DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Burcu Ertim
Burcu Ertim
Giriş Tarihi : 25-07-2020 07:45

Anadolu’da Bir Başına

 

Bir günün alacakaranlığı, uçsuz bucaksız Anadolu ve ben henüz yirmisinde bir öğretmen. Hayat kavgama yenildim mi henüz bilmiyorum. Öğrenecek gibi değilim, duygularım çoktan körelmeye başladı, sevmeyi unuttum. Anadolu’da kışlar çok sert, insanlar giderek soğuyor birbirinden. Ve ben tüm ailemi bırakıp da buralara gelmişken yalnızca bir defter ile geziniyorum.

Sabahları çocuklarla oturuyoruz, konuşuyoruz, onlara bir şeyler öğretmeye çalışıyorum. Yaşları o kadar küçük ve bu topraklar bazen o kadar acımasız ki ürküyorum. Bir dokunsanız onlara görürsünüz, elleri buz gibi! Hiç ısınmıyorlar, ısınacak gibi değiller. Ben yirmisinde bir öğretmen, bazen yeri geliyor kapı kapı olmayacak insanlardan yardım dileniyorum. Muhtara yakın durmam öğütleniyor, evlerimiz arasında birkaç ağaçlık var. Yakınlık nedir sahi? Unuttum. Bir gönülde var olduğumu bilmeyeli çok uzun zaman oldu.

Geceleri düşüncelerim uyutmuyor beni, ne olacak bu memleketin hali? Anadolu’da, devletin toprağında ve devletin memuru tir tir titriyor soğuktan. Gözü korkmuş, yaşı genç ve ne olacak bilmiyor durumu. Umut bu diyarlardan gitti mi? Söyle öğretmen! Bir şey söyle bize, analarımızın gözleri çoktan kurudu. 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA