Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

 

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

     Ordu futbol tarihinde iz bırakan değerli büyüklerimizden Komiser Şevket Görez. Evin tek çocuğudur.  Babası Arzuhalci Ahmet Efendinin memuriyet yaptığı yıllarda 1924 senesinde Araklıda dünyaya geldi. Ahmet efendi  Akçaabat Gümrük muhafaza memurluğundan emekli olunca devlet işlerinden, yazışmalardan edindiği bilgileriyle doğduğu Samsun’a değil de Ordu’ya yerleşip Arzuhalciliğe başladı. O günlerde Arzuhalcilik geçerli meslek bir sandalye, bir masa, bir daktilo vatandaş sıraya girip devlet’e söyleyemediğini arzuhalci Ahmet Efendiye söylüyor oda usül-ü lisanla kağıda aktarıp devletle vatandaş arasında arabuluculuk yaparak evini geçindiriyormuş.

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

         Ayakta sağ başta Şevket Görez. Kaleci Necip Ergen Ayakta sağ başta Alanao Murat. Gargo Tahsin ve Panik Mustafa.

    Orduda Şarkiye mahallesine yerleşiyorlar. Şevket , mahalle arkadaşlarıyla kaynaştıktan sonra oyunlar oynamaya başlıyor. En sevilen oyun futbol. Şevkette mahalle abileri ve ayni yaştaki arkadaşlarıyla oyunlara katılıyor. Büyüdükçe Futbolda dayanıklılığın hızlı koşmanın önemini anlayıp hırs yapıyor ve kendi başına kısa mesafe koşulara başlıyor. Koşularını zamanla daha uzatıp küçük iskele Melet arası yapacak kadar uzatıyor. Yaştaşlarına göre daha dayanıklı ve daha süratli hale geliyor. Kendisine olan güveni artıyor. Mahalle büyükleri ile yapılan maçlara katılmaya başlıyor.Orta Okul son sınıfta bir gün; Millet düzünde antrenman yapan Gençler Yurdu futbol takımının büyük abilerini izlerken, takım çalıştırıcısı Şevket Görez’i yanına çağırıyor. ‘Şimdi şut idmanı yaptıracağım. Sen sana atılan topları tutup ayakla gelen topçuya geri pas vereceksin. Yapabilirmisin?Demiş. Yaparım deyip verilen görevi antrenman boyunca başarı ile gerçekleştirmiş. Çalıştırıcının gözleri her antrenman sonrası Şevketi arar olmuş. Günler ilerledikçe, takımın bir elemanı gibi her antrenmanı izleyip eksik olan sporcuların yerine görev yapmayada başlamış. Çalıştırıcıda Takımın eşyalarının konulduğu kulüp soyunma odasının anahtarını ve iyi pas yapsın diye birde spor ayakkabısı nı Şevket’e vermiş. Genç Şevket verilen ayakkabıyı iyice temizleyip o gece ayakkabıyla yatmış.

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

   

 

O yıllarda maçlar Zamanın her türlü etkinliğinin yapıldığı Millet düzünde yapılıyor. Şevkette antrenman larda sürati top çalması pas vemesi ile takıma uyum sağlıyor ve hoca artık oldun, diyerek  Şevket Görezi takıma as oyuncu olarak alıyor. Amatör futbolculuk hayatı başlıyor. Takım arkadaşı rahmetli Nato Ekrem amca ile yaptığım bir sohbette ‘Takımın en küçüğü idi. Ama pır, pırdı. Çok süratliydi. Tutabilene aşk olsun. Demişti. O yıllarda iller arası yapılan maçlarda da Orduyu temsilen il karmasınada seçilmişti.

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

Gençler Yurdu Futbol Takımı: Kaleci Keme Dursun. Ekrem Akdeniz. Necip Ergen. Tahsin Kargı. Eşşekçi Kemal Poyraz. Osman Nejat. Kamil Kargı. Şevket Görez. Ahmet Kurt. Oturanlar: Yalçın Ergen. Leblebi Nizam(Makas Nizam).

   Neşeli, zevkli ve heyecanlı geçen futbol hayatı sırasında, Millet Düzü kenarında evleri  olan pastaneci ve lokantacı Rizeli Ahmet Efendinin kızı Huriye hanım ile altı sene bakışıp yedinci senede konuşmaya başlarlar. 1943 Yılında Erzuruma askerlik görevini yapmaya gider. Askerde her türlü spor  faaliyetlerine katılır. Beraber askerlik yaptığı Sıtkı Çebi ile birlikte futbol oynarlar. Futbol turnuvalarında ve atletizm yarışmalarındaki başarıları, komutanlar tarafından ödüllendirilir.

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

Bir yarışma sonu 3. Ordu Komutanından ödül alırken.

   Dört yıl uzun süren bir askerlik dönemi sonrası Orduya döner.  Gençler Yurdu futbol takımında futbol oynamaya devam eder. Bir aile büyüğü polis olması için israr edince müracaatta bulunuyor. Başvurusu olumlu sonuçlanınca, takım arkadaşları veda mesajı içeren bir jübile müsabakası tertipliyorlar. Günlük güneşlik bir havada sahanın çizgilerini kireçle itinayla çiziyorlar. Hava birden bozuyor. Sağanak yağış altında çamurlu sahada bir veda maçı gerçekleştiriyorlar.

 

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

 

    Şevket Görez ve zamanın ünlü hakemlerinden Harut Erman ile.

     Polislikte ilk görev yeri için, Ankara Ulusta Aktaş karakoluna tayini gerçekleşir. Polislik mesleğini yaparken Ankarada’da Emniyet spor futbol takımında oynamaya başlar. Komiserlik sınavına girip başarılı olur ve komiser olur. Trafik şubeye geçer. Çeşitli seminerlere katılarak sertifikalar alır. Ordu da uzun yıllardır konuştuğu Huriye hanımla evlilik hazırlıklarına başlar. Orduya gelip düğünü yaparlar. Bu evlilikten iki erkek bir kız çocukları olur. Erdoğan, Erol ve Melek.

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

Huriye ve Şevket Görez albümünden. Çocukları Erdoğan-Erol ve Melek ile birlikte.

27. Mayıs askeri darbesinden sonra 1961 de yapılan seçimlerde birinci parti olarak çıkan İsmet paşanın koruması olarak göreve başladı. İsmet Paşa en çok oyu almasına rağmen, tek başına hükümet kurmaya oy oranı yetmediği için Türkiyenin ilk koalisyon hükümetini Adalet Partisi ile kurdu. 1965 yılında Başbakanlığı bırakan İsmet Paşa 1972 yılına kadar ana muhalefet liderliğini sürdürdü. Bu süreçte Komiser Şevket Görez Milli Şef İsmet Paşanın yanındaydı.

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

Milli Şef İsmet Paşa ile birlikte.

 

Bu dönemi  Şevket Görez’in oğlu sınıf arkadaşım Erol Görez’in anlatımıyla dinleyelim. Babam İsmet Paşanın koruma görevine getirildikten sonra, yüzünü daha az görmeye başladık. Ama onunla birlikte görev yaptığı yerlere ziyarete gidip onları arkadaşlarımıza anlatmak bizim için çok gurur verici oluyordu. 2. Yıl görev yaptığı günleri anneme anlatırken duymuştum. İsmet Paşa babamın Ordulu olduğunu duyunca Muallim Mustafa  Ergen’i tanıyormusun diye sormuş. İzne gittiğinde selamımı söylemeyi unutma  diye tembihte bulunmuş. Yine bir gün görev yaptığı Pembe köşkün bahçesindeki ağaçları teker teker sorarak babamı imtihan etmiş. Yine bir CHP kongresinde bir vatandaş paşaya çok öten bir kanarya hediye etmiş. Paşa’ Bu çok güzel ve çok özel bir kuş. Özel bakım ister. Ben buna bakamam demiş.  Vatandaşda ‘Paşam sen koca bir millete bakıyorsun,  minnacık bir kuşamı bakamayacaksın’ deyip kuşu zorla vermiş. Bir seferinde de Babam evden aceleyle çıkmış günlük traşını olmayı yetiştirememiş.  İsmet Paşa Babamı görünce’ Ben cephelerde bile her gün günlük traşımı oldum. Haydi şimdi git traşını ol öyle yanıma gel demiş. İsmet Paşa köşkte çalışan herkese ismi ile hitap edermiş.

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

 

Şevket Görez Korumakla yükümlü olduğu İsmet İnönü ile birlikte.

    1965 Seçimlerini Isparta Milletvekil Süleyman Demirelin kurduğu Adalet Partisi tek başına kazanınca İsmet Paşa ile Süleyman Demirelin koalisyon hükümeti bozuldu. Süleyman Demirel’in başkanlığında yeni hükümet kuruldu. Bu dönemde Babamın’da İsmet İnönü ile yolları ayrıldı. 1967 yılında Ordu sporun kurulması gündeme gelince arkadaşlarını kıramadı ve Orduya tayinini yaptırdı. Ordu doğumlu olmadığı için tayinide kolay oldu. Orduda ilk Trafik Şube onun zamanında kuruldu. Ordu Sporda faal görevler aldı. Menejer oldu.

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

Gürses gazetesinde Şevket Görez’in Ordu Spor menejeri olduğuna dair haber.

 Takımın her şeyi ile ilgilendi. Yeri geldi sahanın içinde saha komiseri oldu. Yeri geldi, saha dışında transferlerde etkili oldu. Hakemlerin geliş gidişlerinde, ağırlanmalarında etki oldu. Tribün gazetesinde haftalık köşe yazıları yazmaya başladı. Alano Murat amca ile karşılıklı Ordu ağızı kaonuşmaları herkes tarafından ilgi ile izlenirdi.

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

Ordu Spor  menejeri olduğu yıllarda Ordu spor ile birlikte.

1974 yılında meslekte yapması mecburi doğu hizmetini yapmak için bir buçuk yıllığına Diyarbakır’a tayin oldu. Oradan Rize’ye daha sonra İstanbul’a en sonda Giresun’a tayin olup 1983 yılında emekli oldu. Emekli parasıyla Murat 124 taksi alıp Efirlide’ki acemi eğitim pistinde şöför adaylarına özel dersler vermeye başladı. Daha sonra şöför okulları açılınca bu işi bıraktı. Hayatının her döneminde Futbol olan babam Şevket Görez 2002 Yılında vefat etti.

     Çocuklar için babaları onların kahramanıdır. Sevgili arkadaşım Erol’un babasını, anlatırken onun yaptıklarıyla nasıl gururlandığını, duygulandığını gördüm. Anlatırken nasıl mutlu olduğunu gördüm. Teşekkürler kardeşim.

      Ordu Futbol tarihinde iz bırakan bir değerli büyüğümüzü anlatıp kaleme almanın mutluluğuda bize yeter. Rahmetli Şevket Görez’i şükran ve minnetle anıyoruz. Mekanı Cennet olsun.

 

 

 

Semiramis ve Ajda Pekkan ile birlikte.

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

 

 

Not: Bu yazı daha önce 21.Temmuz. 2017 tarihinde gazetemizde yayınlanmış olup güncel hali ile umumi istek üzerine tekrar yayınlanmaktadır.

 

 

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

 

     

 

Ordunun Şehrengizleri.  Şevket Görez. (Namı diğer Komiser Şevket)

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yavuz Kalyoncu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Hayat Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Hayat hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Hayat editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Hayat değil haberi geçen ajanstır.