Advert

“BİRLEŞME KARARINI ORDU ASKF DEĞİL, TFF AÇIKLAR”

“BİRLEŞME KARARINI ORDU ASKF DEĞİL, TFF AÇIKLAR”
“BİRLEŞME KARARINI ORDU ASKF DEĞİL, TFF AÇIKLAR” Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Amatör Futbol Kulüpleri Birliği Derneği Başkanı ve Kotyora Futbol Kulübü Başkanı Avşin Kaşık, Ordu ASKF yöneticilerinin Ordu 2.Amatör Küme’deki tüm takımların 1.Amatöre çıkarılarak liglerin birleştirileceği açıklamasına değinerek, “TFF daha statüyü açıklamadı. Birleşme kararını açıklayacak olan Ordu ASKF değil, federasyondur” dedi.

‘2.Amatördeki takımların 1.Amatöre çıkartılıp liglerin birleştirilmesi konusunda statü yayınlanmadan peşinen konuşmak doğru değil’ diyen Kaşık; “Çünkü 1.Amatör ve 2.Amatörün statüsünü Türkiye Futbol Federasyonu, her sezon başında yayınlıyor. Federasyonun sitesini sürekli ziyaret ediyorum. TFF, şuana kadar Süper Lig’den 3.Lig’e kadar olan liglerin statüsünü yayınladı. Bölgesel Amatör Lig!’in statüsünü bile henüz yayınlamadı. Sadece BAL Ligi’nin 18 grupta oynanacağı açıklandı. Dolayısıyla TFF’nin liglerdeki 1.Amatör ve 2.Amatörün birleştirilmesi ibaresini statü kitapçığında görmeden diyemem. Diyenlerin de neye dayanarak dediklerini merak ediyorum” şeklinde konuştu.

“İtibar etmiyorum”

Öncelikle TFF’nin 2020-2021 statüsünü açıklaması gerektiğini aktaran Avşin Kaşık, şunları kaydetti; “TASKK Mayıs ayı içerisinde yayınladığı bir bildiride 1.Amatörler ile 2.Amatörleri birleştirerek tescillediğini açıkladı. Örneğin Ankara’da her iki ligde devam ediyordu. Bunları tek bir lig gibi tescillediğini belirtti. Çünkü bu takımlar arasında inme veya çıkma yoktu. Daha sonra yayınlanan bir genelgede çıkması kesinleşenler çıksın dedi. Ordu, bu konuda en nadir illerden biriydi. Çünkü 1.Amatör oynanmış, Play-Off duruyordu. 2.Amatör ise hiç başlamamıştı. Türkiye’de Ordu’dan başka 2.Amatörü başlamamış bir takım yoktu. O yüzden burada birleştirme kararını verecek olan TFF. Federasyon, 2020-2021 sezonu statüsünü henüz açıklamadı. Ordu 1.Amatör Küme ve 2.Amatörün birleştirilmesi söylentisi nereden çıktı anlamış değilim. TFF 2020-2021 sezonunda uygulanacak esaslar kitapçığında 2.Amatör lig yok, 1.amatör ile 2.amatör birleştirilecektir diye bir ibare görmeden buna itibar etmem. ASKF’nin aday olan yönetiminin böyle bir açıklamada bulunmasını büyük bir hata olarak görüyorum. Burada TFF’nin bir kararı yok.”

“O kadar takıma saha yetmez”

‘Eğer Ordu 1.Amatör Küme ile 2.Amatör birleştirilirse, saha açısından da hiç iyi olmaz’ diyen Başkan Kaşık, sözlerine şöyle devam etti; “Öncelikle yeni soyunma odaları yetişmedi. Altınordu’da mücadele edecek olan kulüplere yetecek kadar soyunma odası olacak. Kulüpler çok iç içe olmayacak. Ama saha olarak düşünürsek, zaten 1.Amatörde bile sahaların yetmemesinden dolayı bazı maçlarımızı Cuma geceleri oynuyorduk ya da diğer ilçelerdeki sahalara kaydırılıyorduk. 3 tane Karşıyaka’da, bir tane de Perşembe’yi düşünürsek kullanabileceğimiz 4 sahaya sahibiz. Yine yarım, belki çeyrek sahada antrenman yapabiliriz. Ama Ünye ve Fatsa bu konuda bizden daha kötü durumdalar. Birer tane sahaları var. 1.Amatör ile 2.Amatör birleştirilerek oynanırsa, çok sayıda takıma sahalarda ne antrenman ne de maç programı ayarlanamaz. Amatör ligler statü gereği önceden beri en fazla 14 takım oynanacak deniyor. Eğer bizde iki lig birleştirilirse, 1.Amatörde 19 takım vardı, 2’si yukarı çıktı 17 kaldı. 2.Amatörde ise 14 tane takım vardı. Birleştirdiğimizde 31 takım oluyor. Bunlara tek grupta oynatamazsın. En az 3 grup olması lazım. Yine 20 haftalık bir maç programı olacak. Bunun bir de altyapı ligleri var.”

“Amatör ligler 2021’de başlamalı”

Ligler başlarken pandeminin de dikkate alınması gerektiğini savunan Kaşık; “Koronavirüs vakalarında ilimizde patlama yaşanıyor. Bu yüzden liglerin Ekim-Kasım ayı gibi oynanması taraftarı değilim. Pandemi kontrol altına alındıktan sonra 2021 İlkbaharda başlaması taraftarıyım. Bir de kış şartları dolayısıyla ilçelerdeki sahalar kullanılamıyor. Bir de ligi kışa denk getirirsen sorunlar iyice artmış olur. O yüzden liglerin birleşeceğini düşünmüyorum. 1.Amatör ile 2.Amatör ayrı ayrı bile oynansa, zaten koronavirüs vakaları artmışken ben ne amatör sporcularıma ne de 12-13 yaşındaki altyapı sporcularıma gelinde futbol oynayın diyemem” ifadelerini kullandı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI