İsmail Taşkınsu

Orduspor’un ilk kadrosunda yer alan, iz bırakan futbolcularımız arasında, attığı golleri ve efendi kişiliği ile unutamadığımız İsmail Taşkınsu, 1947 Ünye doğumlu. Annesi Nuriye Hanım, babası Ünye’nin sayılı marangoz ustalarından Hasan Taşkınsu. Öyle ki tarihi Ordu Halk Eğitim Müdürlüğü zemini yapımı için; Valilik tarafından özel olarak görevlendirilen bir zanaatkâr, baba Hasan Usta.

İsmail Taşkınsu

İsmail Taşkınsu, abisi Zeki ile birlikte okula önce Ünye Anafarta İlkokulunda, sonra Ünye Ortaokulunda gittiler. Daha sonra askerliği yedek subay olarak yapması için babası tarafından Erkek Sanat Okuluna verilen İsmail abiye,  Orduspor’da beraber yıllarca futbol oynadığı takım arkadaşı Pele Erol ile ziyaretime geldiklerinde, tarihi yeniden yaşatıp futbol geçmişini anlattırdım.

İsmail Taşkınsu

Orduspor’un İki Unutulmaz Yıldız Futbolcusu; Pele Erol ve İsmail Taşkınsu.

“Bizim çocukluk yıllarımızda futbol, en sevilen oyundu. Mahalle aralarında gazete kâğıtlarını sıkıştırıp,  top şekline getirerek dışına ip ve yamalık sararak yaptığımız toplarla oynamaya başladık. Maç yapmak için açık alanlar çoktu, deniz kenarında kumlukta da iddialı maçlar yapılırdı. Bizim maçlarımızı izleyen mahalle büyüğümüz Dursun amca bazen maç sonrası bizleri toplar İstanbul’da seyrettiği Beşiktaş-Galatasaray-Fenerbahçe maçlarını ballandıra ballandıra anlatırdı. Öyle güzel anlatırdı ki, akşamları rüyamda o maçları yaşardım.

Ordu’nun Millet Düzü olduğu gibi, Ünye’de de şu anki Ulu Caminin olduğu yer etrafı ağaçlarla çevrili boş bir alandı. Sosyal etkinliklerin yapıldığı, bayramların kutlandığı ve bize futbolu sevdiren abilerimizin yaz kış, her türlü iklim şartında top oynadıkları, Beylik Forusu dediğimiz alandı. Bu alanda Ünye’de futbolu sevdiren Yusuf Becioğlu, Kaleci Ramiz, Kaleci Tahir, Boyacı Faruk, Ersoy Sağlam, Orhan Dinç, Sayacı Faruk, Yenge Yılmaz Sanioğlu, Sami Soysal, Hakkı Yılmaz, Mustafa Enginar, Seyfi, Mori Muhittin, Kamilağanın Yüksel, Ayı Tahir, Arap Ayhan Alkış, Sarı Ünsal ve şimdi aklıma gelmeyen onlarca futbolcu seyircilerin tezahüratları eşliğinde kıyasıya futbol oynarlardı.

Hem Dursun amcanın anlattıkları hem de Beylik Korusunda oynanan maçlar benim futbolcu olmamda çok etkili olmuştur. Büyük abilerin maçlarını izlerken çok sert geçen maçlarda ya sakatlık olur ya da kavga olur, biri veya birileri oyundan çıkardı. İşte o zaman abiler kenara bakarlar ve bizleri oyuna alırlardı. Bende böyle bir maç sırasında kalede oyuna başladım.

Kaleciliğim beğenildi ve kalede devam etmeye, kısa süre sonrada Ünye’de yazlık takımların antrenmanlarına çıkmaya başlamıştım. Antrenmanlar on tur koşu sonrası çift kale maç yapma şeklinde geçiyordu. Ortaokul beden eğitimi öğretmenim Orhan Dinç Ünyespor’un da kalecisiydi. Beni kalede görüp beğenip eksik yönlerimi düzeltmek için özel çalıştırdı. İlk Ünyespor Yazlık Takım maceram başlamış oldu. Sinop ve Gerze’ye takımla birlikte özel maçlara gittim. Takımda herkes beni övüyor ve beğeniyorlardı ama ben mahalle maçlarında forvette oynuyor her maçta goller atıyor ve daha başarılı oluyordum. Bir Fatsa maçında iki gol yiyince, beni kaleden çıkartıp ilerde oynattılar. O maçta iki gol atıp maç 2-2 bitince kalecilik hayatım sona erdi.

İsmail Taşkınsu

İlk Amatör Lisansım

Ünyespor’la Osman Arpacıoğlu’nu denemek maksatlı hazırlık maçı için Ünye’ye gelen Samsun Yolspor’la maçta Ünyespor’un kalesinde ikinci yarı beni geçirdiler. Henüz 15 yaşındaydım. Yolspor’lular maç sonrası benimle konuştular; ‘fizik olarak biraz güçlen, bizim kalemiz senin’ dediler. O sıralar 19 Eylül Kulübüne futbolcu arıyorlardı. ‘Futbolcu çok var senin kaleciliğin de iyi. Kaleciyim dersin’ dediler. Seçmelere gittim kaleci Reşat süperdi. Ben hemen ilerde sağ açık oynarım dedim. Beğenildim ve ilk amatör lisansımı yaşımı büyüttürerek çıkarttım. Bir yıl 19 Eylül takımında goller atarak başarılı maçlar çıkarttım. Bir sene sonra Ünyespor liglere katılınca Ünyespor’a döndüm. Ünyespor’da ikinci yılımda, rahmetli Ali Ataoğlu tarafından Ordu’nun Genç karmasına seçildim. Mersin’de yapılan şampiyonada Türkiye ikincisi olduk.

İsmail Taşkınsu

Mersin’deki Türkiye Genç takımlar Şampiyonasında İkinci Olan Ordu Genç Karması.

Şampiyonada bizleri izleyen Beşiktaşlı yöneticilerden teklif aldım. İstanbul’da Beşiktaş’ın deniz kenarındaki tesislerinde seçmelerde beğenildim. Lisansımı almak üzere Ünye’ye geldim. Ayağımın tozu ile Turhal Şekerspor’la özel maça giden Ünyespor’la Tokat’a gittim. 7-2 yenildiğimiz maçın iki golünü de ben attım.

İsmail Taşkınsu

Maçı izleyen Sivas Sümersporlu idareciler ertesi gün Ünye’ye gelerek bana transfer teklifinde bulundular. Çok ısrarcı oldular ve Sivas Tekniker Okulunu kazandırma garantisini de verince kabul ettim.

Sivas Sümerspor Günleri

İsmail Taşkınsu

Sivas Sümerspor tesisleri olan bir takımdı. Tesiste yatıp her türlü imkânından faydalanıp, Fabrika çalışanları gibi maaş alıyordum. O sene Sivas Şampiyonu olduk. Grup maçlarına gidip ilk dörde kaldık. Trabzon İdman Ocağına yenilerek elendik, 1966. Ordu’dan Ali Ataoğlu’ndan bir mektup aldım; ‘Orduspor kuruluyor kimseye söz verme’ yazıyordu. Heyecanlandım. O sene Sivasspor da kurulacaktı beni bırakmazlar diye düşünerek maç sonrası yoldan geçen bir otobüse atlayarak Ordu’ya geldim. Kendimi Ali Ataoğlu’nun yanında buldum.

Ordusporlu Günler

İsmail Taşkınsu

Ordu Genç karmada bir arada oynadığım altı arkadaşımla tekrar buluşmuştum ve artık Ordusporluydum, 1967. Çok uyumlu bir takımdık. Takımda ilk on birde dokuz kişi Ordulu oynuyorduk. Her maça, galibiyet için çıkıyorduk. Bizim için her takım ayniydi. Çok güzel yıllarımız oldu.

İsmail Taşkınsu

 Başarı Birlik Beraberlikle Birlikte Gelir

1975 yılında Eskişehirli hayat arkadaşım, öğretmen Özgül hanımefendi ile tanışıp evlendim. Evliliğimiz uğurlu geldi. Kulüp olarak disiplinli çalışmamızın mükâfatını aldık. Kadri Aytaç yönetimindeki takımımız Orduspor,  2. Lig Kırmızı Gurupta şampiyon oldu.

İsmail Taşkınsu

O yıl Türkiye liglerinde bir ilkede imza attık. Amatör takımızda Türkiye şampiyonu olmuştu. İki Orduspor takımı Ankara’da Başbakanlık kupası için karşılaştık. Kendi gençlerimizle dişe diş bir maç yaptık. Kadri Aytaç’ın cezalı olarak tribünden izlediği bu maçı 5-3 kazanıp Gençlik Spor Bakanlığı kupasını da kazandık. O sene üç kupa birden aldık.

İsmail Taşkınsu

Türkiye’yi Azerbaycan’da yapılan dörtlü turnuvada hem A takım, hem de Amatör takım olarak başarıyla temsil ettik. Birinci ligde Türkiye’yi Avrupa’da temsil etme başarısı gösterdik. Birinci lige çıkana kadar Orduspor’da zaman zaman sağ açık, sol açık, santrafor, sağ bek ve sol bek mevkilerinde oynadım.

İsmail Taşkınsu

Ayni Maçta, Hem Gol Atıp, Hem Gol Yedim.

Altındağ maçıydı. Benim attığım golle 1-0 galipken, kaleci Hüsnü bir pozisyonda kırmızı kart gördü. O yıllarda kural gereği yerine yedek kaleci alınamadığı için, hemen eldivenleri takıp kaleye geçtim. Penaltı pozisyonunda atılan topa uçtum top ellerime çarpıp kaleye girdi. Bu olay futbol tarihinde ilkler arasındadır. Bir gol atıp bir gol yemiştim.

İsmail Taşkınsu

Jubile

Orduspor’da 11 yıl profesyonel olarak futbol oynadım. Bu arada bir kızım ve bir de oğlum olmuştu, Çağrı ve Çağdaş. 1977 Yılında Orduspor ile Ünye Demirspor’dan oluşan iki takımının maç yaptıkları zevkli bir jübile ile futbola veda ettim.

İsmail Taşkınsu

Seyircilerin yoğun katılımıyla zevkli ve çekişmeli geçen bir maçla faal futbol hayatımı sona erdirdim.

İsmail Taşkınsu
İsmail Taşkınsu

Futbolu bırakınca Gençlik ve Spor Bakanlığı Ordu il Müdürlüğünde spor şefliği görevime devam ettim. Bu arada İşletme Fakültesi ön lisans mezunu oldum. Futbol, Hentbol, Basketbol, Voleybol, Güreş, Boks, Atletizm ve Masa Tenisi hakemliği yaptım. Futbol ve Hentbol de milli hakemlik kategorisine kadar yükseldim. İkinci ve üçüncü ligde hakemlik ve gözlemcilik yaptım. Hayatımın her döneminde sporla iç içe oldum.

İsmail Taşkınsu

Emeklilik

2000 Yılında 33 yıl 10 aylık memuriyet hayatımı sonlandırıp emekli oldum. Şimdi eşim Özgürle birlikte emekliliğin tadını çıkartmaya çalışıyoruz.”

Bu güzel söyleşi sonunda İsmail abiden siz sevgili okuyucularımıza bir mesaj; “HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN VE DAİMA ORDUSPOR GÖNLÜNÜZÜN BİR KÖŞESİNDE OLSUN…”

İsmail Taşkınsu

İsmail Taşkınsu

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yavuz Kalyoncu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Hayat Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Hayat hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Hayat editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Hayat değil haberi geçen ajanstır.