Advert

Sporda köle düzeni!

Sporda köle düzeni!
Sporda köle düzeni! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Mecliste düzenlediği basın toplantısında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın federasyona da gönderdiği yasa taslağını eleştirdi. Henüz Meclis’e gelmeyen taslağı Adıgüzel “Paralel Federasyon” taslağı olarak değerlendirdi.

Adıgüzel, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlandığını iddia ettiği, "Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Taslağı"nın, Türkiye'de sporun sonu anlamına geldiğini savundu.

Adıgüzel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 66 maddeden oluşan teklif taslağının, görüş alınmak amacıyla spor kulüplerine gönderildiğini ileri sürdü.

"Çok ucube, tehlikelere gebe bir yasa." nitelendirmesinde bulunan Adıgüzel, düzenlemeyle 15 kulübün birleştirilerek yeni federasyon oluşturulmasına imkan tanınacağını anlattı.

Yeni federasyon oluşturan kulüplerin kendi aralarında müsabaka yapacaklarını ancak üye olmayan kulüplerin dezavantajlı konuma düşeceklerini, "şikenin yasal halinin" bu olacağını iddia eden Adıgüzel, "Spora da siyaseti katacaklar ve adil yarışma ruhunu kaldıracaklar. Bir spor bakanı düşünün, federasyon başkanlarını ve yönetim kurullarını görevden alıyor, Tahkim Kurulunu belirliyor. Sayın Cumhurbaşkanı'na bu konu tam olarak anlatılırsa kesinlikle buna müsaade etmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü bakanlığın hazırladığı düzenleme, Türkiye'de sporun sonu demek." diye konuştu.

Adıgüzel, taslağa göre kurulacak ve 7 kişiden oluşacak "Sportif Değerlendirme Kurulu"nun bütün federasyonları denetleme hakkına sahip olacağını ancak sporcu olma koşulu dahi bulunmayan 7 kişinin birbirinden farklı bu kadar federasyonu denetlemesinin doğru olmayacağını kaydetti.

Yasa taslağının rant için hazırlandığını savunan Adıgüzel, "Bu yasa taslağı Spor Bakanı'nı her şeyin üstünde amir konumuna oturtuyor. 'Türkiye Futbol Federasyonunun özerkliği üzerine başka ne koyabiliriz.' derken, bu bir geri dönüş yasasıdır. Çok tehlikeli paralel federasyondur. Buna nasıl Futbol Federasyonu itiraz etmiyor? Türkiye Futbol Federasyonu katlediliyor." görüşünü dile getirdi.

"Sporda rantiye"

Adıgüzel, şunları söyledi;

"Spor sağlıktır. Aynı zamanda insanları gündelik hayattan, gerginlikten, iş hayatından, ekonomiden, siyasetten insanları bir nebze alarak rahatlatan stres atmalarını sağlayan bir faaliyet alanıdır. Siyaset buraya girmemeli. Yarışma ruhu ve adil yarış ilkesi bozulmamalı. Ve üzülerek ifade etmeliyim ki, bu kanun bu haliyle gelirse siyaset de rantiye de dibine kadar sporun içine girmiş olur. 

Köle düzeni

Bakanlığın bu niyeti gerçekleşirse, bu kanun tasarısı yasalaşırsa, başta TFF olmak üzere tüm federasyonlar, idari, hukuki ve mali yönden tam bir köle düzenine girmiş olur. Burada hedef zaten TFF gibi, basketbol federasyonu gibi mali kaynağı ve seyir potansiyeli iyi durumda olan federasyonlar.

Diyeceksiniz ki bu bir taslak, henüz meclise de sunulmadı. Ama Kulüpler Birliğine göndermişsiniz. O da tüm kulüplere, federasyonlara göndermiş Yani bu son halidir, bir düzeltme istiyor musunuz diye. Şimdi biz buraya geldiğinde böyle bir taslağın neresini düzeltelim.  Deveye sormuşlar boynun neden eğri.Nerem doğru ki demiş misali. 

  TFF yok ediliyor

Bundan tamamen vazgeçilmelidir. Çünkü bu kamu ya da sporun yararına değil, kişi yararına göre düzenlenmiş. Kötü niyetli bu. Hukuki açıdan da garabet. Bildiğim kadarıyla hukuk şubeniz var. TFF’nin hukuk işlerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi var, buna nasıl itiraz etmez. TFF yok ediliyor, katlediliyor. Neden susar. Çünkü aynı zamanda Spor Genel Müdürü sanıyorum. Bu metinde hukuki açıdan o kadar büyük özensizlik var ki, mesela madde 59 ikinci fıkrada” bu kanunun 52 maddesinin ikinci fıkrasının a bendine nokta.. şeklinde ifade edilen” diye yazılmış.  52. maddede böyle bir fıkra ve bent yok.

Bu kanunun bu şekliyle TBMM’ye geleceğini düşünmüyorum. Bu taslağın Cumhurbaşkanının bilgisi olmadan hazırlandığına inanıyorum. Bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KAŞLARIN YOKSA, YÜZÜNDE YOK
KAŞLARIN YOKSA, YÜZÜNDE YOK
Hüseyin Baş:
Hüseyin Baş: "Abdülhamit ne ise Atatürk o değildir*