DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Cemil Ciğerim
Cemil Ciğerim
Giriş Tarihi : 02-03-2017 16:00

ESKİ DEFTERLER 1970’LER-1980’LER

HALKÇI PARTİ İL BAŞKANLIĞI
12 Eylül 1980 Askeri Darbesinden sonra TBMM’nin 17. Yasama Döneminde görev yapan 400 üyeyi belirlemek amacıyla 6 Kasım 1983’te seçimler yapıldı.
Seçimler sonunda 399 milletvekili belli oldu. Anavatan Partisi Bingöl’de aday listesini eksik gösterdiği için bir milletvekilliğini çıkaramadı.
Ordu’da Anavatan Partisi’nden İhsan Nuri Topkaya, Nabi Poyraz, Şükrü Yürür, Halkçı Parti’den Bahriye Üçok, Hüseyin Avni Sağesen, Milliyetçi Demokrasi Partisi’nden Ali Mazhar Haznedar milletvekili seçildiler.
24 Kasım 1983 tarihinde başlayan 17. Yasama Dönemi, 29 Kasım 1987 tarihinde sona erdi.

6 Kasım 1983 tarihinde yapılan seçimden bir kaç ay kadar önce Ankara’dayım.

Diğer siyasi partilerde olduğu gibi Halkçı Parti’de de örgütlenme çalışmaları devam ediyor.
Halkçı Parti Genel Merkezi’ndeyim. Tanıdığım siyasilerle sohbet ediyorum. Genel Merkez yöneticileri ile tanışıyorum. Aradan bir-iki gün geçtikten sonra, bana Ordu İl Örgütü’nü kurmam halinde milletvekili aday sıralamasında seçilebilecek bir yerde milletvekili adayı gösterileceğime dair söz veriliyor. Aklımın ucundan bile geçmeyen bu teklif karşısında şaşırıyorum. Özel işlerim için gittiğim Ankara’da, Halkçı Parti’ye de uğramamdaki amacım, Ordu ile ilgili haber çıkarmamdan başka bir şey değildi. Milletvekili adaylığı teklifi kafamı karıştırdı. Akşam kaldığım otelden siyasi birikimine inandığım, 12 Eylül darbesi öncesi CHP İl Sekreteri olarak görev yapmış olan Cantürk Egemen’i aradım. Yapılan tekliften söz ettim. Ne yapmam gerektiği konusunda görüş istedim. Cantürk Egemen, 12 Eylül darbesi sonrası kapatılan CHP tabanını sahiplenmek için kurulan Sosyal Demokrasi Partisi’nin (SODEP) seçime girmesi halinde Halkçı Parti’nin seçimde başarılı olmasının olanaksız olacağını, bu nedenle iyi düşünmem gerektiğini söyledi. Ertesi gün tekrar Halkçı Parti Genel Merkezi’ndeyim. Teklifi yapanlara SODEP’ten söz ettim. SODEP’in veto edileceğini, seçime giremeyeceğini iddia ettiler. Bu iddia bana inandırıcı gelmedi. Teklifi kabul etmedim. Ordu’ya döndüm.
SODEP 6 Haziran 1983 tarihinde Prof. Dr. Erdal İnönü tarafından kuruldu. Milli Güvenlik Konseyi’nin (MGK) kurucuları sürekli veto etmesi nedeniyle parti ancak 8 Eylül 1983 tarihinde kurucularını tamamlayabildiği için seçimlere katılamadı. Partinin ilk genel başkanı Erdal İnönü veto edilince yerine Cezmi Kartay genel başkan oldu. MGK’nın veto yetkisi kalkınca İnönü 17 Aralık 1983 tarihinde genel başkanlığa döndü.
Seçimler yaklaşırken HP Ordu’da örgütlenme çalışmasını tamamladı. Seçimde listenin ilk iki sırasında yer alan Bahriye Üçok ile Hüseyin Avni Sağesen milletvekili seçildi.

6 Kasım 1983 tarihinde yapılan genel seçim sonuçlarını ilçelerden sağlıklı bir şekilde alabilmem için evimin bir odasını “seçim ofisi” yaptım. Oylar kullandı. Sandıklar açıldı. Sayım yapıldı. Sonuçlar ilçelerdeki muhabirler tarafından bildirilmeye başlandı. İlerleyen saatlerde HP Ordu Milletvekili 2. Sıra Adayı Hüseyin Avni Sağesen ile Orduluların Fahri Dayısı Fahri Çelebi de “seçim ofisi”me gelerek sonuçları takip etti. Eşim Neşe, konuklara çorba ile başlayan ve diğer menülerle devam eden yemek servisi yaparken, ben de ilçelerden gelen telefonlara bakarak sonuçları kayıt altına aldım. Kollu elektriksiz hesap makinesi ile rakamları toplamaya devam ettim. Toplama-çıkartma-bölme gibi işlemleri tamamladım. Benim ortaya çıkardığım sonuca göre Anavatan Partisi 3, Halkçı Parti 2, Milliyetçi Demokrasi Partisi 1 milletvekili çıkardı. Fahri Çelebi’ye “Fahri dayı, bana göre Hüseyin bey seçildi. Bir de siz toplayın, bir yanlışlık yapmış olmayalım” diyerek kenara çekildim. Hesap makinesinin kolu sürekli çalıştı. Sonuç değişmedi. Bahriye Üçok ile Hüseyin Avni Sağesen milletvekili seçildiler. Sağesen’i tebrik ettik. Bana yapılan adaylığı kabul etmiş olsaydım, Hüseyin Avni Sağesen’in yerine belki de milletvekili seçilmiş olacaktım.
Yıl 1985. Mayıs ayının 20’si. Halkçı Parti Genel Sekreter Yardımcısı Sivas Milletvekili Ruşen Işın ile Zonguldak Milletvekili Rıza Öner Çakan Ordu’ya geldi. Yerleştikleri Turist Otel’den beni aradılar. Akşam otelin restoranında buluştuk. Yemekte sohbet ediyoruz. Halkçı Parti Ordu İl Örgütü’nde istifalar olduğu için yeni bir yapılanmaya gideceklerini söylüyorlar. Ruşen Işın ile Rıza Öner Çakan gündüz çeşitli kişilerle görüşmeler yapıyorlar, akşam olunca yine otelin restoranında bir araya geliyoruz. İl Başkanlığı teklifi bana yapılıyor. Kabul etmiyorum. Gazetecilikle siyasi parti başkanlığını bir arada götürmenin imkansız olduğunu söylüyorum. Milletvekilleri yaptıkları teklifte direniyor, ben de hayırda direniyorum. O gece beni eve de göndermiyorlar. Sabah kahvaltıda baskı, öğle yemeğinde tekrar baskı devam etti. Cumhuriyet Gazetesi Haber Merkezi Müdürü Yalçın Bayer ile görüşerek içinde bulunduğum durumu anlattım. Bu görevi birkaç ay yapıp yapamayacağımı sordum. İzin çıktı. Ruşen Işın 23/5/1985 tarih ve 1170 sayılı “Yetki Belgesi” yazıyı imza karşılığında bana teslim etti.
Yazı şöyle:
Sayın O. Cemil Ciğerim; Partimizin Ordu İli teşkilatını kurmak üzere yetkili kılınmış bulunuyorsunuz. Tüzüğümüzün 10’ncu maddesine göre oluşturulacak yönetim kurulu listenizin hazırlanarak genel merkez onayına sunulmasını rica eder, başarı dileklerimle saygılar sunarım. Ruşen Işın Genel Sekreter Yardımcısı.
Milletvekili adaylığını kabul etmediğim Halkçı Partiye İl Başkanı oldum!
HP Genel Merkezi’nden gelen Ruşen Işın ve Rıza Öner Çakan ile birlikte önce kapalı olan parti binasını açtık. Ardından PTT’ye giderek kapalı olan telefonun tekrar görüşmeye açılması işlemi tamamlandı. Her iki milletvekili il başkanı olarak atandığımı basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu. Yönetim kurulu listemi tamamlayarak Genel Merkez’e gönderdim. Artık atanmış il başkanıydım. Aradan birkaç hafta geçti. Gazeteci kimliğimle de davetli olduğum toplantılara katılıyorum. Anavatan Partisi’nin ilçe örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yapılan geniş kapsamlı bir toplantısını gazeteci olarak izlemek için salona girdiğimde “Halkçı Parti Ordu İl Başkanı Sayın Cemil Ciğerim de aramızda. Hoş geldiniz” anonsu yapıldı. Ben parti görevlilerinin gösterdiği masaya değil, gazeteci arkadaşlarımın bulunduğu basın yazılı masada yerimi aldım. Bu tip karşılama şeklini birkaç kez daha yaşadım. Parti başkanlığı bana göre değildi. İmdadıma Emniyet Müdürlüğü’nden bir polis memuru yetişti. Basın kartları ile ilgili masaya bakan polis memuru, yaklaşık üç aydır siyasi bir partinin başkanı olarak görev yapmam nedeniyle Sarı Basın Kartımı iade etmemi istedi. Yasaların buna elvermediğini söyledi. Derin bir nefes aldım. HP İl Başkanlığı’ndan istifa ettim. Sarı Basın Kartını iade etmeyerek siyaseti bir tarafa bırakarak, asıl mesleğim olan gazeteciliğe döndüm.

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş513
 • 2Trabzonspor513
 • 3Konyaspor511
 • 4Hatayspor510
 • 5Fatih Karagümrük510
 • 6Fenerbahçe510
 • 7Altay59
 • 8Alanyaspor59
 • 9Galatasaray58
 • 10Kayserispor57
 • 11Yeni Malatyaspor56
 • 12Göztepe55
 • 13Gaziantep FK55
 • 14Kasımpaşa55
 • 15Adana Demirspor55
 • 16Antalyaspor54
 • 17Sivasspor53
 • 18Başakşehir FK53
 • 19Giresunspor51
 • 20Çaykur Rizespor51
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son adana mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son maraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son bağcılar mutlu son bahçelievler mutlu son esenler mutlu son esenyurt mutlu son kadıköy mutlu son kağıthane mutlu son kartal mutlu son küçükçekmece mutlu son maltepe mutlu son pendik mutlu son sultangazi mutlu son ümraniye mutlu son üsküdar mutlu son aliağa mutlu son alsancak mutlu son bayraklı mutlu son bornova mutlu son buca mutlu son çeşme mutlu son çiğli mutlu son gaziemir mutlu son karşıyaka mutlu son konak mutlu son menemen mutlu son ödemiş mutlu son torbalı mutlu son çankaya mutlu son keçiören mutlu son mamak mutlu son polatlı mutlu son sincan mutlu son alanya mutlu son belek mutlu son kaş mutlu son kemer mutlu son korkuteli mutlu son lara mutlu son manavgat mutlu son serik mutlu son side mutlu son didim mutlu son efeler mutlu son kuşadası mutlu son nazilli mutlu son altıeylül mutlu son bandırma mutlu son edremit mutlu son karesi mutlu son susurluk mutlu son gemlik mutlu son gürsu mutlu son inegöl mutlu son mudanya mutlu son nilüfer mutlu son osmangazi mutlu son yıldırım mutlu son biga mutlu son çan mutlu son gelibolu mutlu son adıyaman mutlu son afyon mutlu son ağrı mutlu son aksaray mutlu son amasya mutlu son ardahan mutlu son artvin mutlu son bartın mutlu son batman mutlu son bayburt mutlu son bilecik mutlu son bingöl mutlu son bitlis mutlu son bolu mutlu son burdur mutlu son çanakkale mutlu son çankırı mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzincan mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son gümüşhane mutlu son ığdır mutlu son ısparta mutlu son karabük mutlu son karaman mutlu son kastamonu mutlu son kilis mutlu son kırıkkale mutlu son kırklareli mutlu son kırşehir mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son mardin mutlu son nevşehir mutlu son niğde mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son karahayıt mutlu son pamukkale mutlu son nizip mutlu son şahinbey mutlu son şehitkamil mutlu son antakya mutlu son defne mutlu son iskenderun mutlu son darıca mutlu son gebze mutlu son gölcük mutlu son izmit mutlu son körfez mutlu son akşehir mutlu son beyşehir mutlu son ereğli mutlu son karatay mutlu son meram mutlu son selçuklu mutlu son akhisar mutlu son alaşehir mutlu son soma mutlu son turgutlu mutlu son akdeniz mutlu son anamur mutlu son erdemli mutlu son mezitli mutlu son silifke mutlu son tarsus mutlu son toroslar mutlu son yenişehir mutlu son bodrum mutlu son dalaman mutlu son fethiye mutlu son köyceğiz mutlu son marmaris mutlu son menteşe mutlu son milas mutlu son adapazarı mutlu son serdivan mutlu son atakum mutlu son çarşamba mutlu son ilkadım mutlu son eyyübiye mutlu son siverek mutlu son viranşehir mutlu son çerkezköy mutlu son çorlu mutlu son erbaa mutlu son