Ordu’nun Son Kasketçisi! Yurtdışına Bile Satıyor!

Ordu kasketini Dünyaya tanıtan Kasket Ustası Meziyet Cin, Ordu’da kasket yapımının son temsilciliğini yapıyor. Meziyet Usta, kasket yapımının devam etmesi için sahip çıkılmasını da istiyor.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu'nun Altınordu İlçesi Şarkiye Mahallesi'nde bulunan küçük dükkanında 25 yıldır kasket üreten Meziyet Cin, evinin geçimini de yaptığı kasketleri satarak sağlıyor. Kasket yapımına sahip çıkılması gerektiğini belirten Meziyet Usta, Ordu’nun dışında ülkenin her tarafına hatta yurt dışına bile kasket yapıp gönderdiğini söyledi.

Ordu’nun Son Kasketçisi! Yurtdışına Bile Satıyor!

Tanınması İçin Gayret Gösteriyor

Kasket yapımını vefat eden eşinden öğrenen 58 yaşındaki Meziyet Cin, 25 yıldır 8 köşeli kasket yaparak hem eşinin mirasını devam ettiriyor, hem de Ordu Kasketi'nin tanınması için gayret gösteriyor.

Kasket yapmaya ne zaman ve nasıl başladınız?

Gençlik yıllarımda terzilik yapıyordum. Vefat eden ilk eşim ise kasket ustasıydı. Kasket yapmayı bana o öğretmişti. İlk eşim vefat ettikten sonra ondan öğrendiğim kasket yapımını devam ettirmeye karar verdim. O günden beri kasket yapmaya büyük bir aşkla devam ediyorum. Günümüzde kasket yapan pek kalmadı gibi bir şey. Ordu'da bu işi yapan birkaç kişi kaldık. Şimdilerde kasket takanların sayısı da azaldığı için artık bu iş unutulmaya yüz tuttu. Eskiden neredeyse her erkek kasket kullanırdı. Birçok kişinin birden fazla kasketi olurdu ve kıyafetine göre her gün farklı kasket takardı. Ama günümüzde kasketler eskisi gibi rağbet görmüyor. Yine de kasket takanlar var. Sağlığım el verdiğince kasket yapmaya devam edeceğim. Normalde kasket yapan ustalar erkek olur. Kadın kasket ustasına sık rastlanmaz. Ama ben bu işi yapmaktan zevk duyuyorum. El yeteneğim de bu işe çok uygun. Bu yüzden işimi severek yapıyorum ama bu işi benden sonra devam ettirecek biri olmadığı için de üzülüyorum.

“Kasketin 8 Köşesinin de Anlamı Var”

8 köşeli kasket de yapıyorsunuz. Bunun bir anlamı var mı?

8 köşeli kasketin 8 tane anlamı vardır. Birincisi vatanseverliktir. İkincisi yiğitlik, üçüncüsü mertlik, dördüncüsü cömertlik, beşincisi delikanlılık, altıncısı alçak gönüllülük, yedincisi dürüstlük ve sekizincisi ise misafirperverliktir. Çoğu insan 8 köşe kasketin anlamını bilmez ama öğrenince de çok şaşırır ve gurur duyar.

Ordu kasketinin özellikleri nelerdir?

Ordu Kasketi daha derli toplu ve Samsun kasketine göre biraz daha küçük oluyor. Ordu kasketi de Samsun kasketi gibi 8 köşedir. İlk bakışta iki kasket arasında fark yok gibi durur ama Ordu kasketi, daha kullanışlı ve dayanıklıdır. Ordu kasketin 3 köşesi öne, 3 köşesi arkaya ve 2 köşesi de yana gelir. Zaten bana kasket siparişi veren birçok müşterim Ordu kasketi dikmemi istiyor. Ordu kasketi aslında bir marka olmayı hak ediyor. Biz bu konuları pek bilmiyoruz. Yetkililer bu konuda bizlere yardımcı olursa, elimizden tutarsa Ordu kasketinin patentini almayı çok isteriz.

Kasket Yapmak Zor İş

Kasket yapmak zor bir iş mi? Bir kasket yapımı ne kadar sürüyor?

Kasket yapımı bazen 2 saat, bazen 1 gün sürüyor. Bu süre kasketi yapan ustanın el becerilerine ve kasketin şekline göre değişir. İyi kasket, iyi kumaştan yapılır. Bu yüzden kullandığınız kumaş kaliteli ve kaskete uygun olmalıdır. Bir usta ne kadar kabiliyetli olursa olsun, kullandığı malzeme kalitesizse ortaya güzel bir ürün çıkaramaz. El emeği, göz nuru olan kasketlerin fiyatı üzerine harcanan emek düşünüldüğünde aslında çok ucuz.

İl Dışından Talep Çok

Kasketlerinize il dışından da talep var mı?

Yaptığım kasketleri sadece Ordu'da değil, şehir dışında ve yurt dışında bile kullanalar var. Şimdiye kadar Sivas, Kars, Ardahan gibi birçok ilimize ve İsviçre, Almanya gibi Avrupa ülkelerine çok sayıda kasket yapıp yolladım.

Sizden sonra da kasket yapımını devam ettirecek çırak bulabiliyor musunuz?

Hazır giyimin yaygınlaşması ile birlikte birçok meslek yok olup gidiyor. Bunlardan biri de maalesef bizim mesleğimiz. Artık çırak bile bulamıyoruz. Bizden sonra da bu kasket yapımı devam etsin istiyoruz ama kimse gelip de bu işi öğrenmek istemiyor. Yetkililerden ricamız kaybolmaya yüz tutan bu mesleklere sahip çıksınlar'' dedi. 

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Röportaj)

 

22 Şub 2024 - 12:30 -

Mahreç  Tevfik Kul