Boztepe Betontepe Oldu

Ordu’nun simgesi ve kimliğini oluşturan en önemli yeri Boztepe, türkülere ilham kaynağı olmuş. Sevgi, özlem sözcükleri dökülmüş dillerden. “Boztepe’ye çıkmalı”, “Boztepe’den Boztepe’ye” en bilinen türküler. Türküler söylenedursun Boztepe yok oluyor.

Boztepe, adı gibi bozdu (kıraç). Üzerinde yeşillik ancak ekilen mısırların yeşillendiği zamanlardı. Bu yeşillik kısa sürede sarıya dönüşüp yok oluyordu. Ordu’da fındık dikimi yavaş yavaş mısır tarlalarının yerini aldı. Bu gelişme Boztepe’yi de değiştirdi. Kısa bir süre sonra fındık bahçeleri kendini göstermeye başladı. Fındık bahçelerinin olduğu yerlerde evler yapıldı. Ev yapılınca meyve ağaçları da olmalı ki köy yaşamı anlamlı olsun. Süreç içinde fındık, meyve ağaçları ve diğer ağaçlar boy verdi. Boztepe yeşillendi.

 

Boztepe Betontepe Oldu

Çocukluğumda (ilkokul ve ortaokul dönemlerinde) Saray Mahallesi’nden su deposu yanından Boztepe’ye çıkıyorduk.  Çocukluğumuzun en heyecanlı, maceralı gezileri olmuşlardı. İlkokul dönemleri Boztepe’nin tepesindeki çamlık yoktu. Sonradan dikildi çam ve diğer ağaçlar. Geriye baktığımızda öz açıp kapayana kadar büyüdüler gibi geliyor.

Çamlık, Ordu halkının dinlenme yerlerinden biri olmuştu. Piknik alanıydı. Aileler, yiyecekleriyle giderler, piknik yaparlardı. Oyunlar da oynanırdı çeşit çeşit. Okullar da gezi – piknik etkinlikleri yaparlardı.

Mısır tarlaları fındık bahçesine dönüştü. Bir dönem yeşilliğiyle, doğallığıyla şehirden biz Boztepe’yi seyrederken Boztepe de bize yüksekten bakıyordu. Zaman zaman başı dumanlanırdı. Yok olurdu yarı beline kadar. Çocukluğumuzda şehir merkezine kar yağacak zamanı da Boztepe’ye yağan karlara göre hesaplardık. Boztepe’ye iki kez kar yağdıktan sonra üçüncü kar yağışı şehre de düşerdi. 

 

Boztepe Betontepe Oldu

Boztepe’de anısı olmayan yoktur. Araç yok gibiydi. Boztepe’ye çıkmak için yürümeyi göze almak zorunluydu. Zorunluydu derken, kimse de yürüyerek tepeye çıkılır mı demiyordu. O zamanın psikolojisi öyleydi. Şimdi araçlar çok, teleferik de var. Birine yürüyerek Boztepe’ye çıkalım, dense şaşkın şaşkın bakakalır. Şimdi yürümek zor iş.

Boztepe’den Ordu’ya bakıldığında sokak sokak görme olanağı var. Şehrin durumunu da en iyi Boztepe’den görebiliyoruz. Şehrin yok edilişini Boztepe’den, Boztepe’nin yok edilişini de şehirden görme olanağını buluyoruz. Konumuz Boztepe olunca Boztepe’den şehrin görünüşüne yalnızca BETON ŞEHİR manzarasının olduğunu söyleyebilirim. Eskiden yeşil alan yalnızca stadyumdu, şimdi o da yıkıldı.

 

Boztepe Betontepe Oldu

 Asıl konu, şehirden Boztepe’nin görünüşü olduğu için adım adım betonlaşan Boztepe’den söz edeceğim. Boztepe; sağdan soldan, yukarıdan işgal kuvvetlerinin saldırısına uğramış. Sağdan tanklarla, soldan füzelerle saldırılırken yukarıdan havan toplarıyla dövülüyor sanki. Her bomba atışta bir bölüm yeşil alan yok ediliyor. Beton yığını hemen yerini alıyor. Korunması gereken Boztepe yok ediliyor. Beton üstüne beton. Sonunda Boztepe, Betontepe oldu. “Betontepe” dediğimiz için bazı “yöneticiler” alınıyor. Alınırlar çünkü betonlaştırmanın mimarları oldular. Hatta kimi “yöneticiler” birbirleriyle yarıştılar. En büyük betoncu ödülü almak için yapmadıkları da kalmadı.

 

Boztepe Betontepe Oldu

Turizm adıyla neler yapılmadı ki, otelkondular çoğaldı. Boztepe’de görüntü kirliliği yarattılar. Bir de proje yarışına giriştiler. Yaptılar, yıktılar yeniden yaptılar. Boztepe’nin başı ağrıdı, ağladı durdu. Proje için oldubitti geleneğinden vaz geçmiyorlar. Tartışılsa da bir kez yapılsa ve bir daha yıkılmasına gerek kalmasa… Olmaz, her yıkıp yapma yeni rant kapısı oluyor. Boztepe ne çektiyse bu anlayışta olan “yöneticilerden” çekti. 

Boztepe Betontepe Oldu

Zaman zaman efkarlanır, başı dumanlanır. Neye üzülmüştür bilinmez. Trabzon'daki kardeşi Boztepe'yle de dertleşir. Canını acıtanları anlatır. Kardeşinin başına gelenler derdini daha da büyütür. İki kardeşin başına beton örerler. Doğallıkları gün geçtikçe daha fazla bozulur.

Boztepe’de inşaat eksik olmuyor. İmar planları… Boztepe’ye sağdan, soldan yapılan saldırıları kolaylaştıran imar değişikliği değil mi? Şehirden Boztepe’nin Nizamettin Mahallesi tarafına bakıldığında betonlaşmanın boyutu daha iyi anlaşılacak. Taşbaşı ve Kirazlimanı tarafından da saldırı olsa da çok dikkat çekici değil.

 

Boztepe Betontepe Oldu

Ne yapmalı da Boztepe’nin betontepe olması önlenmeli? Öncelik, ortak iradenin öne çıkarılması. Önüne gelen “yöneticilere” öneriler götürüyor. “Yöneticiler de” halktan kopuk olunca olan oluyor. Neler önerilmedi ki, “Merdiven” projesi olmadı, iyi ki olmadı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz Boztepe’nin çamlığında gerçekleştirdiği macera parkın macerası kısa sürdü. Boztepe’nin kendisi seyir terası iken, “seyir terası” projeleri tartışıldı. Bu arada Hilmi Güler’in “Dört Mevsim Bulutlara Dokunun” projesi dendi, bulutlara betonlar aracılığıyla ulaşıldı. Artık Boztepe’ye çıkanın başı bulutlara değiyor diyemeyeceğim, başı bulutlanıyor!

Boztepe Betontepe Oldu

Boztepe projeleri “Boş mezar bulsa girecek” sözünü çağrıştırıyor. Önüne gelen “proje” adıyla betonlaştırmaya devam ediliyor. Son kızak projesiyle betonlaşmanın yanında BOZTEPE KAZIKLANIYOR.

Boztepe, turizm sözcüğü kullanılarak yok ediliyor. Boztepe betonlaştırılarak değil, doğallığıyla turizm alanı olabilir. Halkı rahat yaşamıyorsa, olanaklarından yararlanamıyorsa turizmin ne anlamı var ki, bu kadar öne çıkarılıyor. Turizm de olacak ancak öncelik halkın kullanabilirliğidir.

Boztepe Betontepe Oldu

Boztepe’de turizm adına tesisler yapılıyor. Oysa ilk önce kendi halkını mutlu edeceksin ki, anlamlı olsun. Ordu halkı (ilçeleriyle) Boztepe’den yararlanmalı hem de her zaman. Boztepe halkın kullanımına uygun planlanmalı. Tepenin kendisi teras özelliğinde iken yapılan tesisler nedeniyle kullanışsız. Aynen Taşbaşı ve Zaferi Milli Mahallelerinin önünü kapatan binalar gibi olmuş.

Boztepe’ye verilen zararın artmaması için önlemler alınmalı. Öncelikle Boztepe’yi kurtaracak yeni imar değişikliği gündeme gelmeli. Artık “betona hayır” demek zorundayız. Tepedeki koruluk halkın kullanımı için yeniden düzenlenmelidir.

Boztepe Betontepe Oldu

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Coşkun Özbucak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Hayat Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Hayat hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Hayat editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Hayat değil haberi geçen ajanstır.

01

Aynur - Taşlar beyonlar üstlerine düştüğünde mi aklı başına gelecek insanların?

Yazık, çok yazık!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Mayıs 16:01