DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mustafa Yıldırım
Mustafa Yıldırım
Giriş Tarihi : 15-08-2021 20:56

AFGANİSTAN YOK! TALEBAN VAR!

2000 Temmuz'unda İstanbul, sıcaktan kavruluyordu. Boğaz köprüsü çıkış yolunda yavaş yavaş ilerleyen otobüsün kırık camından yarı beline dek dışarıya uzanan kadın, ellerini göğe uzatarak çığlıklar atıyor; parçalanmış İngilizcesiyle dünya düzeninin küreselleştiğini, artık barış-demokrasi geldiğini düşünenleri uyarıyordu:

Afganistan yok! Taleban var! Bizi geri yollamayın! Bizi öldürürler!” 

Özgürlük ve dayanışmacılar, liberaller, din hürriyetçileri, milliyetçiler, mukaddesatçılar, demokrasi projesi sevdalıları, kulaklarını tıkadılar bu çığlığa. Cihatçılar, İslamın zaferi diye görüp sevindiler.

O kadınla birlikte otobüsteki Afganlılar sınır dışı edildi. Medyatik kirlenmenin koyuluğuna karşın, onurlu görevden kaçınmayan bir-iki gazeteciden başkasının canlı olarak görüp duymadığı o yanık sesli kadının çığlığı da bir iki günde unutulup gitti. [2000'de Gazete Mudafa-i Hukuk'ta ve daha sonra 2004'te yayınlanabilen Sivil Örümceğin Ağında kitabından özetlendi.]

 Şimdi de Afganistan yok!

1970'lerin sonunda Afganistan'da halkçı birleşik cephe, krallığı devirerek yönetime geçmişti. Yeni yönetim, geçmişten kalan kurumları yenileştirmeye, yaygın eğitimi güçlendirmeye, tarımı geliştirmek için baraj-sulama düzenleri kurmaya yetiştirilen genç cihatçılara on binlerce silah gönderildi. CIA Pakistan'da merkez kurarak cihatçıları uzmanlarıyla yakından destekliyordu. Unutmamalı ki, ABD Sovyet birlikleri Afganistan'a girmeden çok önce Taleban'ı yetiştirmeye başlamıştı.

Türkiye'de dönemin cuntabaşı Kenan Evren bile "Kardeşim Ziya" dediği zorbadan desteğini esirgemedi; CIA bağlantılı elemanları Afganistan'a gönderdi; cihatçılara göz yumdu.

Afganistan'da komşu ülkelerden güç alan azınlık toplulukları kışkırtıldı. Pakistan'da eğitilen cihatçı talebelerin başını çektiği saldırganlar, yakıyor, yıkıyor, topluca öldürüyor; yüzlerce yılın mirası ne varsa yerle bir ediyor, anıtları top ateşiyle parçalıyordu.

Afganistan yönetimine karşı Arabistan'dan İran'a, ABD'den Avrupa'ya, Çin'den Malezya'ya uzanan birleşik destekle ilerleyen cihatçılar dağlardan ovalara inerek büyük kentleri birer birer ele geçirdiler.

Dış destekli kesintisiz saldırı karşısında savunma gücünü yitiren Afgan yönetiminde birlik bozuldu. Yönetim cihatçıları durdurabilmek için dışardan yardım istedi. Sovyetlerin çoğunlukla Taciklerden, Özbeklerden oluşan askeri birlikleri cihatçıların saldırısına karşı cephe kurdu.

Afganistan'daki savaş artık,  ABD-Batı Avrupa yandaşlarından ve İslam devletlerinden oluşan koalisyonu temsil eden cihatçılarla Sovyetler arasında savaşa dönüşmüştü.

ABD desteği o denli açıktandı ki cihatçılara stinger füzelerini dağlarda teslim eden ABD ulusal güvenlik danışmanı Zbigniew Brzezinski, bir tümseğe çıkıyor;  sağ elini kaldırıyor; işaret parmağıyla göğü göstererek coşkuyla "Allah is the greatest! (Allah en büyüktür!)" diye haykırıyordu. Taleban cihatçılar da "Allah-u Ekber!" diye bağırarak otomatik Amerikan tüfeklerinin şarjörlerini göğe boşaltarak ABD'ye şükranlarını gösteriyorlardı.

Kuzey-Orta Afrikalı, Arabistanlı, Afrikalı, İranlı ve hatta Türkiye'den gitme cihatçılar, ABD'nin başını çektiği birleşik silahlı güce katılıyorlardı. Onlara göre bu savaş Hrstiyan-Müslüman tüm dindarların dinsizlere karşı savaşıydı.  ABD yönetimi Sovyetleri batağa çekmeyi ve dünyanın büyük çoğunluğunu onlara karşı birleştirmeyi başarmıştı. [Türkiye'den cihatçılara katılanlar ve sonradan hükümet edenlerin Afgan cihatçılarla ilişkileri için bkz. Zifiri Karanlıkta, 2016]

Talebelerin barbarlık dönemi

Sonunda Afgan yönetimi gücünü iyice yitirdi. Sovyetler de birleşik cihat cephesi saldırısına ve Batıya karşı direnmekten caydı. Sovyetler dünyada yalnızlaşmış ve artık içerden dağılıyordu.

Afganistan'da cihatçılar halkçı cephenin tüm yöneticilerini, askerlerini, yandaşlarını kurşuna dizdiler. KIsa süre sonra Taleban, ortaklarından hızla kurtularak tek başına egemenleşti. Okulları, geçmişten kalan fabrikaları, tarihsel binaları havaya uçurdular; sulama hatlarını parçaladılar. Ailelerden kız çocuklarını alarak cihatçılara teslim ettiler. Kadınları baştan aşağı bir çuval gibi geçirilen (çadur) kalın örtülerle örttüler; kız ocuklarına, kadınlara okuma yazma öğrenmeyi yasakladılar; yüzbinlerce Afganlıyı öldürdüler.

Afrika'dan, Orta Asya'dan, Ortadoğu'dan gelerek Taleban'a katılanların çoğu kendi ülkelerine dönerek terör örgütleri oluşturdular ve devletlerini yıkmaya giriştiler. Türkiye'den gidenler İran'da konakladıktan sonra Afganistan'a geçmişlerdi. Dönüşlerinde İran'da eğitildiler ve Türkiye'de İran Kudüs Kuvvetlerine bağlı örgütler kurarak suikastlara başladılar. [Zifiri Karanlıkta]

Taleban'ın ortaklarının en güçlüsü Arabistanlı zengin sülaleden Usame bin Ladin'di. Yıllarca CIA ile birlikte Bosna'da, Afganistan'da, Kosova'da çalışan bin Ladin, Taleban korumasında Afganistan'da yerleşti; ülkelerine dönen cihatçılardan dünyayı tehdit eden terör ağı kurdu; Suudi Arabistan'a, ,ABD'ye, Avrupa'ya, Irak'a, Suriye'ye, Türkiye'ye, Afrika'ya yerleşerek terör eylemlerine girişti.

Beslediklerince saldırıya uğrayan ABD, tam uyanamadan Usame bin Ladin'in el-Kaide örgütünün saldırısına uğradı. ABD karşı atağa geçince bin Ladin,  2001'de ABD'nin savunma bakanlığını, büyük ticaret merkezlerini intiharcı pilotlarının ele geçirdikleri Amerikan yolcu uçaklarıyla vurarak yerle bir etti.

2003'te ABD ve müttefikleri, Afganistan'a asker gönderdi. Türkiye de, ulusal çıkarlarını, dünyada barış ilkesini bir yana bırakarak 3. Kolordusunu ABD güdümündeki işgal kuvvetlerine kattı. [3. Kolordu,1918'de Filistin'de, Atatürk'ün 7. Ordusuna bağlı, İsmet Paşa komutasındaki ordudur.  58 Gün, 2005.]

Yıllar süren kanlı, yıkıcı savaşta Taleban geriletildi. Afganistan merkezinde yeni yönetim oluşturuldu. Gel zaman git zaman ABD hevesini aldı; Afgan Yönetimiyle yıkıcı-kanlı örgüt Talebanı masada buluşturdu. Sözde barış ve sözde savaşsız dönem başladı. ABD, Afganistan yönetimini savaşı bitirmesi, demokrasi için Talebanla masaya oturttu ve güvenlik sağlandı diyerek askersel üssünü boşaltı.

Geçmiş çağdan ne kalmışsa yerle bir eden, kan dökücü, kıyıcı cihatçılar, ABD çekilince tüm illeri bir kez daha ele geçiriyorlar; hızla Başkent Kabil'e yaklaşıyorlar. Afganistan ulusal ordusunda, iç güvenlik karakollarında kim varsa topluca öldürüyor, kız çocuklarını cihatçılara seks kölesi yapıyor, kadınları yıllar öncesindeki gibi çadırla kapatıyorlar. Üstelik ele geçirdikleri yerlerde ordunun hafif-ağır silahlarına el koyarak daha da güçleniyorlar.

Bu arada Türkiye'yi yönetenler de ABD ile görüştükten sonra Talebanla aynı anlayışta olduklarını açıklayarak askeri birliklerini Afganistan'da bıraktılar.

ABD'ye ve müttefiklerine inanan Afganlılar şaşkındı: ABD' ve ortaklarıyla birlikte Rusya, Çin ve ötekiler de onları aldatmıştı!

Aklımızla yıllardır alay edenler

Türkiye'nin "muhalefet" maskelileri de Afganistan'daki yeni yıkımı bir yana bırakmışlar; İran tiranlarının desteğiyle Anadolu'ya yığılan Afganlılardan başkasını görmüyorlar; yalnızca ABD-Avrupa oyunundan söz ediyorlar.

İran-Afganistan sınırından Türkiye sınırına ulaşan yol 2.000 Km. İran'ın yüce devlet imamı Hameney, Afganlıların İran'ın ortasından geçen 2.000 kilometrelik yolu Afgan göçmenlerine açık tutuyor. Ne Türkiye yönetimi ne de "muhalefet" maskeli "liderler" İran'ın Ayetullah yöneticilerine bir şey demiyorlar.

En ilginci Kemal Kılıçdaroğlu'nun tepkisiydi. CHP'nin "ebedi" başkanı, Afganistanlılar sorununu demokrasi içinde çözeceklerini açıkladı. Bu durumda ABD ve geri kalan ortakları bu kişiyi hemen Afganistan'a göndererek oralarda "demokrasi" kurulmasını sağlamalılar!

Hesap

Türkiye'yi yönetenler, İslam İnkılabı davalarına uygun davranıyorlar. Bu açıklığa diyecek yok! Hatta neredeyse 100 yıldır, "Başbuğ" rejimini kurmayı ilke edinenlerin hükümeti desteklemeleri de kendi davalarına uygundur.

Sözde aydınlar, kör particiler, "Türk egemen" devletin yıkılmasına karşı ılımlı davrananların temel içgüdülerini düşünmekten onlarca yıldır kaçışlarının bedelini halka pek acı ödetiyorlar.

Şimdi yeniden sorma zamanı:

"Ilımlı" İslamcı ve eyaletçiler, "ana-kardeş muhalefet" partilerinin yönetimlerine hangi dava için doluşuyorlar?

"Oy almak için yapıyorlar" diye kendilerini avutanlar, yıllardır Türkleri enayi yerine koyanlar kime hizmet ediyorlar?

Mustafa Yıldırım, Denizli, 3 Ağustos 2021

 

Çin kaynaklı virüs salgınına, baskılara aldırımadan yalnızca canlıları yaşatmak için çırpınan doktor arkadaşlarıma şükran! Yazma gücüne katkıları unutulamaz!

 

Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

DİĞER YAZILARI AFGANİSTAN YOK! TALEBAN VAR! 15-08-2021 20:56 Kim Bu Yüceler Yücesi Ebedi Başkan? 22-06-2021 22:06 'Düzler efelere yaramaz' demişti... 15-03-2021 19:33 DÖNECEKSEN KIVIRTMADAN DÖN! 22-02-2021 07:50 Ağca-Humeyni-Papa: Kudüs Kuvvetlerinin maskeli yerli ortakları 03-02-2021 19:47 VATANIN RENGİ OLMAZ! 01-11-2020 07:45 Utanç! 14-09-2020 23:30 Utanç! 12-09-2020 18:58 Önce kendinle hesaplaşmalısın! 08-09-2020 23:00 GAFFAR OKKAN VE ARKADAŞLARI CUMHURİYETİMİZİ EN BÜYÜK TEHLİKEDEN KURTARDILAR 05-03-2020 10:40 ATATÜRK'ÜN DUATEPE'SİNDE SON YIKIM 09-01-2020 12:46 EGE ADALARIMIZ LİBYA'DAN DAHA YAKIN 28-12-2019 11:56 Ayetullahlar Harekata Karşı, Onlar İran Rejimi'ne Yandaş! 20-11-2019 09:30 KUTLANACAK CUMHURİYET KALDI MI? 30-10-2019 09:15 KUTLANACAK CUMHURİYET KALDI MI? 29-10-2019 10:44 Karadenizin Yükseklerinde Bir Yiğit AŞAĞILARDA SINIRSIZ İHANET 02-10-2019 09:00 ADALARDA İŞGAL MENEMEN'DE "KUBİLAY LIONS" 24-09-2019 09:00 ABD AJANININ KOMİSER DOSTU 04-09-2019 08:30 ​Ağca-Humeyni-Papa ve şimdikiler 24-08-2019 14:06 SATIKÖYLÜ "ASKER" ŞERİFE'NİN BEBEĞİ 23-07-2019 08:45 Çare Sende-7 'SATIKÖYLÜ "ASKER" ŞERİFE'NİN BEBEĞİ' 19-07-2019 11:10 KARA DELİK KİMİ, NEYİ YUTUYOR? 06-07-2019 09:00 ZAHİDE UÇAR – ÜMİT YALIM RÖPORTAJI 25-06-2019 09:00 Mustafa Yıldırım BİLGİNİN SESSİZ EVLERİ ve McDONALD'S KÖFTECİSİ 24-06-2019 09:00 TÜRKÇE YASAĞINI YARIM BIRAKMA 07-06-2019 08:45 "İFTAR" DEĞİL, "İFTİHAR" YEMEĞİ 16-05-2019 09:00 Mustafa Yıldırım 15-03-2019 08:30 HANGİ SALDIRGANIN BEŞİNCİ KOLU? 11-03-2019 11:45 TÜRKLERİN RUHU MU ÇÜRÜDÜ? 25-01-2019 10:26 DEVLETSİZ BEY DAVASINDAN ŞAŞMIYOR MECLİS MUHALEFETİ BULAŞIK VE OYNAK 03-01-2019 11:08 KİME "ERKEK ADAM" DENİR? 01-01-2019 12:30 DESTİNA, GÜZEL KIZ 07-12-2018 17:24 MAŞALARIN ŞEHİT HESABI TUTMUYOR 15-11-2018 11:20 SİNSİ, KALLEŞ, MAŞA... 29-09-2018 09:05 ​YAZIK OLDU TÜRKÜN DEVLETİNE 08-09-2018 10:17 ​RİYAL, RUBLE, YUAN ... SALDIRISI 13-08-2018 13:17 YIKIMIN MASKELİ ORTAKLARINI GÖRÜN ARTIK 03-07-2018 10:34 “KİM SOKTUYSA O ÇIKARSIN!” 24-05-2018 10:21 “KİM SOKTUYSA O ÇIKARSIN!” 19-05-2018 10:16 ÇARE ORALARDA DEĞİL! ANADOLU’NUN 06-10-2017 16:47 TÜRKLER AVANAK MI? 06-10-2017 16:47 Nisan’da kar ve itiraf 06-10-2017 16:47 TÜRKLERLE HESAPLAŞMA 06-10-2017 16:47 MMM (MASKELİ MANDACILAR MECLİSİ)’NE HAYIR! 06-10-2017 16:46 DEMOKRASİ ZİFTİNDE LANET… 06-10-2017 16:46 MASKELİ MANDACILAR, PAŞALAR 06-10-2017 16:46 Sandık şantajına dört gün kaldı… 06-10-2017 16:45 Demek ki amaç AKP’nin düşmesi değilmiş! 06-10-2017 16:45 BU UTANCA SIFAT BULUNAMAZ… 06-10-2017 16:45 AMERİKAN MADALYALI ŞAFAK! 06-10-2017 16:44 KILICI KIRIKLARA KARŞI O KADINLAR 06-10-2017 16:41 O ÜÇ BEŞ İNSAN 06-10-2017 16:41 BİR DAHA BÖYLE DÜŞÜN 06-10-2017 16:40 YÜCELER YÜCESİ İNSAN VE KURTLAR YASASI 06-10-2017 16:40 UJİN, CANAR, CANDAR, KURT BÖRTEUJİN, BÖRTECENE 06-10-2017 16:40 ÖCALAN BAYRAK GÖSTERMESEYDİ… 06-10-2017 16:39 O ATEŞTEN DAMLA… 06-10-2017 16:39 ESARETE TESLİM OLMAYAN ONURLU GENÇ TEĞMEN ve SÜVARİLERİ 06-10-2017 16:39 ÖNCE İÇİMİZDEKİLERLE HESAPLAŞACAĞIZ 06-10-2017 16:38 İNSAN KILIKLI UZAYLILAR SALDIRIYOR! 06-10-2017 16:38 O GÜNLERDE DE TÜRKLERE ZEHİRDİ BAYRAM 06-10-2017 16:37 ATEŞİ KESİYORMUŞ… Her yıldakinden az değişik terane… 06-10-2017 16:34 AYKIRI ARKADAŞIM 06-10-2017 16:33 BEŞ PARA ETMEZ SİYASET 06-10-2017 16:33 KÖTÜNÜN İYİSİ… 06-10-2017 16:33 Unutmak o denli kolay mı? 06-10-2017 16:33 SÖZ KONUSU TÜRK DEVLETİYSE GERİSİ TEFERRUAT DEĞİLDİR… 06-10-2017 16:32 KEMAL ATATÜRK’ÜN GERÇEK ASKERİ KİM? 06-10-2017 16:32 GERÇEK MUHALEFET TUNCELİLİ GERÇEK ASKER 06-10-2017 16:32 UNUTULUR MU SANIYORSUNUZ? 06-10-2017 16:31 “Demokrasi Tuzağı” ve Bir zamanlar Muammer Aksoy Hoca 06-10-2017 16:31 TÜRKLERDEN YANA OLAN VAR MI? 06-10-2017 16:31 AZINLIKLAR UYANDI TÜRKLER UYANMADI 06-10-2017 16:30 SUÇUMUZ HAYVAN OLMAK 06-10-2017 16:29 REHBER İMAMLIK HUKUKUNA GÖRE “8 MART” 06-10-2017 16:29 AYNI DURAKTA CUMHURİYETİMİZLE BİRLİKTE… 06-10-2017 16:29 DESTİNA GÜZEL KIZ 06-10-2017 16:28 “TERÖRİST” YOK, SALDIRGAN VAR! 06-10-2017 16:28 MATOMENA HOMATA – KANLI TOPRAKLAR – 1 – 06-10-2017 16:27 MATOMENA HOMATA – KANLI TOPRAKLAR – 2 – 06-10-2017 16:27 ZİFİRİ KARANLIKTA ÇÜRÜME, CELLAD’IN GÜNÜ VE SAVAŞMADAN… 06-10-2017 16:27 ALKIŞLARINIZLA BESLENEN YÜCELER YÜCESİ AYDINLAR! 06-10-2017 16:26 ARTVİNLİLER NERELERİ SAVUNUYOR? 06-10-2017 16:26 Zifiri Karanlıkta 06-10-2017 16:26 O GÜN ÇARE YİNE O İKİ TEĞMENDEYDİ… 06-10-2017 16:25 ALANYA’DAKİ KÖŞK CEMAATİNE İLGİSİZLİK NEDEN? 06-10-2017 16:25 SUÇLUSUNUZ! 06-10-2017 16:25 ZİFİRİ KARANLIKTA BAŞ KESENLER 06-10-2017 16:24 CELLADIN ELİNE DÜŞERKEN 06-10-2017 16:24 REHBER İMAMLIK HUKUKUNA GÖRE “8 MART” 06-10-2017 16:23 1 HAZİRAN 2011 MASKELİ MUHALEFET LİDERLERİNİN ELİNDE… 06-10-2017 16:23 TÜRKÇEYİ KÖKÜNDEN KOPARAN SÖZDE TÜRKLER 06-10-2017 16:22 TİLKİLER VE KURTLAR, KURUL’UN ÖCÜNÜ ALACAKLAR! 06-10-2017 16:22 26 AĞUSTOS-KURTKAYASI SÜVARİLERİ 06-10-2017 16:22 ÇILGIN TÜRKLERE HER GÜN BAYRAM! 06-10-2017 16:21 Şerif Mardin – CIA – Marine Club 06-10-2017 16:21 Musul’u Ecdadınız Halifeye Sorun! 06-10-2017 16:21 GÜLEN İÇİN ABD’YE KOŞANLAR ŞİMDİ NEREDELER? 02-10-2017 16:57
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş513
 • 2Trabzonspor513
 • 3Konyaspor511
 • 4Hatayspor510
 • 5Fatih Karagümrük510
 • 6Fenerbahçe510
 • 7Altay59
 • 8Alanyaspor59
 • 9Galatasaray58
 • 10Kayserispor57
 • 11Yeni Malatyaspor56
 • 12Göztepe55
 • 13Gaziantep FK55
 • 14Kasımpaşa55
 • 15Adana Demirspor55
 • 16Antalyaspor54
 • 17Sivasspor53
 • 18Başakşehir FK53
 • 19Giresunspor51
 • 20Çaykur Rizespor51
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son adana mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son maraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son bağcılar mutlu son bahçelievler mutlu son esenler mutlu son esenyurt mutlu son kadıköy mutlu son kağıthane mutlu son kartal mutlu son küçükçekmece mutlu son maltepe mutlu son pendik mutlu son sultangazi mutlu son ümraniye mutlu son üsküdar mutlu son aliağa mutlu son alsancak mutlu son bayraklı mutlu son bornova mutlu son buca mutlu son çeşme mutlu son çiğli mutlu son gaziemir mutlu son karşıyaka mutlu son konak mutlu son menemen mutlu son ödemiş mutlu son torbalı mutlu son çankaya mutlu son keçiören mutlu son mamak mutlu son polatlı mutlu son sincan mutlu son alanya mutlu son belek mutlu son kaş mutlu son kemer mutlu son korkuteli mutlu son lara mutlu son manavgat mutlu son serik mutlu son side mutlu son didim mutlu son efeler mutlu son kuşadası mutlu son nazilli mutlu son altıeylül mutlu son bandırma mutlu son edremit mutlu son karesi mutlu son susurluk mutlu son gemlik mutlu son gürsu mutlu son inegöl mutlu son mudanya mutlu son nilüfer mutlu son osmangazi mutlu son yıldırım mutlu son biga mutlu son çan mutlu son gelibolu mutlu son adıyaman mutlu son afyon mutlu son ağrı mutlu son aksaray mutlu son amasya mutlu son ardahan mutlu son artvin mutlu son bartın mutlu son batman mutlu son bayburt mutlu son bilecik mutlu son bingöl mutlu son bitlis mutlu son bolu mutlu son burdur mutlu son çanakkale mutlu son çankırı mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzincan mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son gümüşhane mutlu son ığdır mutlu son ısparta mutlu son karabük mutlu son karaman mutlu son kastamonu mutlu son kilis mutlu son kırıkkale mutlu son kırklareli mutlu son kırşehir mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son mardin mutlu son nevşehir mutlu son niğde mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son karahayıt mutlu son pamukkale mutlu son nizip mutlu son şahinbey mutlu son şehitkamil mutlu son antakya mutlu son defne mutlu son iskenderun mutlu son darıca mutlu son gebze mutlu son gölcük mutlu son izmit mutlu son körfez mutlu son akşehir mutlu son beyşehir mutlu son ereğli mutlu son karatay mutlu son meram mutlu son selçuklu mutlu son akhisar mutlu son alaşehir mutlu son soma mutlu son turgutlu mutlu son akdeniz mutlu son anamur mutlu son erdemli mutlu son mezitli mutlu son silifke mutlu son tarsus mutlu son toroslar mutlu son yenişehir mutlu son bodrum mutlu son dalaman mutlu son fethiye mutlu son köyceğiz mutlu son marmaris mutlu son menteşe mutlu son milas mutlu son adapazarı mutlu son serdivan mutlu son atakum mutlu son çarşamba mutlu son ilkadım mutlu son eyyübiye mutlu son siverek mutlu son viranşehir mutlu son çerkezköy mutlu son çorlu mutlu son erbaa mutlu son