DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Cemil Ciğerim
Cemil Ciğerim
Giriş Tarihi : 06-10-2017 16:07

DARBE DENEMESİ FATSA ‘NOKTA OPERASYONU’ -2-

 

VALİ REŞAT AKKAYA DÖNEMİ

Hikmet Gülsen’in merkez valisi olarak atanmasından sonra Ankara Emniyet Müdürü iken Sıkıyönetim Komutanı tarafından görevden alınan Reşat Akkaya’yı Süleyman Demirel 20 Nisan 1980 tarihinde Ordu Valisi olarak atadı.

Akkaya göreve başlar başlamaz şehre ülkücüleri çağırdı. Ordu Belediyesi’ne ait işyerleri tahrip edildi. Gürgentepe Belediye Başkanı Ekrem Aydın Ordu Valisinin saldırısına uğradı. Güvenlik güçleri tarafından belediyeye ait işyerleri tahrip edildi. Çamaş Belediyesi uzun süre kapalı tutuldu. Belediye Başkanı Osman Uygun halkın gözü önünde dipçiklendi, kaburga kemikleri kırıldı. Çatalpınar Belediye Başkanı Fikri Uçar ayağından yaralandı.

Vali Akkaya belediyeleri de kavganın içine çekmek istedi.

Olaylar, Reşat Akkaya ile birlikte hızla tırmandı. Günden güne büyüyen ve yayılma alanı sürekli olarak genişleyen terör olayları gittikçe daha vahim, daha elim bir görünüm aldı.

 

SORUNLAR HALKIN KATILIMI İLE ÇÖZÜLDÜ

Fikri Sönmez 1938 yılında Fatsa Kabakdağ’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra bir terzinin yanında çıraklığa başladı. Geçimini terzilik yaparak sağladı. Halk arasında “Terzi Fikri” olarak anıldı. Samsun-Trabzon arasında yapılan “Fındıkta Sömürüye Son” mitingleri için çalıştı ve bu mitinglerde konuşmalar yaptı.

Belediye Başkanı seçilince Fatsa’da ilk iş olarak Halk Komiteleri oluşturdu. Fatsa’da komite toplantıları zaman zaman 5 bin kişinin katılımıyla yapıldı. Fatsa’da yeni bir yaşama örneği oluştu. Fikri Sönmez’in Belediye Başkanlığı döneminde gerçekleştirilen etkinlikler Fatsa halkının kendine güvenini geliştirdi. Tefecilerin, tüccarların elinde bulunan köylülere ait borç senetleri ortadan kaldırıldı. İçki, kumar gibi alışkanlıklarla mücadele edildi. Önemli sorunlar halkın katılımı sağlanarak çözüldü.

 

KİM FATSA’YA VATAN TOPRAKLARINI KATMAYA GELDİ?

57 kişinin katledildiği Çorum olayları sırasında Başbakan Süleyman Demirel “Çorum’u bırakın, Fatsa’ya bakın” dedi. Göreve yeni atanan Vali Reşat Akkaya da “Fatsa’yı vatan topraklarına katmaya geldim” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bunun üzerine devletin giremediğini söyledikleri Fatsa’da bir oyun sergilendi.

9 Temmuz 1980 tarihinde askeri birlikler Fatsa ilçesine gönderildi.

AP, CHP ve MSP ilçe başkanlarının “Fatsa’da komünist işgal yok. Ateş ile barut yok. Her yerde kan var ama biz huzurluyuz. Böylesine huzurlu bir yere olay çıkartmayı istemek niye?” açıklamaları operasyonu durdurmaya yetmedi.

Fatsa’ya Ordu’dan, Samsun’dan, İstanbul ve Ankara’dan çok sayıda yerel ve yaygın gazetelerin ve haber ajanslarının muhabirleri gelmeye başladı.

Fatsa Belediye Başkanı Fikri Sönmez de, Fatsa hakkında süren spekülasyonlara cevap vermek için basın toplantısı düzenleme kararı aldı. 11 Temmuz 1980 tarihinde yapılacak basın toplantısından önce makamında görüştüğüm Fikri Sönmez, yapacağı basın toplantısının içeriği hakkında bazı bilgiler verdi. Fikri Sönmez bir yandan bu toplantının hazırlıklarını sürdürürken, bir yandan da sohbetimiz sırasında bazı açıklamalarda bulundu. Belediyenin aldığı tüm kararların demokrasi gereği halkla tartışıldığını söyledi. Halkın onayı olmayan hiçbir işin belediye tarafından yapılmadığını anlattı. Halkın belediyede söz ve karar sahibi kılındığını belirtti. Belediyeye giden her kuruşun hizmet olarak geri döndüğünü gören halkın böylece belediyeye giden parayı takip etmeye başladığını ifade etti.

Fatsa asker ve polis kaynıyordu. Fatsa açıklarında denizde iki hücumbot göze çarpıyordu.

Reşat Akkaya’nın Ordu’ya Vali olarak atanmasının ardından 11 Temmuz 1980’de başlatılan “Nokta Operasyonu” ile Fatsa halkı Ordunun tankı ve topuyla uyandı. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Fikri Sönmez 11 Temmuz 1980 sabahı erken saatlerde güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Fatsa’daki cadde ve sokaklarda güvenlik güçleri arasında maskeli kişiler de dikkat çekiyordu. Daha sonra bu kişilerin “maskeli muhbirler” olduğu ortaya çıktı. Maskeli muhbirler, ilçede 390 kişinin adreslerini güvenlik güçlerine göstererek gözaltına alınmalarını sağladı. Cami hoparlörlerden Ordu Valisi Reşat Akkaya’nın duyurusu okundu. Vali Akkaya ilçede apayrı düzen kuranların, halkı taciz edenlerin, gizlendikleri yerleri bilenlerin 1011 numaralı telefona bildirmelerini istedi. Akkaya, böylelikle halkın bu kişilerden daha kolay kurtulacağını, halkın yardımlarının Fatsa’ya kanun ve nizam hakimiyeti getireceğini ifade etti.

Devam edecek

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Aytemiz Alanyaspor00
 • 3Altay00
 • 4Fraport-TAV Antalyaspor00
 • 5Medipol Başakşehir00
 • 6Beşiktaş00
 • 7Çaykur Rizespor00
 • 8Fatih Karagümrük00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Galatasaray00
 • 11Gaziantep Futbol Kulübü00
 • 12Giresunspor00
 • 13Göztepe00
 • 14Atakaş Hatayspor00
 • 15Kasımpaşa00
 • 16Yukatel Kayserispor00
 • 17İttifak Holding Konyaspor00
 • 18Demir Grup Sivasspor00
 • 19Trabzonspor00
 • 20Helenex Yeni Malatyaspor00
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA
tekirdağ mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son sakarya mutlu son samsun mutlu son şanlıurfa mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son evde masaj