Ben Kimim III

Orduluyum

1301 (1885) senesinde Ordu’da dünya geldim.

İlk ve rüşti (orta) tahsilimi Ordu’da tamamladım.

1315 senesinde İstanbul Heybeliada’da bulunan Yüksek Bahriye Mektebi’ne girdim (Deniz Harp Okulu).

Ben Kimim III

Fotoğraf: Heybeliada Bahriye Mektebi.

1319 senesinde mektebin, Harbiye Sınıfı’na birinci dereceyle terfi ettim. Devre arkadaşım ve hemşerim Recai Bey’de Harbiye Sınıfı’na terfi eden 84 Güverte Mühendisi arasında bulunmaktaydı. O da 39. derece ile terfi etmişti.

1321 (1905) senesinde bu mektepten “Makine Mühendisi” ve Mülazım-ı sani (teğmen) rütbesiyle mezun oldum. Mezun olduğum askeri mektep bilgisi olarak; İngiltere Greenwich Bahriye Mektebi mezunu olduğum yönündeki bilgi yanlıştır. Tekrar etmem gerekirse Osmanlı Devleti Heybeliada Bahriye Mektebi mezunuyum.

Osmanlı Donanması’ndaki ilk görevim; Bahriye Makine Resimhanesi oldu. Ardından, Çarkçı Ameliyat Mektebi’ne muallim olarak atandım.

Emsallerim ile girdiğim sınavda başarılı olmam nedeniyle 1327 (1911) senesinde İngiltere’ye stajyer olarak gönderildim. Bu dönemde; Manş Denizi, İspanya kara suları ve Akdeniz sahillerinde icra edilen birçok tetkik seyrine ve manevraya katıldım.

2.5 yıla yakın süre, İngiltere’de iki alanda staj gördükten sonra İstanbul’a döndüm. Osmanlı Donanması’nın muhtelif teknik kadrolarında görev aldım.

Birinci Dünya Harbi’ne denk günlerde Osmanlı Devleti’nin müttefiki olan Alman İmparatorluğu’nun Hamburg şehrinde bulunan İmparatorluk Bahriye İnşaat Fabrikası’na (-tersane) görevli olarak gittim. Burada Osmanlı Devleti tarafından sipariş edilmiş olan 40 bin tonluk sabit havuzun üretiminde makine mühendisi olarak görev yaptım.

Ben Kimim III

Görsel: Osmanlıca imza örneğim.

Almanya Hamburg’ta iki sene kaldıktan sonra Mondros Mütarekesi gereği zorunlu olarak ülkeme döndüm.

Ben Kimim III

İstanbul’a dönmemin ve mütarekenin Osmanlı askeri mevcudu üzerindeki yaptırımları karşısında istifam ile emekliye sevk edildim. Yeniden; doğduğum, büyüdüğüm ve ailemin yaşadığı Ordu’ya döndüm.

Ordu’da Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti içerisinde görev aldım. Bu cemiyetteki faaliyetlerim CHP kuruluncaya kadar devam etti.

9 Eylül 1923 tarihinde Büyük Önder, Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde kurulan CHP’nin aktif üyesi olarak çalıştım. 1340 senesinde Ordu'nun en uzun ömürlü gazetesi olarak tarihe geçen “Tekâmül”ü çıkartım. Vekil seçilmemin ardından gazeteyi kardeşim Mustafa Talat’a devrettim. Gazeteyi daha sonra Sofuzade Ali Rıza (Gürsoy) Bey'e devraldı ve “Gürses” gazetesi olarak adını değiştirdi.

 

Ben Kimim III

Görsel: Tekâmül Gazetesi

1936 senesinde TCDD Eskişehir Cer Fabrikası Müdürlüğüne atandım. 1942 yılında bu görevi bırakmamın ardından yeniden Ordu’ya gelerek CHP İl İdare Meclis Reisliğine seçildim.

Ben Kimim III

Fotoğraf: TCDD Eskişehir Cer Fabrikası.

Birinci Dünya Harbi’nde ki faaliyetlerimden dolayı “Gümüş Liyakat Madalyası” ile ödüllendirildim. İstiklal Harbi’ndeki faaliyetlerimden dolayı da; TBMM’nin 02 Haziran 1926 tarih ve 113. İçtimaında alınan kararla 6191 numaralı “beyaz” şeritli, “İstiklal Madalyası” ile ödüllendirildim.

Ben Kimim III

Görsel: İmza örneğim.

TBMM 3. DÖNEM’de;

-Halil Sıtkı Kumru            

-Ahmet Hamdi Yalman

-Hasan Fahri Güler

-İsmail Çamaş ve Mehmet Recai Baykal ile

 

TBMM 7. DÖNEM’de

-İsmail Çamaş                 

-Ahmet Şevket Akyazı

-Vehbi Demir

-Zeki Mesut Sezer

-Ahmet Hamdi Şarlan

-Selim Sırrı Tarcan

-Ahmet Hamdi Yalman ve Muammer Yarımbıyık ile,

 

TBMM 8. DÖNEM’de       

-Vehbi Demir

-Mehmet Furtun

-Hulusi Gökdalay

-Arif Hikmet Onat

-Yusuf Ziya Ortaç

-Zeki Mesut Sezer

-Ahmet Hamdi Şarlan ve Ahmet Hamdi Yalman ile birlikte Ordu İli Mebusu / Milletvekili olarak Büyük Millet Meclisinde Ordu ve Orduluları temsil ettim. İngilizce ve Almanca dillerini bilmekteydim.

 

Uzun süreden beri tedavisini gördüğüm rahatsızlığımın seyri kötüleşince; 1 Aralık 1947 Pazartesi günü kalp krizi sebebiyle Zaferi Milli Mahallesindeki evimde sizlere veda ettim.

 

Ben;

Hattatzade Asım Efendi ve Rabia Hanım’ın çocuğu: Mütekaid (emekli) Bahriye Yüzbaşısı ve Ordu eski Milletvekillerinden; Hattatzade Ahmet Şevket Bey’im… Ahmet Şevket AKYAZI.

Ben Kimim III

Ali ve Süha adlarında iki oğlum ve Mehmet ve Mustafa Talat adında iki erkek kardeşim vardır.

S O N

 

KAYNAKLAR:

-Güzelordu Gazetesi 21. Yıl: Sayı 748, 5 Aralık 1947.

-TBMM Arşivi: HT_742_1_4, HT_742_1_7 ve HT_742_1_8.

-TBMM Tarafından Madalya ile Taltif Edilen Ordulular, Ordu Hayat Gazetesi, 24-25.03.2023 Sayı:5106,5107.

-Ordu Hayat Gazetesi 100. Yıl Özel Sayısı, 28 Ekim 2023.

-Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet Arşivi: 490-1-0-0. CHP Arşivi, Yer: 315-1292-1

-Deniz Mektebleri Tarihçesi, Deniz Matbaası. Büyük Erkânı Harbiye Yayını. 1931. İstanbul. Deniz Kuvvetleri Arşivi ( Demirbaş No: 15862)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Selçuk Şen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Hayat Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Hayat hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Hayat editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Hayat değil haberi geçen ajanstır.