılıklı birbirimize bağırmaya başlamıştık ki sesimizi duyup odaya giren kısa boylu gözlüklü bir adamın tok sesi ile ikimizde sustuk. Sesin sahibi Rahmetli Turgut Özal’dı. ‘Ne oluyor burada?’ sorusuna cevabı ben verdim. Ordu Ünye’de teşkilatı oluşturdum Şadi Bey Kabul etmiyor’ deyince: ‘Al evrakları yaıma gel’ Dedi. Birlikte yan odaya geçip üyeleri teker teker anlattım. Teşekkür etti ve ‘kurun partiyi açılışa ben bizzat geleceğim’ dedi ve söz verdiği gibi geldi.

Rahmetli Özal, İ. Nuri Topkaya, Şadi Pehlivanoğlu ile 1983 Ünye Anavatan Partisi İlçe teşkilatı açılışı. Ben Ünyespor kulüp başkanıydım.

Anavatan Partisi’nin ilk seçiminde aday olmadım. 1987 seçiminde aday olup Ordu tarihinde bir ilki başarıp % 39 oy oranı ile 127 bin 175 oy alarak Ordu’dan 7 milletvekili çıkarttık. Ünye’nin 36 bin seçmeninin 22 bin 120’si Anavatan Partisi’ne oy vermişti.

Ankara günleri başladı. Hangi birini anlatayım, meclisteydim her idealist Türk gencinin rüyasını gerçekleştirmiştim. Hani derlerya vekil olsan neler yapmak istersin diye. İşte O öyle olmuyor Yavuz, her dediğini yapamıyorsun. Ülke yönetmek öyle basit değil. İçişleri Komisyonu’nda görev aldım. Meclise 6 beldenin İlçe olması için Kanun teklifi verip komisyondan geçmesini sağladım. Bunlar: Kabadüz, Kabataş, Çamaş, Çaybaşı, İkizce ve Çatalpınar.

Milletim için elimden geleni gücüm nispetinde yapmaya çalıştım. Milletvekilliği dönemimi yüzümün akıyla tamamladım. Yaptıklarımı bilen biliyor. Ünye’yi, Ordu’yu en iyi şekilde temsil ettiğime inanıyorum. Unutamadığım anıları soruyorsun ya hangi birini söylesem öyle çok ki. Birini anlatayım.

Rahmetli Tunceli Milletvekili Kamer Genç heyecanlı, her konuda konuşma yaparak muhalefeti yoran bir Milletvekiliydi. Bir konuşmasında Rahmetli Özal için ‘takunyalı Cumhurbaşkanı’ deyince tepki gösterdim. O da bana hitaben geri dönüp söz söyleyince dayanamadım. Bir anlık öfkeyle yaka yakaya geldik. O olay sonunda iç tüzüğe aykırı hareketten 54 bin lira ceza aldım. Çok da güzel bir ders aldım.

Meclis başkanı olayı yatıştırmak için oturuma ara verince dışarda Kamer Genç gülerek yanıma geldi, ‘Ya Yılmaz bey sen yenisin, Meclis içinde birbirimize karşılıklı bağırıp çağırsakta dışarda kardeşiz ha, gel seni bir kuçaklayayım’ deyince şaşırdım, Kucaklaştık.

İşte o zaman kafamdaki meclis anlayışı değişmişti. Milletvekilliği bana nasip oldu, iyi de oldu. Vesile olanlara sonsuz şükranlarımı sunuyorum.. Son olarak aşağıdaki fotoğraflar çok şeyi özetliyor. Milletvekilliği günlerimi bu fotoğraflar anlatsın...”

Merhum Cumhurbaşkanımızla Cumhuriyet Balosunda.

Milletvekilliğimde gitmiş olduğum Hac ziyaretimde Dünya Şampiyonu Müslüman Boksör Muhammed Ali Clay ile.

Sanayi ve Ticaret Bakanı hemşerimiz Şükrü Yürür, Ordu Halef selef Valilerimiz Necati Çetinkaya, Utku Acun ve Ordu Milletvekilleri bir açılışta.

Söz uçar yazı kalır. Ordu’nun Şehrengizleri’nde futbolculuktan Milletvekilliğine uzanan bir başarı öyküsü Yılmaz Sanioğlu abimizle birlikte olduk. Eşi, çocukları, gelin ve torunlarıyla huzurlu, mutlu, sağlıklı günler diliyorum...

 

 

Yavuz Kalyoncu

Yavuz Kalyoncu

DİĞER YAZILARI FUTBOL SAHALARINDAN MİLLETVEKİLLİĞİNE... 21-05-2021 07:16 Erdoğan Arıca 13-04-2021 07:58 BAHTİYAR TENTEOĞLU 04-03-2021 09:06 Mustafa Yılmaz Çebi (DAYI MUSTAFA) 04-02-2021 07:30 Ordu’nun Şehrengizleri: Fikret Ayabakan 18-06-2020 14:01 Ordu’nun Şehrengizleri: Kemre Yüksel: Yüksel Şenol 08-06-2020 13:59 Ordu’nun Şehrengizleri: Kahyo İlyas (İlyas Gürsoy) 03-06-2020 13:57 Ordu’nun Şehrengizleri: Yalçın Çelebi 27-04-2020 13:49 Ordu’nun Şehrengizleri: Ertan Kalay 17-04-2020 13:49 Kara Kiraz- Elderek Deresi. Kerameddin Camii 26-03-2020 13:45 Mehmet Kargı; MİLLİ MEHMET 16-03-2020 13:41 Engin Müldür (Motor Engin) 05-03-2020 13:38 Ordu'nun Şehrengizleri-Ali Aydoğan-Salih Aydoğan 03-02-2020 10:15 Necip Cemal Gökalp… 05-10-2019 09:15 Cengiz Çol… Namı diğer “Deve Cengiz” 14-09-2019 09:15 GÖÇ ZAMANI GELDİ… 22-08-2019 09:00 DEFİNECİLER… 25-07-2019 09:30 Salih Bahtiyar, Nam-ı diğer PEHLİVAN SALİ 25-07-2019 08:45 Keleşo Durmuş Amca 29-04-2019 09:15 Ordunun ŞEHRENGİZLERİ (Cingan Yusuf) 09-04-2019 08:45 NALBANT KİZİRİN OSMAN’IN ANISINA… 19-03-2019 09:00 Namı diğer Çıdık Hasan 12-03-2019 09:00 İsmail Taşkınsu 20-12-2018 14:40 Fahrettin Tercan, Namı diğer FIÇI FAHRETTİN 05-12-2018 10:50 Zulu Uğur; Uğur Aydoğdu 28-11-2018 10:35 ORDU’DA HOROZ DÖVÜŞLERİ 08-11-2018 11:05 Muzaffer Ersöz 07-11-2018 10:10 Ekrem Yılmaz; Namı diğer ‘Kel Ekrem’ 06-09-2018 10:20 Büyük ORHAN; “Orhan TOKCAN” 06-09-2018 10:18 Dursun Karaçuka 06-08-2018 10:18 Hamamcı Tahsin… 23-07-2018 10:13 Fikri Tefil, namı diğer Şişik Fikri. 09-07-2018 10:43 Esnafspor’un kuruluş Öyküsü 06-04-2018 08:00 Yerli malı yurdun malı her Türk onu kullanmalı 24-03-2018 10:55 Dünya Su Günü’nü kutlarken 23-03-2018 10:40 ORDU'NUN ŞEHRENGİZLERİ; Kanca Fuat (Fuat Çevik) 23-02-2018 10:27 İlk kaptan, büyük kaptan… 12-02-2018 11:09 YAYLALAR-82 -KABALAK OBASI 11-10-2017 16:16 Ordu’da horoz dövüşleri… 11-10-2017 16:16 YOK OLAN BİR MESLEĞİN ORDU’DAKİ SON TEMSİLCİSİ; NALBANT KİZİR OSMAN… 11-10-2017 16:15 Kayıp Hazineler ve DEFİNECİLER – 1 11-10-2017 16:15 Kayıp Hazineler ve DEFİNECİLER – 2 11-10-2017 16:14 Arıcı Çadırında bir gece ve arı mucizesi… 11-10-2017 16:13 BİR ŞEYLER YAPMALI… 11-10-2017 16:13 Gelişen teknolojiye yenilen bin yıllık meslek TERZİLİK… 11-10-2017 16:12 Ekmeğini demirden çıkaran son Demirci Ustalarımız… 11-10-2017 16:11 Son yayık ustası… 11-10-2017 16:10 SU DEĞİRMENLERİMİZ… 11-10-2017 16:09 VONALI, SON KAYIK USTALARI… 11-10-2017 16:08 Ağaca ses veren Perşembeli bağlama ustası… 11-10-2017 16:08 Şair, Bestekar, bağlama ve ses sanatçısı; ŞENER GÖK. 11-10-2017 16:07 DENİZE SEVDALANDILAR, DENİZDE KALDILAR. KABİRLERİ DENİZ OLDU…. 11-10-2017 16:06 Dert Ortağı Berberlerimiz 11-10-2017 16:05 Kadına dair; Meraklı bir geçmiş araştırması… 11-10-2017 16:04 Aza kanaat edip mutlu olmayı başarmak… 11-10-2017 16:03 Açıklanamayan, Gizli kalmış Gerçekler… 11-10-2017 16:02 Son Bakırcı Ustalarımız… 11-10-2017 16:02 Yayla Göçleri… 11-10-2017 16:01 Eriçok Zirve Tırmanışı… 11-10-2017 16:00 Ordu’nun ZİRVE-İ KEBİR-İ GÖNDELİÇ TEPESİ… 11-10-2017 15:59 Seyit ve Susuz tepeleri… 11-10-2017 15:59 Su altında dalanların dünyası. DALGIÇLARIMIZ 11-10-2017 15:57 Çağlayanlar Şelaleler 11-10-2017 15:57 Her derde deva! Yerli Elma’mıza sahip çıkalım 11-10-2017 15:56 PİLİÇ NECMİ 11-10-2017 15:55 Ayartamlı İHSAN 11-10-2017 15:54 Ordu Futbolu’nun Efsanelerinden Arap Güner (Vardal) 11-10-2017 15:53 196O’LI YILLARIN EFSANELERİNDEN; HAYRİ ERTÜRK… 11-10-2017 15:53 TOTO UĞUR (Vardal) 11-10-2017 15:47 TORUN MEHMET (UĞURSAL) 11-10-2017 15:45 DANSÖZ AYDIN .(Yazıcı) 11-10-2017 15:45 ÖCÜ Kaptan, ÖCÜ Kadir (1910-1959) 11-10-2017 15:44 SARI ONUR(ÇELİKKOL) 11-10-2017 15:43 Sülaleler 11-10-2017 15:42 Küçük İhsan 11-10-2017 15:41 AYVAZ (Fahri Kılıç) 11-10-2017 15:40 HÖLLÜK MEHMET (Mehmet Mustafaoğlu) 11-10-2017 15:40 Kahraman SÖNMEZ 11-10-2017 15:39 Talat ERDOĞAN 11-10-2017 15:38 Ordu’ ya futbolu sevdirenlerden; YILMAZ YÜCEL 11-10-2017 15:37 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; Ekrem AKDENİZ 11-10-2017 15:36 İbibik-Hüd hüd veya Çavuş Kuşu… 11-10-2017 15:36 DİNGONUN AHIRI… 11-10-2017 15:35 Futbolu Bize sevdirenlerden GOLİ SEZER 11-10-2017 15:35 KURU KENAN (POYRAZ) 11-10-2017 15:34 Rıfkı Gümüş 11-10-2017 15:33 Ordu Futbol Tarihinde iz bırakan baba ve oğulları… 11-10-2017 15:32 Futbol tarihimize iz bırakanlardan; Komiser Şevket(Görez) 11-10-2017 15:31 Kel Apo… 11-10-2017 15:31 Atanur Güneysu/İMAM ATANUR 11-10-2017 15:29 Birileri bu yanlışa dur demeli 11-10-2017 15:28 OSMAN AYDIN 11-10-2017 15:28 Kırk bir kere Maşallah… 11-10-2017 15:27 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; MUSTAFA ERKENCİ 11-10-2017 15:27 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; Nihat ÖZEL 11-10-2017 15:26 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; Nihat ÖZEL 11-10-2017 15:25 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; MUSTAFA ERKENCİ 02-10-2017 16:59
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Beşiktaş4084
 • 2Galatasaray4084
 • 3Fenerbahçe4082
 • 4Trabzonspor4071
 • 5Demir Grup Sivasspor4065
 • 6Atakaş Hatayspor4061
 • 7Aytemiz Alanyaspor4060
 • 8Fatih Karagümrük4060
 • 9Gaziantep Futbol Kulübü4058
 • 10Göztepe4051
 • 11İttifak Holding Konyaspor4050
 • 12Medipol Başakşehir4048
 • 13Çaykur Rizespor4048
 • 14Kasımpaşa4046
 • 15Helenex Yeni Malatyaspor4045
 • 16Fraport-TAV Antalyaspor4044
 • 17Hes Kablo Kayserispor4041
 • 18BB Erzurumspor4040
 • 19MKE Ankaragücü4038
 • 20Gençlerbirliği4038
 • 21Denizlispor4028
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA