"KADIN FUTBOLUNA DA ÖNEM VERİN"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ünye Gücü Futbol Kulübü, kadın futbol liglerinin hala başlatılmamasına dikkat çekerek, "Avrupa’da liglerin 10-12. Haftaları oynanırken ülkemizde ise Kadın Futbolu hakkında yarım cümlecik açıklama bizlerden esirgenmiştir" açıklamasında bulundu.

2020-2021 sezonunda Kadınlar Futbol 2. Ligi'nde mücadele edecek olan Ünye Gücü, voleybol, basketbol oynanırken, futbol liglerinin başlamamasına tepki gösterdi.

"Yarım cümleyi bizden esirgediler"

Ünye Gücü Futbol Kulübü'nden yapılan açıklamada; "Covid-19 Salgını nedeniyle 2020 Yılı Mart ayında liglere verilen aradan bugüne kadar geçen sürecin Kadın Futbolu için gri bir sahneye dönüştüğü, bu liglerimizde forma giyen oyuncuların bir belirsizlik döngüsünde beklentilerinin resmi ağızlardan değil de gayri resmi ve hiçbir geçerliliği olmayan afaki ifadelerle umutsuzluğa sürüklendiği gerçeğini öncelikle ifade etmek isteriz. Avrupa’da liglerin 10-12. Haftaları oynanırken ülkemizde ise Kadın Futbolu hakkında yarım cümlecik açıklama bizlerden esirgenmiştir. Ünye Gücü Futbol Kulübü Kadın futbol takımı olarak Kadın Futbolunda beklediğimiz sıçramayı gerçekleştirebilecek ve projemize esas çalışmalarımızı sürdürecek fırsatları bulduğumuz bu dönemin Covid-19 salgını neticesinde sekteye uğraması bir yana virüs yayılımının oldukça yüksek olduğu salon sporlarında liglerin devam etmesi açık havada antrenman yapan ama lig maçlarını oynayamayan futbolcularımızın moralini oldukça bozmuştur" denildi.

"Ciddiyetle ele alınmalı"

TFF'den liglerle ilgili açıklama beklediklerini aktaran Ünye Gücü, şu açıklamayı yaptı;

"Ülkemizde Kadın futbolu dışında özellikle salon sporlarında (basketbol, voleybol…) ligler sezon başından itibaren planlandığı üzere oynanmaya devam etmektedir. Ünye Gücü FK Kadın Voleybol Takımımız TVF 2.Lig’de 9 müsabaka oynayarak devreye girmiş ve 10 Ocak’ta da ligin ikinci devresinin ilk maçına çıkmak üzere çalışmalarını sürdürmektedir. Voleybolda 9 lig maçını geride bırakırken futbolda ise liglerimizin belirsizliği sporcularımızın pandemi döneminin getirdiği gittikçe ağırlaşan psikolojik sorunları bir kat daha artırmıştır. Futbolda devamlılık önemlidir. Bu devamlılığı sağlamak hepimizin görevidir. Sporcularımızı bu belirsizlik ortamında sürecin uzaması nedeniyle fiziksel ve mental olarak tekrar eski formlarına kavuşturmak için sadece antrenman yapmak yetersiz olmayacak, liglerin başlatılarak müsabaka deneyimlerini ve heyecanını yaşatmak özellikle de genç sporcularımız açısından oldukça gereklidir. Ülkemiz kadın futbolunun gelişimi, uluslararası standarda kavuşturulması, liglerimizin marka değerinin artırılması için gibi konularda federasyonumuzun atacağı adımlar çok çok önemlidir. Kadın Futbolunun hak ettiği yere gelmesi için gerekli düzenlemeleri beklediğimiz bugünlerde liglerin başlatılmaması, gündeme getirilmemesi, federasyon yetkililerimizin U-17 ve U-19 ligine kadar zaman zaman açıklamalar yapmasına rağmen Kadın Futbol Ligleri hakkında konuşmamaları ciddiyetle ele alınması gereken bu konuda umutları tüketme noktasına getirmiştir. Biz kulüpler olarak artık Kadın Futbolunda tepeden tırnağa bir değişim ve dönüşüm beklentisi içerisindeyken TFF’nin buna katkı sağlaması, öncülük ve rehberlik etmesi, plan, program dahilinde Kadın Futbolunu hak ettiği eksene oturtması gerekmektedir. Bu anlamda beklentimiz TFF Yönetim Kurulumuzun mevcut erkek liglerine gösterdiği özen ve önemi Kadın Futbolundan esirgememesidir.

Son günlerde Kadın Ligleriyle ilgili ortaya atılan 1.Lig’in oynatılacağı, 2. ve 3.Liglerin ise oynatılmayacağı hususu kabul edilebilir değildir. 1.Lig kulüplerinin böyle bir öneriyi sürekli sıcak tutarak ve kadın futbolu yöneticilerine dikte ettikleri, bu konuda kamuoyu oluşturdukları yönündeki iddiaların gerçek olmadığını, bunun 1.lig kulüplerinin adlarının kullanılarak kasıtlı yapıldığını düşünmekteyiz."

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Son dakika transferi!
Son dakika transferi!