DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Yavuz Kalyoncu
Yavuz Kalyoncu
Giriş Tarihi : 04-03-2021 09:06

BAHTİYAR TENTEOĞLU

Ordu’nun Şehrengizleri

Ordu Gücü’nün ‘top geçer adam geçmez’ sol beki, Bahtiyar Tenteoğlu: 1947 Ordu doğumlu.

Ordu’nun ilk terzilerinden olan babası Ali Osman Tenteoğlu, Teyneli köyü eşrafından. Annesi Alembey köyünden Ömer Acar’ın kızı Ayşe Hanım. Üç Erkek kardeşin ortancası. (Namık Kemal-Bahtiyar-Mithat).

Çocukluğu Elmalık mahallesinde geçen Bahtiyar Tenteoğlu, daha sonra farklı takımlarda futbol oynadığı mahalle arkadaşları ile birlikte sokak aralarında, o zamanlarda bolca bulunan  evlerin bahçelerinde, okul önlerinde  lastik toplarla futbol oynayarak futbolculuğa başladı.

İlkokuldan sonra Merkez Ortaokulunda beden eğitim dersi öğretmeni Orhan Kartal’ın da teşvikiyle futbolculuğunda gelişmeleri göze batar hale gelmişti.

O yıllarda Ordu Lisesi, Ticaret Lisesi arası futbol rekabeti vardı. Emre Güler’in müdür yardımcılığı yaptığı Ordu Ticaret Lisesi için Çetin İşcanlı ve Emre Güler, orta son sınıfta transferi gerçekleştirilmiş, Murat Atacan ile birlikte hem Ticaret Lisesi hem de Ordu Gücü’nün futbol takımlarında Bahtiyar ve Murat Atacan, arkadaşlarıyla birlikte yerini almıştı. (O yıllarda Ticaret Lisesi binası, Ortaokul binasının bahçesindeydi).

 

                             Ordu Ticaret lisesi futbol takımı.

Cumhuriyet mahallesinde Toyota yetkili Bayii Plaza Akten’de rendevu alıp görüştüğüm Bahtiyar abi ile Ordu’nun bilinmeyenlerini, eski güzel Ordu günlerini, amatör futbolculuk yıllarını, dünkü ve bugünkü Ordu futbolunu konuştuk. Biran elini masanın üstüne koyup parmaklarıyla masaya küçük dokunuşlar yaparken gözleri kısılıp yüzünde gülümsemeler oluşan Bahtiyar abi anlatmaya başladı.

“Ordu’yu seviyorum”

O günler bir başkaydı. Nasıl anlatayım. Şimdi sizlere hayal gibi gelecek. Şu an insanoğlu maddenin esiri olmuş durumda. Arkadaşlık dostluk yok denecek kadar az. Biz arkadaşsız yapamazdık. Yediğimiz lokmayı paylaşırdık. Bir arkadaşımızın evine gitsek dışarı çağırmaya, bir elinde bir dilim kendi ekmeği, öbür elinde annesinin hazırladığı üzerine tereyağ bal sürülmüş ikinci dilim ekmeği ile gelir bize uzatırdı. Annesi: ‘Bahtiyar annene selam söyle’ demeden içeri girmezdi.

Hayallerimizi bile paylaşırdık. Büyüklerimizden öyle görmüştük. Biz arkadaşlarımızı seçerken onların zengin, fakir olmasına, farklı ırktan, farklı meshepten olmasına bakmazdık. Sağcı solcu zaten yoktu. Biz içki sıgara bilmezdik. Art niyet bilmezdik. Mahallede her arkadaşımızın evine teklifsiz girer, yer içerdik. Mahallenin gençleri mahallenin bekçileriydik.

Şimdiki Ordu çok göç aldı, çok göç verdi. Birbirini tanıyanlar azaldı. Hatır gönül işi kalmadı. Selamlaşma, geliş gidiş unutuldu. Eskiden komşuda yas olsa matemi birlikte yaşar, saygıdan iki sene evlerde radyo açılmazdı. Ben eski Ordu’nun hatrına ORDU’YU SEVİYORUM. Bizim dünümüz buradaydı, yarınımız da burada olacak.

Fizik olarak geliştikçe, Ortaokuldan sonra futbolculuk hayatım daha hareketli hale geldi. Antrenmanlar, okul ve maçları birlikte yürütüyorduk. Bizim yetiştiğimiz yıllarda, Ordu’da bahçeli evlerde büyükanne, büyükbaba, çocuklar ve torunlar bir arada yaşıyorduk. Aile bağlarımız çok kuvvetliydi. Ordu futbol tarihinde tarihi bir olayı bu vesile anlatayım.

Boztepe’ye kar yağdığı bir Ekim sonu şehir içine sağanak yağmur yağıyorken bizim sahada maçımız vardı. Takım arkadaşım Atanur’un anneannesi ile benim babaannem ellerinde birer sopa ile sahayı basıp saha içine girdiler: ‘Bu karda kışta bizim çocuklarımızı hasta edeceksiniz, biz çocuklarımızı düzde bulmadık’ diyerek, hakemlere aldırmadan seyircilerin şaşkın bakışları altında sahaya dalmaları, Ordu futbol tarihinde, belkide Türkiye’de ilk olan unutulmaz bir olaydır.

Sonra hakemlerin takım, arkadaşlarımızın, kulüp yöneticilerimizin tatlı dille anlatmaları ve ikna etmeleri ile tribüne oturup maçı izlediler.

Hem şaşırmış, hem üzülmüş, hem de sevinmiştik. Ordu böyle küçüğüyle, büyüğüyle heyecanını yaşayan insanların şehriydi.

 

   Ordu Gücü: Yener-Hayri- Kargı-Hasan-Ali-Bahtiyar-Atanur. Oturanlar: Atila-Şevket-İsmet-Enis

Ordu Gücü futbol takımında abi kardeş ilişkisi vardı. Kaptan Yener abi, Hayri abi ve kulüp yöneticilerimiz bize her konuda abilik yapıyor, futbolculuğumuzun ilerlemesi için her türlü imkanı bize sunuyorlardı. Saha içinde birbirimizin açıklarını kapatıyor, konuşarak yardımlaşıyor, maç öncesi ve sonrası sevincimizi, üzüntümüzü paylaşıyorduk.

Şimdi öyle bir takım düşünemiyorum. Kolej takımı gibiydik. Maç sonrası hamamımızı yapıyor, Rahmetli kulüp başkanımız Baba İbrahimin(Alper) Lokantasında yemeğimizi yiyorduk. Okul kitaplarımızı kitapcıdan kulüp adına alıyorduk. Takım elbiselerimizi Emrullah Yeşiltepe dikiyordu. Orduspor kurulana kadar Ordu Gücü’nde sol bekte futbol oynadım. Çamur zeminde ıslandıkca ağırlaşan, bir kilo gelen ayakkabılarla, üç kilo gelen futbol topu ile oynuyorduk. Ocak Kulübü, Yolaç, İdman Yurdu, 19 Eylül-Karadağ gibi takımların arasında çekişmeli maçlar sonunda son iki sene arka arkaya şampiyon olmuştuk.”

 

       Ordu Gücü: Hayri-Ali-Bahtiyar-Nizam-Hasan-Ferhat. Oturanlar: Necmi -Yılmaz-Şevket-Atila-Muzaffer.

Çok iyi bir müdafa oyuncusu olan, eskilerin ‘top geçer, adam geçmez’ dedikleri türden, yere sağlam basan Bahtiyar abi. Sert futbolu seven, Ordu futbol seyircisinden övgüler alıyordu. Kısa zamanda Okul takımında ve Ordu Gücü’ndeki başarılı futboluyla Ordu Genç karmasına seçildi.

“Ali Ataoğlu’nun kafile başkanlığında, Necip Ergen’in antrönörlüğümüzü yaptığı, Ordu Genç karmasıyla 1966 yılı genç karmalar şampiyonasında katıldığımız Karadeniz Bölgesi gurupundan birinci olarak çıkıp Mersin’e Türkiye Şampiyonasına katıldık. Ordu Genç karması olarak Sabri Kiraz’ın çalıştırdığı Federasyon karmasını Atacan Murat’ın attığı iki golle 2-1, Eskişehir karmasını 3-2, Van karmasını 2-0 yenip finale kaldık. Finalde Ankara karması ile karşılaştık. Çekişmeli geçen bir müsabakadan sonra, Gençlerbirliği’nde oynayan Tatar Burhan’ın attığı golle 1-0 yenilip Türkiye ikincisi olduk. Takım arkadaşımız Murat ta şampiyonanın gol kralı olmuştu.

 

1966 Mersin. Türkiye ikincisi olan Ordu Genç karması. Sol başta Ali Ataoğlu-Üstün-Hikmet-Hasan-Ali-Bahtiyar-İbrahim-Adnan-İsmail-Necip Ergen. Oturanlar:Kaleci Bahtiyar-Erol-Murat- HasanAli-Yek Nevzat-Şevket-Burhan-Ayvaz Abi.

 

        Türkiye İkincisi olan Ordu Genç karması Futbol Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak’tan ödülünü alırken.(Sağ başta Bahtiyar Tenteoğlu).

Mersin’de oynadığımız futbol ile göz doldurmuştuk. Federasyon başkanı bize ödülümüzü verirken teker teker hepimizi tebrik etti. Övücü sözler söyledi. Orduspor’un kurulması bu şampiyona sonrası olmuştur.

    Ordu Gücü: Kaleci (Şarlo)Talip- (Kuru)Hayri-Ali-(Piliç)Necmi-Bahtiyar- Adnan-(Dilik)Yener. Oturanlar: İmamo Atila-Giresunlu-(Ayva)Şevket-Şaban- Murat.

 

Ordu Gücü-Trabzon idman ocağı maç öncesi.

Şampiyon Ordu Gücü.  Deplasmanlı gurup maçlarında iki takviye alma hakkımız olurdu. Samsun Demir sporu 2-0 yendiğimiz bir maç öncesi Ordu Gücü: Yener-Necmi-Ali-Ertan-Talip. Oturanlar: Erol-İsmet-Murat-Şevket-Bahtiyar-Hayri.(Pele Erol ve Ertan)

Emre Güler-Hayri –Necmi-İbrahim Alper-Bahtiyar-Hasan hoca -Nizam-Yılmaz. Oturanlar. Giresunlu Kaleci.  ?-Murat-Şevket-Adnan.

Ordu Gücü Forması ile Samsun Demirspor’u 2-0 yendikleri kadro: Alaattin, Talip Akçevre, Pele Erol Aydoğdu, Ali Aydoğdu, Piliç Necmi Akgül, Ertan Kalay, Kuru Hayri Ertürk, Emre Güler. Oturanlar: Dilik Yener Çelik, Murat Atacan, Şevket, Fatsalı Civit İsmet, Bahtiyar Tenteoğlu, Radoviç Dursun.

 

Giresun genç karması ile yapılan maç öncesi. Ordu Genç karması: Orhan-Murat-Yan Ali-Tamer-Seyfi-Hasan-Erol. Oturanlar-Hayri-Bahtiyar-Atila-Muzaffer.

Okul hayatı, Genç Takım Karması ile ve kulüp takımıyla antrenmanlar mahalle arkadaşlarımızla bir araya gelmemize mani olmuyordu. Elmalık mahallesi gençleri birbirimize çok bağlıydık. Her mahallede arkadaşım vardı. Futbolculuk hayatımı daha da renkli hale getirmişti.

 

Elmalık mahallesi gençleri bir arada.

1963-1964 sezonunda stadyum yapım inşaatı sürdüğü için amatör kulüp maçlarına ara verildi. Mahalleler arası takımlar kuruldu. Turnuvaya katılan takımlar belli bir miktar para yatırıyordu. Maç yapacak takımların kurasını bölgede görevli Kör İhsan abi çekiyor, takımlar ona göre eşleşiyordu. Turnuvaya Selimiye Mahallesi-Elmalık Mahallesi- Taşbaşı-Kiraz limanı gibi Altı mahalle takımı katılmıştı. Benimde içinde olduğum Elmalık Mahallesi gençlerinin oluşturduğu Güneşspor takımında- Bahtiyar-Seyfi - Atanur-Enis-Mustafa-Murat-Ömer-Necmi-Fikri oynuyordu.

 

Elmalık mahallesi Güneş spor. Atanur-Mustafa-Bahtiyar-Mustafa-Nezir-Ömer-Habil-Enis.

 

Stadyumun arkasındaki boş alanda dokuzar kişilik takımlarla, çekişmeli geçen maçlar sonucunda bizim takım şampiyon oldu. Toplanan paraları alıp Buket pastanesinde Baklava ziyafeti çekmiştik. Elbiseli Bisikletçi Yılmaz Abi(Kaçar) bizim takımın sponsorluğunu yapmıştı.

            Orduspor öncesi... Son Şampiyon Ordu Gücü.

Ordu’dan her zaman iyi futbolcular çıkmıştır. Amatör kulüplerde oynayanların dışında diğer illerde oynayan başarılı futbolcularımız da vardı. Zamanın en sevilen spor dalı futboldu. Sokaklarda oynayarak büyüdük. Şimdiki çocuklar sokağa bile çıkmıyorlar. Yazın denizde yüzme, köyde bahçelerde, harmanlarda oynamadığımız oyunlar, birbirimizle yaptığımız güreşler ve daha neler. Bu oyunlarda her türlü kas gruplarımız çalışıyordu. Fizik olarak güçleniyorduk. Şimdinin Ortaokul öğrencilerine bakın, bir de bizim Ordu Gücü’ndeki fotoğrafımıza bakın, bizden büyük abilerimizden fizik olarak farkımız var mı?

Orduspor kurulmadan önceki, amatör takımlar arası yapılan şampiyonada biz Ordu Gücü olarak son iki senede şampiyonluğu kazanarak Ordu futbol tarihine son şampiyon olarak geçtik. Çok çekişmeli maçlar yapılıyordu. Her takımın da kalabalık taraftar gurubu vardı. Sahada kıran kırana maçlar yapılırdı. Şampiyon olup deplasmanlı gurup maçlarına gitmek ayrı bir olaydı. Seyircisi, futbolcusu idarecisi ile örnek bir takımdık.

     

195-1966. Ordu Gücü’nün- Rize Güneş sporu 4-2 yendikleri Grup maçı. (Hacı(Piliç Necmi’nin Dayısı)-Dabu Turgut-Emrullah Yeşiltepe-Yener-Ali-İsmet-Enis-Atanur-Mustafa Aktaç-Bahtiyar Tente-?  - ? Baba İbrahim Alper- Bayram Vayni), Şevket-Dr. Cüneyt Yeşiltepe(Çocuk)... Ahmet- Fatsalı Nazım-Piliç Necmi-Hasan Hoca-İmamoğlu Atila-Murat-Fatsalı Şoför – Çetin Hoca (İşcanlı)

 

1965-66 yılındaki bu grup maçında Ordu’da 4-2 yendiğimiz Rize Güneşspor’la Rize’deki rövanş maçında ilk yarıyı 1-0 önde bitirmemize rağmen ikinci yarıda seyircinin sahaya kadar girerek yaptığı taciz ve aşırı baskı sonrası, hiç duymadığımız küfürlere maruz kalmıştık. Stad kenarında tel örgü yoktu. Kenardan taç atmak bile imkânsızdı. Ufak tefek taşlar sonra büyümeye başladı. Canımızı kurtarma pahasına 3-1 yenildik.

1966-67 Ordu amatör futbol takımlarının son şampiyonu Ordu Gücü. Dıgı Mehmet-Dobi Turgut-Tahsin Kargı-Hayri Ertürk-Ali Aydoğan-Bahtiyar Tenteoğlu-Necmi Akgül-Yener Çelik-Alaittin Şahin-Emre Güler-Mustafa Kalyoncu. Oturanlar: ?-Talip Akçevre-Atila Meydan-Şevket Örnek-Adnan Çelik-Murat Atacan-Mustafa Çelik.

Orduspor...

Beş kulüp futbolcularının katılımı ile Ordu’nun çocukları Orduspor’u oluşturmuştuk. İsfendiyar Hocalı Orduspor’un lisanslı futbolcusu olarak iki ay antrenmanlara katıldım. Çok heyecanlı günlerdi. Orduspor çok büyük bir kutlamayla kuruldu. Şehirde bayram havası esiyordu. İkinci lige alınmıştık.

 

Üniversite sınavında Ankara Ticari İlimler Akademisini kazanınca okumayı tercih ettim. Ankara’da Üniversite yıllarım başlamıştı. Okula devam mecburiyeti yoktu. Ordu Gücü’nde hep bizimle birlikte olan Emre Güler hocamız, Nevşehir Ticaret Lisesinde Okul Müdürlüğü yapıyordu. Bir görüşmemizde, ‘gelin Nevşehirspor’da futbol oynayın bu sene takım yeni kuruluyor. Ankara’ya iki saatlik mesafe, ben her şeyi ayarlarım’ deyip Ali Aydoğan’la beni ikna etti. O günün şartlarına göre iyi de transfer ücreti almıştım. 3. Lig’de Nevşehirspor Kulüplü günlerimiz başladı. Nevşehir’in en güzel otelinde kalıp futbolumuzu oynuyorduk. Güzel yıllardı seviliyor iyi de futbol oynuyorduk.

 

 

 

Nevşehirspor 1970. Üç Ordulu.

       Daha sonra Adem Aksoy’u, peşinden de Necmi Akgül’ü de Nevşehirspor’a aldırdık. Hep birlikte geziyor, tesislerde kalıyor, Ankara’ya okul için sınavlara gidip geliyorduk. Takım olarak kendi sahamızda hiç yenilmedik. İki yılda Nevşehir’in sevgilisi olmuştuk. İki yılın sonunda bir müsabakada belimden ciddi bir şekilde sakatlandım.

 

 

 

Nevşehirspor 1968.

 

Nevşehirspor’da üç Ordulu: Bahtiyar-Ali-Adem

 

Emre Güler-Bahtiyar Tenteoğlu-Ali Aydoğan.       

Sakatlığım futbolda nadir olarak yaşanan önemli bir sakatlıktı. İstanbul’da tedavi gördüm.  Onbir ay sırt üstü yatmak zorunda kaldım. Tedavim süresince askerlikten muaf oldum. Sonra Üniversitenin İşletme bölümünden mezun olup Ordu’ya döndüm. 1976 yılında Erdoğan, Levent, Bülent ve Soner Arıca’ların ablası olan Sevgili Eşim Nigar ile tanışıp evlendim.

 

    Bahtiyar Tenteoğlu eşi Nigar Hanımefendi ve çocuklarıyla.

Bu evlilikten iki kızım, bir oğlum oldu. Dört te torunum var. Babam “Ordu’ya hizmet et” dedi, ben de baba nasihatini dinleyip Ordu’da iş kurdum.

1975 yılında Ordu’nun ihtiyacı olan iş kolunu seçip hafriyat ve nakliyat işleri ile abim Mahmut Kemal Tenteoğlu’yla ticarete atıldım. Ordu’da çalıştığım sektörde hep ilkleri getirdim. Akten İnşaatı Hüseyin Olgun Akın’la birlikte kurduk. Sonra tek olarak biz devam ettik.  Konkasör grupları, taş kırma, beton santrali, kanal makinası Karadeniz’de yoktu, biz getirdik. Asfalt pirenti getirdik. Başarılı işlere imza attık. Şu an 300 civarında çalışanımız var.

 

Ergin Karlıbel-Bahtiyar Tenteoğlu.

Futbolla hep ilgili oldum. Orduspor 1. Lig’de iken, Ergin Karlıbel abi kulüp başkanıyken beni de yanında görmek istedi. Kulübün As Başkanlığını yaptım. Benim için büyük tecrübe oldu. O yıllar kulüplerin gelirleri yoktu. Kulüp yönetmek beceri istiyordu. Ergin abi çok disiplinliydi. Zor şartlar altında kulübü en güzel şekilde örnek çalışmalarla yönettik.

O yönetimde tespit ettiğim bir gerçek: Sahada kazanılan zaferlerin paraya çevrilmesi ve kulübün gelirlerini arttırmayı bir şekilde başarmak gerekiyor. Futbol kulüplerinin giderleri malum. Başarı için yapılacak harcamaları karşılayacak gelirler gelmeyince, temeli mali sıkıntı olan sorunlar başlar. Akıllı ve kalıcı kararlar alınmalı. Biz her yönetim kurulu toplantısında gücümüz nispetinde maddi katkılar sağlıyor, kulübün maddi sıkıntısı olmaması için elimizden geleni yapıyorduk. Orduspor, Ordu şehrine çok şeyler katmıştır. Başarılarıyla Türkiye genelinde en güzel tanıtımı yapmıştır.

 

Daha sonra da Orduspor yönetimlerinde görev aldım. Şu anki durumu üzüntü ile izliyorum. Temennim eski başarılı güzel günlerin tekrar geri gelmesi. Ordu futbol seyircisi bunu hak ediyor.

Ordulu olmak bir ayrıcalıktır. Yeşili mavisiyle, farklı güzellikleriyle şehrimiz gerçekten Cennet gibi. Çocukluk arkadaşlarımızdan bir kısmı Ordu dışında farklı iş kollarında başarı gösterdi. Hepsi ile görüşmelerimizde özlem dolu konuşmalar yaptıklarına şahit oluyorum. Biz doğduğumuz büyüdüğümüz şehrimizde kalarak, küçük başlangıçlar yaparak bugünkü duruma gelmeyi başardık. Zirvede kalmak zirveye ulaşmaktan daha zordur. Çok şükür hep zirvede kalmayı başardık.”

Sevgili Bahtiyar abi birlikte Toyota Yetkili Bayii Plaza Akten’de yapmış olduğumuz sohbette, Elmalık mahallesinde başlayan çocukluk yıllarından bu güne hayat mücadelesini, o günlerdeki arkadaşlıkları, futbol dolu güzel yılları anlattığı sohbetimiz çok güzeldi. Bundan sonraki yaşantısında da sevdikleriyle birlikte nice başarılı, sağlıklı yıllar diliyorum.

Seni tanımak güzeldi.

1965 Ordu Gücü: Yener-Hayri-Ali-Necmi-Bahtiyar-Hasan Hoca. Oturanlar: Fatsalı Civit İsmet-Atila-Şevket-Murat-Atanur.

Nevşehir Spor.

Yavuz Kalyoncu

Yavuz Kalyoncu

DİĞER YAZILARI Erdoğan Arıca 13-04-2021 07:58 BAHTİYAR TENTEOĞLU 04-03-2021 09:06 Mustafa Yılmaz Çebi (DAYI MUSTAFA) 04-02-2021 07:30 Ordu’nun Şehrengizleri: Fikret Ayabakan 18-06-2020 14:01 Ordu’nun Şehrengizleri: Kemre Yüksel: Yüksel Şenol 08-06-2020 13:59 Ordu’nun Şehrengizleri: Kahyo İlyas (İlyas Gürsoy) 03-06-2020 13:57 Ordu’nun Şehrengizleri: Yalçın Çelebi 27-04-2020 13:49 Ordu’nun Şehrengizleri: Ertan Kalay 17-04-2020 13:49 Kara Kiraz- Elderek Deresi. Kerameddin Camii 26-03-2020 13:45 Mehmet Kargı; MİLLİ MEHMET 16-03-2020 13:41 Engin Müldür (Motor Engin) 05-03-2020 13:38 Ordu'nun Şehrengizleri-Ali Aydoğan-Salih Aydoğan 03-02-2020 10:15 Necip Cemal Gökalp… 05-10-2019 09:15 Cengiz Çol… Namı diğer “Deve Cengiz” 14-09-2019 09:15 GÖÇ ZAMANI GELDİ… 22-08-2019 09:00 DEFİNECİLER… 25-07-2019 09:30 Salih Bahtiyar, Nam-ı diğer PEHLİVAN SALİ 25-07-2019 08:45 Keleşo Durmuş Amca 29-04-2019 09:15 Ordunun ŞEHRENGİZLERİ (Cingan Yusuf) 09-04-2019 08:45 NALBANT KİZİRİN OSMAN’IN ANISINA… 19-03-2019 09:00 Namı diğer Çıdık Hasan 12-03-2019 09:00 İsmail Taşkınsu 20-12-2018 14:40 Fahrettin Tercan, Namı diğer FIÇI FAHRETTİN 05-12-2018 10:50 Zulu Uğur; Uğur Aydoğdu 28-11-2018 10:35 ORDU’DA HOROZ DÖVÜŞLERİ 08-11-2018 11:05 Muzaffer Ersöz 07-11-2018 10:10 Ekrem Yılmaz; Namı diğer ‘Kel Ekrem’ 06-09-2018 10:20 Büyük ORHAN; “Orhan TOKCAN” 06-09-2018 10:18 Dursun Karaçuka 06-08-2018 10:18 Hamamcı Tahsin… 23-07-2018 10:13 Fikri Tefil, namı diğer Şişik Fikri. 09-07-2018 10:43 Esnafspor’un kuruluş Öyküsü 06-04-2018 08:00 Yerli malı yurdun malı her Türk onu kullanmalı 24-03-2018 10:55 Dünya Su Günü’nü kutlarken 23-03-2018 10:40 ORDU'NUN ŞEHRENGİZLERİ; Kanca Fuat (Fuat Çevik) 23-02-2018 10:27 İlk kaptan, büyük kaptan… 12-02-2018 11:09 YAYLALAR-82 -KABALAK OBASI 11-10-2017 16:16 Ordu’da horoz dövüşleri… 11-10-2017 16:16 YOK OLAN BİR MESLEĞİN ORDU’DAKİ SON TEMSİLCİSİ; NALBANT KİZİR OSMAN… 11-10-2017 16:15 Kayıp Hazineler ve DEFİNECİLER – 1 11-10-2017 16:15 Kayıp Hazineler ve DEFİNECİLER – 2 11-10-2017 16:14 Arıcı Çadırında bir gece ve arı mucizesi… 11-10-2017 16:13 BİR ŞEYLER YAPMALI… 11-10-2017 16:13 Gelişen teknolojiye yenilen bin yıllık meslek TERZİLİK… 11-10-2017 16:12 Ekmeğini demirden çıkaran son Demirci Ustalarımız… 11-10-2017 16:11 Son yayık ustası… 11-10-2017 16:10 SU DEĞİRMENLERİMİZ… 11-10-2017 16:09 VONALI, SON KAYIK USTALARI… 11-10-2017 16:08 Ağaca ses veren Perşembeli bağlama ustası… 11-10-2017 16:08 Şair, Bestekar, bağlama ve ses sanatçısı; ŞENER GÖK. 11-10-2017 16:07 DENİZE SEVDALANDILAR, DENİZDE KALDILAR. KABİRLERİ DENİZ OLDU…. 11-10-2017 16:06 Dert Ortağı Berberlerimiz 11-10-2017 16:05 Kadına dair; Meraklı bir geçmiş araştırması… 11-10-2017 16:04 Aza kanaat edip mutlu olmayı başarmak… 11-10-2017 16:03 Açıklanamayan, Gizli kalmış Gerçekler… 11-10-2017 16:02 Son Bakırcı Ustalarımız… 11-10-2017 16:02 Yayla Göçleri… 11-10-2017 16:01 Eriçok Zirve Tırmanışı… 11-10-2017 16:00 Ordu’nun ZİRVE-İ KEBİR-İ GÖNDELİÇ TEPESİ… 11-10-2017 15:59 Seyit ve Susuz tepeleri… 11-10-2017 15:59 Su altında dalanların dünyası. DALGIÇLARIMIZ 11-10-2017 15:57 Çağlayanlar Şelaleler 11-10-2017 15:57 Her derde deva! Yerli Elma’mıza sahip çıkalım 11-10-2017 15:56 PİLİÇ NECMİ 11-10-2017 15:55 Ayartamlı İHSAN 11-10-2017 15:54 Ordu Futbolu’nun Efsanelerinden Arap Güner (Vardal) 11-10-2017 15:53 196O’LI YILLARIN EFSANELERİNDEN; HAYRİ ERTÜRK… 11-10-2017 15:53 TOTO UĞUR (Vardal) 11-10-2017 15:47 TORUN MEHMET (UĞURSAL) 11-10-2017 15:45 DANSÖZ AYDIN .(Yazıcı) 11-10-2017 15:45 ÖCÜ Kaptan, ÖCÜ Kadir (1910-1959) 11-10-2017 15:44 SARI ONUR(ÇELİKKOL) 11-10-2017 15:43 Sülaleler 11-10-2017 15:42 Küçük İhsan 11-10-2017 15:41 AYVAZ (Fahri Kılıç) 11-10-2017 15:40 HÖLLÜK MEHMET (Mehmet Mustafaoğlu) 11-10-2017 15:40 Kahraman SÖNMEZ 11-10-2017 15:39 Talat ERDOĞAN 11-10-2017 15:38 Ordu’ ya futbolu sevdirenlerden; YILMAZ YÜCEL 11-10-2017 15:37 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; Ekrem AKDENİZ 11-10-2017 15:36 İbibik-Hüd hüd veya Çavuş Kuşu… 11-10-2017 15:36 DİNGONUN AHIRI… 11-10-2017 15:35 Futbolu Bize sevdirenlerden GOLİ SEZER 11-10-2017 15:35 KURU KENAN (POYRAZ) 11-10-2017 15:34 Rıfkı Gümüş 11-10-2017 15:33 Ordu Futbol Tarihinde iz bırakan baba ve oğulları… 11-10-2017 15:32 Futbol tarihimize iz bırakanlardan; Komiser Şevket(Görez) 11-10-2017 15:31 Kel Apo… 11-10-2017 15:31 Atanur Güneysu/İMAM ATANUR 11-10-2017 15:29 Birileri bu yanlışa dur demeli 11-10-2017 15:28 OSMAN AYDIN 11-10-2017 15:28 Kırk bir kere Maşallah… 11-10-2017 15:27 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; MUSTAFA ERKENCİ 11-10-2017 15:27 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; Nihat ÖZEL 11-10-2017 15:26 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; Nihat ÖZEL 11-10-2017 15:25 Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; MUSTAFA ERKENCİ 02-10-2017 16:59
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA