Ordu’nun Şehrengizleri: Cengiz Çol, Namı Diğer Deve Cengiz

Bayadı Kurul Mahallesinden, Çol oğullarından, Vergi dairesinden emekli, 23 köyün vergi işlemlerini takip ve tahsil eden Tahsildar Ahmet Cemal Çol’un dört oğlundan biri Cengiz Çol. 1951 doğumlu. Annesi Hatice Hanım(Yunus Bahri-Enis-Cengiz-Erol), Elmalık Mahallesindeki evlerine yakın olan Güzel Ordu ilkokulunda mahalle arkadaşlarıyla birlikte; Rahmi Odabaş’ın babası Hamdi Odabaş’ın sınıfında Turgay ve Arif Güney, Turan Şimşek gibi arkadaşlarıyla birlikte, okul bahçesinde spor faaliyetleriyle tanıştı. Akranlarına göre uzun boylu olduğu için büyüklerle olan müsabakalarda da oyuna katılıyordu. Merkez Ortaokuluna geçince futbolun yanı sıra basketbola ilgi duydu. Samsunlu Erol Yükselen isimli bir Türkçe öğretmeni basketbol takımını çalıştırıyordu.

Ordu’nun Şehrengizleri: Cengiz Çol, Namı Diğer Deve Cengiz

Okul basketbol takımının değişmez elemanıydı. İsmet Gürsoy, Cengiz Çol ve Engin Nazlı.

Kendisinden iki yaş büyük abisi Enis iyi futbolcuydu. Ordu Gücü ve Orduspor’da da futbol oynadı sonra İstanbul’a gitti. Abisi ile mahalle maçlarında Güneşspor’da bazen o da futbol oynuyordu. Bundan sonrası futbolla tanışmasını Cengiz abiye anlattırdım.

 “Merkez Ortaokulu basketbol sahasında yaz turnuvaları sırasında sol haf olarak futbol oynarken 1966 devre arasında kafasında fötr şapka olan takım elbiseli kısa boylu kilolu bir adam; Gel buraya, gel buraya seni Ordu Genç Karmasına aldım. Bir numaralı adamımsın. dedi. Ordu Genç Karmasında antrenmanlara çıktım. Ayni günlerde Soyaspor’dan da teklif geldi. Ordu karması ile İskenderun’a gittik. Sol haf oynuyordum. Ali Aydoğan takım kaptanımızdı. Ali Ataoğlu bize 105 lira harçlık vermişti. Kafilede Ahmet Karlıbel ve Fahri Çelebi de vardı. Çarşı izninde İskenderun’da askerlik yapan abimi görmüşler. Aldığım paranın 70 lirasını abime verdim, iyi paraydı.

Ordu’nun Şehrengizleri: Cengiz Çol, Namı Diğer Deve Cengiz

1967 Ortaokul son sınıfta Soyaspor’da amatör olarak futbola başladım. Yusuf Yurdakul, Fikri Tefil, Kel Adem, Ali Aydoğan, Salih Aydoğan, Ali Rıza Özel gibi iyi futbolcular vardı ve antrenörümüz Şevket Görez’di. İlk sene sol haf ve sol bek olarak oynadım. Hatta 19 Eylül’de oynadığımız bir maçta orta sahadan kaleci Reşat’a efsane bir golüm de vardır.  Top üst direğin içine çarpıp kaleye girdi. İkinci senemde kaleye geçtim. Samsun’a grup maçlarına gittik. Çolak Sebahattin’in takımı olan Samsun Demirspor’la final oynadık. Kalecimiz hoğuzum Ali idi Çolak Sebahattin frikikten çatala taktı, elendik.

Ordu’nun Şehrengizleri: Cengiz Çol, Namı Diğer Deve Cengiz

Ordu Lisesi: Erdoğan Çinel-Cengiz Çol-Aydın Yıldırım-Moderen Cengiz-Yusuf–Rahmi Odabaş-Edip Bacınoğlu.Oturanlar: Alano Erdoğan- Rıfat Güler(Kabak)-Ömer-Ömer Özel-Tabanca Bülent-?

Deve Cengiz lakabı

Liseye geçmiştim.  Okul müdürümüz ilkokul öğretmenim Hamdi Odabaş’ın oğlu Rahmi Odabaş’tı. Beden Eğitim öğretmenim Erdoğan Çinel’le birlikte beni Lise takımına aldılar. İl birincisi olup Gurup maçlarına oradan da gurup birincisi olup Mersin’e Türkiye şampiyonasına gittik. Okul Aile Birliği Başkanı Hasan Erzurumluoğlu’ydu. Uzun boyum ve basketbol geçmişim sıçrayıp top almalarım bana avantaj katıyordu. On sekiz içine çok hâkimdim. Akhisar civarında bir yerden otobüsle geçerken yolun sağ tarafında bir futbol sahası var. Saha bomboş. İki kale direği var bir kalenin önünde tam penaltı noktasında bir deve tam kale önünde duruyor. Rahmetli müdürümüz Rahmi Şahin Odabaş, şoförümüz Erdoğan Akman’a seslendi. Otobüsü durdurdu. ‘Herkes sağ tarafa baksın’ dedi. ‘Cengiz gel şu kaleye devenin yanına geç bir fotoğraf çektirelim’ dedi.

Ben kızdım otobüsten inmedim. Deve lakabı üzerime yapıştı. Şimdi olsa gülerek gider katılır, hocamı kırmazdım. Yıllar sonra karşılaştığımızda elini öperek bu olaydan bahsetmiştim.

Ordu’nun Şehrengizleri: Cengiz Çol, Namı Diğer Deve Cengiz

Ordu Lisesi futbol takımı. Erdoğan Cinel-Yavuz-Fadıl-Aydın-Rahmi Odabaş-Ekrem-Cengiz. Oturanlar: İsmet-Orhan-Aslan-Yusuf-Güven-İlhan.

Ordu Lisesi futbol takımı gerçekten çok kalite bir takımdı. Ffinalde Yıldırım Beyazıt Lisesine hakem oyunlarıyla yenildik. Akdeniz kulüplerinin hepsinden hemen herkes transfer teklifi aldık. Rahmi bey bizi idarecilerden kaçırdı. O kadro Ordu’ya dönünce Orduspor’la idmanlara çıkmaya başlamıştık.

Ordu’nun Şehrengizleri: Cengiz Çol, Namı Diğer Deve Cengiz

Ordu Genç Karması:Cüneyt-Salih-Aydın-Hayrettin-Yusuf-Fatsalı Şevket. Oturanlar: Cengiz-Aslan-Arif-Turgay-Cemil.

Kaleci nasıl oldum

Soyaspor’da ikinci senemde, yaz tatilinde stadın arkasında çift kale maç yaptıktan sonra terli olarak Ordusporlu Laz Ahmet’in kardeşi Ersan’la bisikletlere binerek rıhtıma denize gittik, yine bisikletle geri geldik. Sulu zatürre oldum. Rahmetli babamın yakın arkadaşı Dr. Cevdet Yeşiltepe sayesinde hastalığı yendim ama ciğerlerim eskisi gibi değildi. Antrenmanlarda uzun mesafeli koşularda bile yoruluyordum. Kovboy Telat’a; ’Hocam ben artık koşamıyorum’ deyince basketbol geçmişimi de iyi bildiği için, ‘Gel seni kaleye koyalım, basketbol oynarken seni izledim, koca basketbol topunu kontrol ediyor, tutuyor, sıçrıyor atıyorsun’ dedi ve kalecilik dönemim başladı.

Kural ve pozisyon çalışmasından sonra, Soyada ikinci senemde kalede çok iyi maçlar çıkarttım yine şampiyon olduk. Yine Samsuna gittik Samsun Demir sporu 3-2 yeniyorduk. Dayı Fevzi diye meşhur bir futbolcuları vardı. Futbolu bıraktığı halde bizim maç için geri dönmüş. (Beşiktaşa giden Mustafa Kefelinin abisi)Santraf oynuyordu maçta tokat atmaya başladı. Hakemler görmezden geliyordu. Tribünden biri atladı sahaya daldı Dayı Fevziye bir dayak attı maç durdu. Sahaya atlayan büyük abisiymiş. Maçı 3-2 kazandık. Grubu geçtik Trabzon a gittik. Trabzon da grup geçmek ne mümkün seyirci baskısı hakemler derken elendik. Sonra Esnaf spora geçtim. Orada da şampiyonluk yaşadım.

Esnafspor

Esnafspor’da lig şampiyonu olduk. Grup maçında Bulancakspor’a 2-1 yenildik. İkinci maç Ordu’daydı. 1-0 öndeyiz. Bir gol iki gol sayılmıyor. Maç uzatmaya gitti, hakem Erdoğdu Diyadin. Uzatmanın ilk dakikaları 2-0 öne geçtik. Bulancak’ta oynayan Ordulu Yusuf Ziya, Göbek Metin’e kasti bir tekme attı, saha karıştı, hakem maçı tehir etti.

Ordu’nun Şehrengizleri: Cengiz Çol, Namı Diğer Deve Cengiz

Türkiye’nin en uzun boylu kalecisi;  Ali ve Cengiz.

Samsun’da kaleciliğim çok beğenildiği için, Samsun’dan transfer teklifi almıştım. Ankaragüçlü Adil’le birlikte Türkiye’nin en uzun boylu kalecisiydim. Ayni boyda Rus milli takımının kalecisi Yasin vardı. Rahmetli Yüksel Çol beni Samsun’a götürdü. Matasyon’da buluştuk. Yılmaz Ulusoy, Kulüp Başkanı, imza atıp mukavele için her şey konuşuldu. O günün parası 125 bin liraya anlaştık.

1 Temmuz’u bekliyoruz. Bir hafta misafir olduk. 30 Ağustos’ta Futbol Federasyonu Bulancak maçının sonucunu ve cezaları açıkladı. Ben, Arif, Turgay, Güven tüm takım 9 ay ceza aldık. Bulancaklılar da 14 ay ceza aldılar. Samsunspor yetkilileri üzüldüler ama ben daha çok üzülmüştüm. Yılmaz Ulusoy; ‘bunun hesabını veremeyiz’ dedi ve transfer olayımız gerçekleşmedi. Benim yerime Sivas spordan Erdoğan ı aldılar.

Ben de Tamer Güney’in çağrısı üzerine Orduspor kampına katıldım. Sezon başı antrenmanlarına başladım. Esnafspor’dan beş - altı arkadaşımla birlikte, Vakıflar Bankası üstünde Atalay otelindeki kampta rahmetli Güven Önüt’le ayni odada kaldım. Kalede Sürat abi ve Ekrem takımın kalecileriydi bana ihtiyaç duymadılar. Serbest bıraktılar. Cezam da bitmişti.

Ordu’nun Şehrengizleri: Cengiz Çol, Namı Diğer Deve Cengiz

Sivasspor günleri.

Sivasspor’dan benimle anlaşmaya geldiler, kabul ettim. Hem futbol oynayıp hem de Köy Hizmetlerinde memur olarak çalışıp artı maaş alacaktım. Sivas’ ta rahmetli Bülent Eken hocamızdı. Fenerbahçe’den kendi takıma aldığı Rasim’i çok tutuyordu en formda olduğum dönemlerde bile önceleri beni kaleye koymadı. Sivasspor, Adana Demirspor’la şampiyonluğa oynuyordu. Fatih Terim’in Adana Demirspor’dan Galatasaray’a gittiği sene. Son iki maç biz lideriz olaylı bir Karşıyaka maçı ile şampiyonluğu kaçırdık. İki sene daha Sivas’ta kaldım, halk beni çok seviyordu. Üçüncü senenin sonunda Tokatspor’a transfer oldum.

Ordu’nun Şehrengizleri: Cengiz Çol, Namı Diğer Deve Cengiz

Tokatspor’da Kabak Rıfat ve Ömer’le birlikte.

1974, Tokatspor’da üç maç oynadım. Asker kaçağı olarak beni yakaladılar. Sivas valisi güvence verdi, Ordu’ya döndüm, sinüsümü alıp İzmir Narlıdere’ye askere gittim. Acemi birliğinden sonra dağıtımım Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına çıktı. Muhafız Gücü’ne geldim, 1974-75. Bölük futbol takımının kaleciliğini yaptım. Askerlik sonrası Ordu’ya dönüp Sosyal Güvenlik Kurumunda memuriyete başladım. Evlendim bir kızım, bir oğlum oldu.

Ordu’nun Şehrengizleri: Cengiz Çol, Namı Diğer Deve Cengiz

Dünya tatlısı, hoş sohbet Cengiz Abi ile iki saate yakın konuştuk. Haddimi aşarak samimiyetine güvenerek herkesin merak ettiği birkaç soru sordum.

-Cengiz abi haf oyunculuğumu zor kalecilik mi?

“Kalecilik çok nankör bir mevkii kurtardığın zaman iyisin yediğin zaman hainsin, haf oynadığında adamı kaçırırsın sağdan soldan devreye giren bir başka arkadaşının pozisyonu kurtarma şansı var.” diye cevap verdi

 İkinci soruda biraz zorlandım; Abi haddimi aşarak soruyorum. Yüz kilonun üzerinde, 1,92’lik boyunla istesen astığı astık kavgacı bir adam olurdun. Ama biliyorum ki tam tersi uzlaşmacı bir yapıdasın. Ters durumlarla karşılaştığında da ayni sakinliğini koruyabiliyor musun?

Güldü, “Yavuz kötülükten kim ne bulmuş. Ben bütün tanıdıklarımla iyi geçinirim. Ters durumlarda şaka ile karışık terslenince karşıdaki zaten alttan alıyor. Kaba kuvvetle kazanacağım olmaz olsun. Ben böyleyim yaratılanı severim, yaratandan ötürü.” Diye cevapladı.

Emeklilikte sevdikleriyle birlikte huzurlu mutlu günler dileyerek, güler yüzlü dünya tatlısı dev adama teşekkür ettim. Ayrıldım. Şansı bahtı açık olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yavuz Kalyoncu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Hayat Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Hayat hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Hayat editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Hayat değil haberi geçen ajanstır.