Yollar Vardır Çeşit Çeşit

                        

 

Yollar Vardır Çeşit Çeşit

                                    

 

Çeşitli yollar vardır; özlediğimizi gözlediğimiz, parasını verip de geçmediğimiz. Yetmez, takla attığımız, el etek öptüğümüz, köşeyi dönmek için bulduğumuz yollar da var. Yollar o kadar çok ki, kimileri için de dikenlerle döşenmiştir, aşmak için büyük emek ister.

Yol, kavuşmanın da ayrılığın da simgesi. Yol ederiz, yol gözleriz. Gurbete giden ayrı, gurbete gönderen ayrı anlam yükler yola. Yolların dili olsa da anlatsa üzerinde yürüyen ayakların acılarını, sevinçlerini.  Yol ettiklerimizin arkasından su serperiz; erken dönmesi dileğiyle. Özlem acı verir, ayrı kalmaya dayanamaz yürek. Görmezden gelme nedeniyle karşılaşmak acı vermeye başlamışsa yasaklı ilan edilir kesişen yollar.

Yolların dağı aştığı yerden sonrasını göremeyince hüzün çöker. Merak edilir yaşananlar. Hele sevdiğin özlemi dağlıyorsa yüreği saymaya başlar dağı aşıp gelen araçları. Umut, onlardan birinin içinde sevdiğinin olması. Günler, aylar geçer; belki de yıllar. Bir mektup, telefon da gelmemişse içindeki özlem acıya dönüşür, büyüdükçe büyür.

 

                         Yollar Vardır Çeşit Çeşit

 

Barikatla kapanan yollar vardır. Kol kola girer insanlar etten duvar olurlar. Amaçları tektir, yasaklara, baskıya teslim olmamak, özgürlük için direnmektir. Barikat gözleri aydınlatır, umutları tazeler. Yarına inancı büyütür.

Yollar çeşit çeşit. Herkesin beklentisi başkadır yollardan. Kimi "her yol serbest" anlayışıyla cebini doldurur, kimi de yolu "çocuklarına onurlu bir miras" olarak bırakmak için didinir. Emeğini kutsar.

"Her yol serbest" diyenlere baktığımızda hiçbir ilgimiz olmasa da bizim yüzümüz kızarır.  "Bu kadar da olmaz" şaşkınlığımızı saklayamayız. Yalanın en renklisini mi arıyorsunuz, bunlarda. Hırsızlık masum kalır dolandırıcılıkları yanında. Utanmazlar hatta övünerek de "Bugün başka yarın başka" tavırlarını "kurnazlık" olarak pazarlarlar.

Yol bu, her yöne gider, her yönden gelir. Çeşit çeşit olan yollardan istediğinden gidebilir gelebilirsin. Her yol serbest ya... "Zamana göre, iktidara göre, olmadı adamına göre yelken açanlar da değerli oluyor. "Her yerde adamı olan" en önemlisi. “Yolunu bulana” ne mutlu!

Nereden nereye, duygu yoğunluğundan (sevgiden, özlemden) "Her yol Ankara'ya çıkar" felsefesine geldik. Gerekçe bulmak kolay. “Ben mi düzelteceğim.”, “Herkes çıkarını düşünüyor.”, “Böyle gelmiş, böyle gider.” diyerek bencilliklerine neden yaratanlar da az değil. Çürümüşlük değil mi bu anlayış. Şöyle çevremize bakalım; Çıkarcılık egemen, herkes bir yol bulmuş kolay yoldan kazanıyor; hak etmediği makamları işgal ediyor. Doğru olmadığını bile bile aynı YOLU seçenek olarak görmek ne kadar insani? Başkası yanlış yapıyor diye kendimizin de yanlış yapması meşru bir hak mı oluyor? “Yol her yöne gider, her yönden gelir.” anlayışı gereği her yola savrulacak mıyız?

 

                                    Yollar Vardır Çeşit Çeşit

                             

Yol demişken “Ulaşım amaçlı yollardaki ayrımcılığı da vurgulamam gerekiyor. Sık sık ilçe ilçe, köy köy gezmelerim oluyor. (Nedeni bende kalsın. Biraz gizemli olayım!” Gezdiğim yerlerde bir köyün sınırında asfalt ya da beton yolun diğer köyün sınırına gelindiğinde bittiğine tanık oldum. Asfalt ya da beton yolun bittiği yerden itibaren başlayan köy “sakıncalı” köy. Ya Alevi yurttaşların yaşadığı ya da iktidara oyun az çıktığı köydür. Cezalandırılırlar. Bu biçimdeki yollar bir değil, iki değil. Sanki ana politika haline gelmiş. Köylüler bu yolların toprak olmasından değil, arada bir bıçak vurulmamasından rahatsızlar. Yollarının asfalt ya da beton olarak yapılmayacağından eminler. Araçlar zıplaya zıplaya gidiyorlar. Durum böyleyken köprülere, duvarlara, reklam panolarına yazarak bilmem kaç kilometre asfalt- beton yol yaptıklarıyla övünürler. Bu arada ayrımcılık yapmadıklarını da eklerler. Köy yolları dururken dağlara, yaylalara asfalt ve beton yol yaparlar. Dağlara asfalt yol yaparlarken şehre yakın köy yollarını kaderine terk ettiklerini söylersem abartmış olmam. Dağ başlarının yolları turizm, enerji ve maden şirketlerine altyapı hizmeti olduğunun söylenmesi de yanlış değil sanırım!

Yol deyince daldan dala atlıyorum. “Yol her yönden gelir, her yöne gider”se yazımda da oradan oraya atlarım. Yol kuralına uydum! Özleme neden olan yoldan aracın sarsıla sarsıla gittiği yola nereden geldim şaşılacak bir durum değil. Çünkü “Her yol Ankara’ya çıkar.” denir ya… Bu da böyle…

Yolların nereye varacağını da bilemiyoruz, ucu açık… Bir bakmışsınız ummadığınız makamdasınız, bir bakmışsınız sevilmeyen olmuşsunuz. Ülkemizde bu konuda örnek enflasyonu yaşanıyor. Yol arkadaşlığından “darbeciliğe” de uzanır yollar. Hatta, “Efendimiz” den “Ne istediniz de vermedik” denecek kadar ortak yolda yürünmüştür. Sonra yollar ayrılır, kimi geri döner, kimi önüne çıkan yollardan birini seçer. Seçilen yolun sonu nereye gider bilinmez. Bir bakarsınız döner, dolaşır yine başlanılan ortak noktaya gelinir, bir şey olmamış gibi yeniden kol kola da girilir.

 

                    Yollar Vardır Çeşit Çeşit

 

Hani şu makam elde etme yarışı yok mu? Her yolun denendiği. Benim bu taraflarda bir bezim olmadı ama olanları da çok gördüm. İradem dışı ‘zorunlu” müdür ve müdür yardımcısı da oldum. Sonraki süreçlerde çalıştığım bir okulda müdürle tartışmamızda, “Ben koltuğun iki tarafında da oturdum. İki tarafın karşı tarafı nasıl gördüğünü biliyorum. Sen tek taraftan bakmaya alıştığın için yöneticiliğin sorunlu oluyor.” deyip odasından çıkmıştım. O dakikadan sonra hiçbir işime de karışamadı. Onun yolu, hak etmediği bir makama sahip olmaktı. Bu nedenle de sınıfta kalmıştı. Yol bu, affetmez. Hakkın olan doğru yoldan ayrılmayacaksın…

 

                   Yollar Vardır Çeşit Çeşit

 

Yol demişken “yol” nerelere uzuyor… Ülkemizin meşhur yolları var ya kaymak gibi. Kaymak derken ödemesi kaymak gibi. Geçen de ödüyor, geçmeyen de. Yolları birbirine bağlayan köprüleri kapsam dışı bırakıyorum. Köprüleri için içine katarsak boğuluruz. Bir televizyon kanalında bir milletvekilinin yanılmıyorsam Antalya’dan meyve yükleyen bir TIR’ın İstanbul’a gelene kadar yol ve köprülerde ödediği paranın oranını hesaplamıştı. Çıkan sonuç nedeniyle şaşkınlığına tanık olmuştum.

 

                       Yollar Vardır Çeşit Çeşit

 

Bu yolun tartışması o kadar gündem oldu ki, tartışmalardan bir ders çıkarıldı mı bilmiyorum. Yap işlet devret modeliyle yapılan bu yollardan şirketler para kazanıyor, hem de ne paralar! Araç geçişi garanti koşulları da hediyesi. Geçen de ödüyor, geçmeyen de. Geçmeyenlerin yerine yani halk adına devlet ödüyor. Deli Dumrul bunlardan daha adaletli desem yanlış söylemiş olur muyum? Kısacası; yolu, köprüyü devlet yapsa o kadar avantajlı ki, eğitim ve sağlık giderleri karşılanır. Hani dedim ya yol nereye çıkarsa… Bu yol da şirketlerin kasasına gidiyor.

 Yollar Vardır Çeşit Çeşit

                  

 

Yol demişken Karadeniz yolunu es mi geçeceğiz? Hangi akıl önerdi bunu tartışmayacağım. Akıl veren de akıl alan da paraya bağlı olunca veren de alan da çok oluyor. Deniz dolduruldu. Denize ekolojik bir etkisi var mı, araştırılmadı. Şehirle denizin ilişkisi kesiliyor, yaşanabilir şehir ortadan kaldırılıyor. Bunun etkisi ne olur araştırılmadığı kesin. Ya aşırı yağışlar sonunda şehirle deniz bağlantısının kesilmesinin sonucu ne olur, o da araştırılmadı. Ya da hepsi araştırıldı, “Bana ne” dendi. Gelsin paralar…

Yol deyince “yol” nerelere kadar uzadı… Gurbeti, özlemi dile getirirken; sevginin yüreği dağladığı yollardan söz ederken saygınlığı yok eden, para için kardeşini de öteleyen kişiliklerin oluşmasına neden olan “yollara” nereden geldik? Yol bu, sınırı yok. Teknik de gelişti, yol için dağlar deliniyor da makan için, özel çıkar için yol bulmak zor mu?

Yine de en zoru gurbet. Sevgiye özlem… Para, pul geçici… Tartışma konusu…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Coşkun Özbucak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Hayat Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Hayat hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Hayat editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Hayat değil haberi geçen ajanstır.Anket Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler