Onur'un Türküsü

2024 Yerel seçimleri, ülkemizin aydınlık geleceği açısından oldukça önemli. Bu seçimlerle; demokrasi ile taçlanması gereken laik cumhuriyetimizin tüm kurum ve kuralları ile yaşama geçirilmesinin önünün açılması sağlanabilir. Bu seçimler, belki de demokrasimizin son şansı olabilir. Bu şansın gayet iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Muhalefetin oldukça dağınık ve sorumsuz davrandığı bu seçimlerde, görev ve sorumluluğun halka düştüğünü görmek, o kadar da zor olmasa gerek.

Yerel seçim denince ilk akla gelen şehir de her nedense İstanbul oluyor. Çoğu Avrupa ülkelerinden büyük olan İstanbul, ülkenin de beşte biri büyüklüğünde. Bu duruma göre boşuna; "İstanbul'u alan Türkiye'yi alır." demiyor siyasiler.

Öyleyse bu şehri kimler yönetmeli sorusu geliyor akıllara.

- Liyakat ne kadar önem kazanıyor.

- Etnik ayrımcılık, mezhepcilik ve ideolojik ayrımcılık ne kadar gündemde.

- Bölgecilik yapılıyor mu. Bu sorulara elbette yanıt aranacak bu seçimlerde.

Sanırım bölgecilikte Trabzon ilimizi  hiç bir ilimiz de geçemez. Sivas ve Kastamonu illerimizden sonra en çok Ordulunun yaşadığı İstanbul'un yönetiminde, ne yazık ki Orduluların o kadar da etkin olmadığını görüyoruz. İki yüz binin üzerinde Mesudiyeli nüfusun bulunduğu İstanbul'da, 600 bin de Ordulu bulunmakta. Her zaman olduğu gibi ne yazık ki Mesudiyeliler, bu seçimlerde de sınıfta kaldılar.

Ne var ki Demokrat Ordulular Platformunda birlikte çalıştığımız CHP’den Mustafa Oktay Aksu Sarıyer'den, Onur Soytürk de Zeytinburnu'ndan belediye başkan adaylığını başarabildiler. Umarım başarılı olurlar.

Ben burada seçim kampanyasında kullanılan şarkının söz yazarı olarak sevgili Onur Soytürk'e ilişkin değerlendirmeler yapmaya çalışacağım.

Aslen Ordu Perşembeli olan Onur Soytürk, 1980 yılında Samsun'da doğdu. 2004 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirdi. 2005 yılında İstanbul Metropoliten Planlama merkezi bünyesinde görev aldı. İstanbul'un çevre düzeni planlarının hazırlanmasında sorumluluk aldı. 2006-2009 yıllarında Netcad firmasında görev aldı. 2009-2011 yıllarında Gaziosmanpaşa Belediyesi şehir plancısı olarak görev yaptı. 2011-2012 yıllarında kentsel yenileme merkezi şirketinde genel müdürlük görevinde bulundu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere pek çok İl ve ilçenin kentsel dönüşüm projelerini yönetti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından 1919 yılında İstanbul İmar A. Ş. Genel müdürlüğüne atandı.

Bu denli başarılı bir geçmişe sahip olan Onur Soytürk, 2024 yerel seçimlerinde de İstanbul Zeytinburnu Belediye Başkanlığına adaylığını koydu. Adaylığı kesinleşir kesinleşmez de hemen kolları sıvayarak halkın arasına girdi. Projelerini onlara anlatmaya başladı.

Kentsel dönüşüm projesi, adeta onunla özdeşleşmişti. Zeytinburnu'nun jeopolitik konumu çok önemliydi. Kozmopolit bir yapısı vardı bu kentin. Bir zamanlar Anadolu'dan gelenlerin konup göçtüğü bir yerdi. Bu yüzden yerel yönetimlere büyük bir sorumluluk düşüyordu.

Zeytinburnu, aynı zamanda da deprem riskinin yoğun olarak yaşandığı bir yerdi. Kentsel dönüşüme ağırlık verilmeli ve depreme dayanıklı evler yapılmalıydı. Yani kentsel dönüşüm projesi, bu bölgede hayati bir önem kazanıyordu. Bu durum da CHP’nin sosyal belediyecilik anlayışıyla örtüşüyordu.

Kısaca Zeytinburnu, afetlere karşı dayanaklı bir kent haline getirilmeliydi. Bunun için de doğru tercih, Onur Soytürk'tü.

Sözlerini benim yazdığım, müziğini de kardeşim Hürdağ Aydın'ın yaptığı bu seçim türküsü ile kampanyaya katkı koymanın mutluluğunu yaşıyor, Onur Soytürk ve diğer adaylara başarılar diliyorum.

ONUR'UN TÜRKÜSÜ

Zeytinburnu'na doğru,

Sel olup da akalım,

Unutulsun bu günler,

Yarınlara bakalım.

Bu zor günleri aşıp,

Halkı aydınlatalım.

Oylar Onur Soytürk'e,

Sandığı patlatalım.

Güzelim Zeytinburnu,

İstanbul'un incisi,

Geliyor Onur Soytürk,

Dinsin gönül sancısı.

Zeytinburnu halkının,

Gönlünde Atatürk'üm,

Yolun açık olsun hep,

Yaşa varol Soytürk'üm.

Barışın kardeşliğin,

Yazalım öyküsünü,

Birlikte söyleyelim, 

Onur'un türküsünü.

Zeytinburnu'na güneş,

Ha doğdu ha doğacak,

Onur Soytürk başkanla,

Gökten sevgi yağacak.

Halkın umudu oldun,

Çok yaşa Onur Soytürk,

Bir tek önderimiz var,

O da büyük Atatürk.

Hak hukuk ve adalet,

Onur'un rüyasıdır,

Kentsel dönüşüm ise,

Onun tek davasıdır.

Onur başkan dururken,

Halkımız kimi seçsin,

Mutluluğa giden yol,

Zeytinburnu'ndan geçsin.

Yekta - i yem bitmiyor,

Geçmiyor ki merağım,

Geliyor Onur Soytürk,

Kıpır kıpır yüreğim.

İSTANBUL 11.03.2024

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yekta Aydın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Hayat Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Hayat hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Hayat editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Hayat değil haberi geçen ajanstır.