Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

Ordu’nun futbol geçmişini bir çember kabul ederek gezmeye devam edelim. Bu gün Muzaffer Ersöz abimize rastladım çemberin içinde ve bir şekilde ulaştım kendisine. Aklı Ordu’da kalan çocukluğu ve gençlik yılları Ordu’da geçen; Muzaffer Ersöz abi ile internet ortamında tanıştıktan sonra Ordu’da geçen çocukluk ve gençlik yıllarını, futbolculuk geçmişini, eski Ordu’yu hatırladığın kadar anlatır mısın dedim.

“1948’de Ordu Saray Mahallesi, Hamam Sokakda Yatağanların yüksek balkonlu evinin yanında iki katlı müstakil bir evde doğmuşum. Babam ve Annem aileleri Selanik’ten 1923 yılında mübadele ile gelen ailelerden. Annemin Babası Dedem Cemal Dinçer. Babamın Babası Dedem de Salim Ersöz’dü.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

 Ayakta başı çemberli Anneannem Şadiye Dinçer. Solundaki Dede Cemal Dinçer.

Babam Kani Ersöz gençliğinde o zamanın çoğu gencinin yaptığı gibi, Ordu’nun sosyal ve sportif faaliyetlerine etkin olarak katılırmış, her türlü sporu yapmanın yanı sıra Spor Yıldızı futbol takımında da futbol oynarmış.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

Millet Düzünde bayram öncesi. Soldan Üçüncü bisikletli Babam Kani Ersöz.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

Gençler Yurdu ve Spor Yıldızı futbol takımları birlikte. En sağda Babam Spor Yıldızı formasıyla Kani Ersöz. Oturanlardan en başta eniştem Hacı Bilgin. Arkasında ayakta Dursun Uzman. Altta sondan ikinci Öcü Kadir.

Babam rahmetli ‘Bizim zamanımızda sosyal faaliyetler daha yaygındı, denizde yüzme, kayıklarla kürek yarışları, atletizm, masa tenisi, güreş, bisiklet yarışları yapılırdı’ Diyerek bunlarla ilgili fotoğraflardaki aile büyüklerimizi göstererek anlatırdı.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

1953. Dört kuşak bir arada. Annem Babam, aile büyüklerim ve beş yaşımda ben. Altta dedem Salim. Dedemin annesi Fevziye Nenem ve Babaannem Asiye.

İki katlı bir evde dört nesil bir arada yaşıyorduk. Babam Kani Ersöz önceleri vergi tahsildarlığı yapmış. Sonra Maarif müdürlüğünde özlük işlerinde başkâtip olarak çalışmış sonra istifa edip Mis Bakkaliyesini işletti.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

Ayakta Ortada Babam Kani Ersöz(Maarif Müdürlüğünde Baş Katip)ve mesai arkadaşları.

Babam daha sonra Taşbaşı’nda Sıtkıcan Caddesindeki,  eski Vali konağını satın aldı. 1965 yılından 1972 yılında İstanbul’a giden kadar orada oturduk. Bizden önce 31 Valiye ev sahipliği yapmış Osmanlı mimarisi ile yapılan tarihi konakta güzel yıllarımız geçti. Şimdi restorasyonunun yapıldığını ve çocuk kütüphanesini olacağını öğrendim çok mutlu oldum.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

Otuz bir valiye ev sahipliği yapmış Eski Vali konağı.

Sonra Babam bakkaliye işini de bırakıp Sigorta Acentesi oldu ama işleri iyi gitmeyince 1972 yılında İstanbul’a taşındık.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

1955 Babamla birlikte ilkokula giderken.

İlkokulu Gazi İlkokulunda, Ortaokulu ve Liseyi de yeni Lisede okudum... Askerlik Şubesinin önündeki düzlükte Pele Erol, kardeşi Zulu Uğur, Ünyeli Bilgin Hasdemir, rahmetli Murat Güreşçi benim ilk futbol arkadaşlarımdı. Mahallede Mustafa Haznedar, Hami Kargı ve Muammer abi bende iz bırakanlardandır. Lise yıllarında Edip ve Hasan Bacınoğlu, Seyfi Odabaş, Fikri Tefil, Hüseyin Güçlü, Pepen Hüseyin, Yener ve Adnan Çelik. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

1965 Ordu Lisesi: Hayri Ertürk, Höllük Mehmet, Ali, Cemal Çol, Bilgin, Hasan Bacınoğlu, İmam Atanur, Cemal, Fikri Tefil, Muzaffer, Hacı Ali, İmamo Atila.

Çakal Muzo

O yıllarda herkes lakapla anılır, öyle çağırılırdı. Bana da Çakal Muzo demeye başladılar. Lise yıllarıydı Ordu genç karması seçmelerine beni rahmetli Ali Ataoğlu aldı. Ona da Kara Ali derlerdi. Hatırladığım lakapları İstanbul’da arkadaşlar arasında bahsediyorum bazen insanlar çok şaşırıyorlar. Bende bu lakapların samimiyetten doğduğunu anlatıyorum. Kuru Hayri, piliç Necmi, Toto Uğur, Höllük Mehmet İmam Atanur, Zulu Uğur, Pele Erol gibi.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

1964 Ordu Genç karması Giresun genç karmasını Giresun’da 2-0 yendikleri maç öncesi: Orhan Tokcan, Murat Atacan, Ali, Tamer, Seyfi Odabaş, Hasan Bacınoğlu, Pele Erol. Oturanlar: Hayri Ertürk, Bahtiyar Tenteoğlu, İmamo Atila, Muzaffer.

İdman Yurdu yılları

Rahmetli Erol Ataşan abimiz bizi seyrederdi sonra Nizam Çimentepe abi Pele Erol ile birlikte bana lisans çıkarttı ve İdman Yurduyla maçlara çıkmaya başladım. 1967 de Orduspor kurulana kadar orada futbol oynadım.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

Trabzon İdman Ocağı hazırlık maçı öncesi İdman Yurdu: Zulu Uğur. Seyfi Odabaş, Canga, Cemal Çol, Höllük Mehmet, Ertan Kalay. Oturanlar: Yener, Hüseyin, Muzaffer, ….

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

İdman Yurdu: Dursun Karamustafaoğlu, Fikret, Seyfi Odabaş, Ertan Kalay, Pele Erol, Fahri(Ayvaz). Oturanlar: Cengiz, Ahmet Karlıbel, Muzaffer, Rahmi Aktaş, Vedat Güler.

            Ordusporlu yıllar

Orduspor’un ilk hocası rahmetli ISFENDIYAR hocamla antrenmanlara çıktım ve beni ilk hazırlık maçında Ünyespor’a karşı ilk on birde oynattı. O maçta iyi oynadım ve çok gururlanmıştım.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

Orduspor Futbol takımıyla, Tamer Güney’le birlikte topluluk fotoğrafı.

Üniversite Sınavında başarılı olup. Ankara Dil-Tarih Fakültesinde Alman Filolojisi bölümüne kayıt yaptırdım. Bu durumu kulüp yetkililerine söyledim. Yolları ayırdım. Ankara’ya giden kadar da ısrar üzerine ve terzi Aziz abinin diktiği bir takım elbiseye Esnafspor’a transfer olup; üç dört maça çıktım. İlk çıktığım 5-2 yendiğimiz Kabadüz İdmanyurdu maçında üç gol attım. Son golü röveşata ile atmıştım. Bir hafta sonra Orduspor-Sakarya maçında Rafet röveşata golü atınca benim gol güme gitmişti.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

Esnafspor. 1967

Gerçekten o yıllar bizim için rüya gibi gelip geçti. 1960-1968 arası herkesin birbirini tanıdığı saygı duyduğu yıllardı. Bizim kuşak öğretmenlerimize ve büyüklerimize çok saygılıydık. O günlerde adabı muaşeret kuralları vardı ve biz o terbiye ile büyüdük ve bu günlere geldik.

Ankara Günleri

Üniversite günleri renkli ve hareketliydi. Bir yandan okurken her etkinliğe katılıp hemde dersleri ihmal etmeden çalışıyordum. Ama aklım Ordu’ da Ordu Spordaydı. Her maçını takip ediyor, Ordu’dan düzenli haber alıyordum. Futbolu çok seviyordum.  Üniversiteden mezun olana kadar. 1970-1974 yıllarında 3.lig takımı BAHÇELİ GENÇLİK’te futbol oynadım.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

1970-1974 Yıllarında oynadığım Üçüncü lig takımı Bahçelievler futbol takımıyla.

Mezun olduktan sonra yedek subay olarak Artvin’de askerliğimi yaptım. 1978’de Garanti Bankasında işe başladım ve 1979’da Nevin hanımla evlendim. Oğlum Ender dünyaya geldi. 2002’de emekli oldum.

Okumasaydım kesin Orduspor’da oynardım ama o zaman karar vermek çok zordu... Ya okuyacaksın ya da futbol oynayacaksın... Ben de okumayı tercih ettim ve bugünlere geldik.

Ordu’nun Şehrengizleri: Muzaffer Ersöz

Oğlum Ender ve gelinimle birlikte halı sahada bir maç öncesi.

Şimdi İstanbul da Caddebostan’da oturuyoruz ve emeklilik hayatı yaşıyoruz... Çok şükür sağlığım iyi ve hala halı sahada futbol oynayamaya devam ediyorum.”

Futbolculuğunu sohbet ettiğim eskilerden öğrendiğim, beyefendiliğine konuştuktan sonra şahit olduğum Muzaffer Ersöz abi ile tanışmak ve yazışmak çok güzeldi. Ordu’nun futbol tarihinde unutulmaz bir sporcumuzu da bu şekilde hatırlamış olduk.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yavuz Kalyoncu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Hayat Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Hayat hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Hayat editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Hayat değil haberi geçen ajanstır.