Yarım asırdır güzel kokular satıyor

Altınordu’da 60 yaşındaki Ahmet Tepe, baba mesleği olan kolonyacılığı yarım asrı aşkın süreden bu yana sürdürdüklerini belirterek, “Bu işi Ordu’da yapan bizden başkası yok. Çünkü Ordu’da kolonya denilince akla babam geliyordu.” dedi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Nostaljik bir mağazada babası rahmetli Sabri Tepe’den devraldığı kolonyacılık mesleğini devam ettirmeye çalışan Ahmet Tepe, kolonyanın Ordu’ya gelişi ve nasıl kolonya konusunda Ordu’da marka olduklarını anlattı.

Kolonya işini ilk ne zaman başladınız?

Babam Sabri Tepe, 1970’li yıllarda kolonya işine başladı. Düzce’nin meşhur tütün kolonyaları, Servet Kolonyaları ile bu işe adım attı. Aslında babam berberlik yapıyordu. O zaman Düzcespor kulüp başkanı ile tanışıklıkları varmış. Düzce’nin Ordu’ya maç için geldiği esnada babama ‘Berberler kolonya satar genelde, sen niye düşünmedin’ diyor. Babam o şekilde 1970’li yıllarda ilk defa Servet Kolonyaları ile Ordu’ya tütün kolonyasını getiriyor.

“Babamı, Eyüp Sabri Tuncer zannederlerdi”

Yani Ordu’ya getirdiğiniz ilk marka Servet Kolonyaları idi.

Evet. O zamanlar Servet kolonyaları meşhurdu. Kolonya işine onunla başladı ama 3-5 sene sonra meşhur Eyüp Sabri Tuncer kolonyalarını ikinci marka olarak Ordu’ya getirip, satmaya başlıyor. O yıllarda Eyüp Sabri Tuncer kolonyaları, Karadeniz’de hiç yoktu. İlk zamanlarda ikinci markamız olan sonra tek markamız olarak kaldı. Zaten babamın ismi Sabri, kolonyanın adı da Eyüp Sabri Tuncer olduğu için herkes babamı Eyüp Sabri olarak bildi. Babam da Ordu’da ‘Kolonyacı Sabri’ olarak marka oldu.

Sonrasında da Ordu’da bir marka oluştu.

Kolonyacılık maceramız böylece başlamış oldu. O günden bugüne de 50 yıldır bu mesleği sürdürüyoruz. Babam geçen yıl vefat etti. Ondan sonra mecburen işi ben devir aldım ve şu anda hem babamın adını yaşatmaya çalışıyoruz hem de kolonyacılığı, baba mesleği olarak sürdürmeye devam ediyorum. Bu işi yapan geleneksel bir mağaza burası. Bu işi Ordu’da yapan bizden başkası yok. Çünkü kolonya deyince Ordu’da akla babam geliyordu.

Siz ne kadar süre daha baba mesleği olan kolonya işini sürdürmeyi düşünüyorsunuz?

Bende niyetim Allah ömür verirse babamın sürdürdüğü gibi ömrüm yettiği sürece bende devam ettirmeyi düşünüyorum.

“Pandemide ilgi yüksekti”

Pandemide vatandaşlar adeta kolonyaya saldırdı. O dönemde işler nasıldı?

Kolonya pandemiden önce evlerde geleneksel bir ürün, misafir kolonyası olarak bilinirdi. Kolonya eve misafir geldiğinde, meyve ikram edildikten sonra, bir de ayrılırken ikram edilirdi. Kolonya aslında bizim Türk ailesi yapısının vazgeçilmezidir. Bir de kolonyanın temizlik ürünü olarak faydası var. Aynı zamanda pandemiyle beraber kolonyanın dezenfektan olduğu da ortaya çıktı. En etkili ve doğal dezenfektan kolonyadır. Bazı araştırma kurumları kolonyayı tavsiye edince pandemi zamanında satışlarda patlama yaşandı ve o dönemde yoğun bir kuyruk oluştu.

“Gençler de kolonyaya alıştı”

Peki daha sonra satışlar aynı devam etti mi?

Daha sonra tekrar yavaşladı ama kolonya alışkanlığı yeniden canlanmış oldu. O zamanki gibi yoğun olmasa da devamlı müşterilerimiz var. Uzun yıllar boyu nesillerce devam edecek bir şeydir kolonya. Pandemide şöyle de bir alışkanlık oldu; kolonyayı bizim 60’lı, 70’li kuşaklar kullanıyordu, gençler daha çok parfüm kullanıyorlardı. Pandemiyle birlikte gençler de kolonya kullanmayı alışkanlık edindiler. Şu an gençler temizlik ürünü olarak kolonyaya ilgi gösteriyor.

Vatandaşlar daha çok doldurma mı yoksa şişe kolonya mı satın alıyor?

Kolonyayı doldurma usulü almak daha uyguna geliyor. Çünkü ambalajların da bir maaliyeti var. Özellikle 50 TL’ye aldığınız bir cam şişe, 30 TL’ye dolabiliyor. 20 liraya yakın bir şişe farkı var. Yine plastikte de ona yakın bir maliyet var. Ama doldurmaya geldiğinizde 400 cc’lik ya da yarım litrelik bir pet şişeyi 40 TL’ye doldurabiliyorsunuz. 400 gramlık bir pet şişeyi 32 liraya dolduruyorsunuz. Halbuki 400’lük peti hazır aldığınızda 52 lira veriyorsunuz. Doldurmak tabi ki daha karlı.

07 Nis 2023 - 10:10 -

Mahreç  Soner Özdemir