Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Ordu’da yeşil sahaların bol olduğu yıllarda yetişme şansını yaşayan, futbol geçmişi ile hafızalara kazınan bir güzel insan. 5 Kasım 1944 doğumlu. Rasim ve Hanife Odabaş’ın oğlu Seyfi Odabaş abimizi evinde ziyaret edip dünden bu güne Ordu’yu ve Ordu’da futbolu konuştuk. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Duygusal ve heyecanlı anların yaşandığı konuşmamızda Seyfi abi anlattı ben yazdım;

“5 Kasım 1944 yılında Ordu Şarkiye Mahallesinde doğdum. 8yaşına gelince Selimiye mahallesinde yapılan evimize taşındık. İki mahalleyi birbirinden bir cadde ayırıyordu. Birbirine çok yakındı. Yeni arkadaşlar. Eski arkadaşlar, her iki mahalle arkadaşlarıyla da güzel ilişkiler içinde oldum. Devamlı maçlar yapıyorduk.

Haziran ayından Eylül ayına kadar, dört ay Çambaşı yaylasında futbol oynamaya devam ediyorduk. Yaylada bazen de voleybol oynuyorduk. Yaylamız da Yassıyurt Obasıydı. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Bizim çocukluğumuzda her evin önünde yeşil alan vardı. Evden dışarı çıktığımızda spor başlıyordu. Koşuyor, birdir bir, çelik çomak, yakalamaca, köşe kapmaca, uzun eşek, çotra gibi hepsi efor sarf ettiren oyunları oynuyorduk. En birinci oyunumuz kesinlikle futboldu.

Güzel Ordu İlkokulunun bahçesinde çok çekişmeli mahalle maçları yapardık. Takım kurmak sorun değildi. Kaç kişi olursak olalım, oyun kurulurdu, yeter ki top olsun. Çünkü top bulmak sorundu. Top bulamadığımız zaman, farklı şeylerden top yaparak, iki ye iki, üçe üç, dörde dört. Üç kişi ise gelen biri kaleye geçer tek kale futbol oynardık. 

Öğrencilik Yılları

İlkokulu Güzel Ordu İlkokulunda okuduktan sonra, Ortaokulu eski Ordu Lisesindeki ortaokulda bitirdim. Ortaokul son sınıftayken, Beden Eğitim Öğretmenimiz Orhan Kartal beni hem atletizm takımına, hem de Ordu Lisesi futbol takımın aldı, 1961.

Atletizmde Ankara’da yapılan Türkiye Okullar arası 1500 metre koşusunda 4. oldum. Ayni zamanda Beden Terbiyesi Ordu Atletizm takımında da koşuyordum. Arka arkaya iki defa 1500 ve 3000 metrede Karadeniz şampiyonu oldum.  

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Atletizmin bana çok faydası oldu. Bacak kaslarım ve bedenim güçlendi. Kendime güvenim arttı. Daha sağlıklı olduğumu hissediyordum. Çeşitli kupalar ve madalyalar aldım. En son 1963 yılında sahil yolunda 1500 metrede il birincisi ve Trabzon’da yapılan kros yarışmalarında da bölge birincisi oldum. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Ticaret Lisesi Atletizm Takımı 

Sonra Yeni açılan Ticaret Lisesine devam ettim. Okul takımında kardeşim Necmi ile birlikte futbol oynadım. Müdür yardımcısı Emre Güler ve Çetin İşcanlı bizi çalıştırıyordu. Ordu Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi ile çok çekişmeli maçlar yapılıyordu. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Ticaret Lisesi futbol takımı

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Emre Güler ile Ticaret Lisesi futbol takımı. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Futbol her şeyimizdi. Stadyum 1962 yılında bakımda olduğu için kulüp maçları yerine altı mahalle gençleri, farklı isimler altında takımlar kurmuş, katılım payı olarak da belli bir miktar para toplayıp, şampiyonun ödülü alacağı bir turnuva tertip etmiştik. Stadın arkasındaki boş arsada yapılacak maçların kuralarını bölgede çalışan Kör İhsan abi yaptı ve maçlar başladı. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Bizim takımımız Elmalık Mahallesi gençlerinden oluşuyordu. Benimle birlikte; Mustafa, Bahtiyar, Atanur, Nezir, Ömer, Habil, Enis, Fikri oynayıp şampiyon olduk. Toplanan ödül parasını alıp o yılların en seçme mekanı olan, Buket Pastanesinde arkadaşlarımıza baklava ziyafeti çektik.  

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Güneş spor futbol takımımız.(Sponsorumuz Bisikletçi Yılmaz abiyle) 

Okul yıllarımda Atletizm yapmış olmam,  futboluma olumlu olarak çok katkı yapmıştı. Kanattan topu aldığımda süratle hücuma katılıyor, gole gidiyordum. Defans oyuncuları beni tutamıyorlardı. Ordu futbolu için önemli bir isim olan Ali Ataoğlu beni Ordu karmasına almıştı.  

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Giresun Genç karması ile yaptığımız maç öncesi: Orhan-Murat- Ali-Tamer-Seyfi-Hasan-Erol. Oturanlar:Hayri-Bahtiyar-Atila-Muzaffer. 

Çifte kutlama

Ordu genç karması olarak, Grup maçlarına 1961 yılında ilk Samsun’da, ertesi yıl 1962’de de Rize’de katıldık. Bir ertesi yıl 1963’de şampiyona Ordu’da 2 Grup olarak yapıldı. 1. Grupta Rize’yi yenip finale çıktık. Finalde Trabzon Genç karması ile karşılaştık. Tarihi bir gündü. Maç Cumhuriyet Bayramı’na denk gelmişti, tarih 29 Ekim 1963.

Seyircimizin çılgınca yaptığı tezahürat eşliğinde benim attığım iki golle Trabzon Genç takımını 2-0 yenip iki bayramı birden yapmıştık.

Stadyumda herkes coşmuş, insanlar sevgi seli olup sahaya atlamıştı. Omuzlardaydık. Zafer sarhoşluğu öylesine güzel bir şey ki anlatılmaz yaşanır. Sonra Türkiye şampiyonasına Mersin’e gittik, orada da 2. olduk. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

İki kardeş bir arada.  

İlk Lisanslı futbolculuğum

Amatör olarak ilk lisansımı İdman Yurdu kulübü ile yaptım. Genç karmada birlikte olduğum arkadaşlarımın çoğu da benimle birlikte İdmanyurdu formasını giydiler.

1962-1963-1964-1965-1966  yılları, İdmanyurduspor Kulübü’nde futbolda yıldızlaştığım yıllardı. Gol krallığında hep iddialı olmuştum. 1964-65 sezonunda hem ‘en centilmen futbolcu’ , hem de 20 golle ‘gol kralı’ olmuştum.

Ordu şampiyonu olan Ordu Gücü ve daha sonra da şampiyon olan Yolaç’la karma olarak bölge şampiyonluklarına takviye olarak gittim. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

1964-65 Ordu İl şampiyonu Yolaç ile Samsunspor birlikte. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Uğur-Seyfi-Çanga-Cemal-Mehmet-Ertan/A.Karlıbel-Yener-Fikret-Hasan-Erol-Seyfi-Ertan. Yener-Hüseyin-Muzaffer. Ali-B.Hüseyin /Oturanlar:Rahmi-Cengiz-Vedat-Fahri(Ayvaz) 

1965-1966  Sezonda Ordu Gücü şampiyon olunca, ben ve üç arkadaşım da Ordu Gücü ile birlikte grup maçlarına katıldık. Ayni yıl Amatör ligde futbol oynayan kulüpler birleşerek Orduspor kuruldu. Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak Ordu’ya gelmişti. Orduspor’un 2. Lig’e alındığı müjdesini vermişti. Şehirde sporsever Ordulular bayram yapıyorduk. Ben ve arkadaşlarımın çoğu da Orduspor’a seçilmiştik. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Ordu’nun çocuklarından oluşan, futbolcu gençler bir arada; Şener-İhsan-Erol-Ahmet-Hikmet-Fahri Çelebi-Hasan-Seyfi-Güner-Ertan-Çoşkun-Necip Ergen. Burhan-Bahtiyar-Kaleci Bahtiyar-Kenan-Rıfkı-Mehmet-Fuat-Muhittin-Osman-Murat-Ayvaz-Hicabı-Orhan-Hasan-Kahraman-Esat-Üstün-Nevzat. 

İlk Kulüp Başkanı olarak İbrahim Köksal ve yönetim kurulunda da, Ordumuzun sevilen sayılan sporsever büyükleri, Orduspor’a sahip çıkmışlardı. İlk hocamız eski Galatasaraylı İsfendiyar’dı. Kendisi de Galatasaray’da süratli bir futbolcu olduğu için beni beğeniyordu. O sene Ticaret Lisesi son sınıftaydım.  

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Ticaret Lisesi: Ahmet-Seyfi-Cafer-Bahtiyar-Burhan-Öğr:Hasan Işık-Ferhat-Raile-Reyhan-Necmettin-Erdoğan-Cemal-Özer-Sırrı-Ahmet-Salih. 

Orduspor’da hazırlık müsabakalarında güzel maçlar çıkarttım. Ama babam okumam taraftarıydı. İsfendiyar Hoca takımdan ayrılmış, Tamer Hoca gelmişti. Ama ben Üniversiteyi kazanmış, ailemin baskısıyla Ankara Ticari İlimler Akademisi’ne kaydımı yaptırmıştım.  

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Tamer Güney’in Ordulu sporcu gençlerle konusu spor olan toplantısı.  

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Karşıyaka maçı sonrası, Sakarya deplasmanına giderken, yolda su molasından. 

Orduspor’la beraberliğim kısa sürmüştü.  Ankara’da okula devam ediyordum, 1968.

Tatilde Ordu’ya geldiğimde arkadaş ve kıramayacağım büyüklerimin baskısıyla Esnafspor’da lisansiyer futbolcu olarak maçlara çıktım. Kardeşim Necmi de Esnafspor’daydı. Takım arkadaşlarımızla birlikte çok iyi mücadele ederek, Esnafsporu şampiyon yaptık.  

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Şampiyon Esnaf spor: Metin-Ali-Necmi-Erbil-Hicabi-Seyfi-Doğan. Oturanlar: Rahmi-Abdullah-Ömer-Arif-Turgay-?-Muzaffer. 

Evliliğim ve ailem 

1968 yılında sevgili eşim Necla Odabaş’la tanıştım. 12 Kasım 1968 tarihinde evlendim. Bu gün itibarı ile 53 yıllık mutlu bir evliliğimiz, beş kızımız ve altı torunumuz ile birbirimize sevgi ve saygı ile bağlı kocaman bir ailemiz var. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Seyfi abi, eşi, kızları, torun ve damatlar hep bir arada. 

Tekrar Ankara’ya dönerek okula başladım. 1971 yılında ikinci sınıftayken, babam Rasim Odabaş’ın ölüm haberini aldım. Okulu bırakıp Ordu’ya döndüm. 1973 Yılında Perşembe Öğretmen Okulunda verilen bir hak ile fark sınavlarını verip, uygulama derslerine katılıp Öğretmenlik hakkını arkadaşım rahmetli Ertan ile birlikte kazandık. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Beş yıl Ordu merkez Alınca, Akkese ve Kayadibi köylerinde öğretmenlik yaptım.  

O zamanın kanunu ile öğretmen olarak askerliğimi bulunduğum yerde tamamladım. Hem vatani görevimi ifa ediyor, hem de öğretmenlik yapıyordum. Öğretmen toplumda saygın  ve örnek insandı. Bize verilen eğitim sistemi, ülkelerin geleceğini inşa edecek gençleri nitelikli iyi bir vatandaş olarak yetiştirmek topluma ve ülkeye kazandırmak amaçlıydı.

Görevimi en iyi şekilde yaparak 1977 yılında istifa ederek ticaret hayatına girdim. Günün şartlarına uygun bir lastik firmasının ürünlerinin bayiliğini aldım. Sonra sanayi sitesi ile birlikte, oto tamircileri ve oto parçacıları şehir dışına taşınınca, kömür pazarında bulunan mülkiyeti kendimize ait iş yerimde beyaz eşyada geçerli bir markanın elektronik ürünleri bayiliğini alarak yeni bir sektörde ticarete devam ettim.

Bu sürede çocuklar büyümüş, üniversite hayatlarına da başlamışlardı. Bizim de onlarla birlikte olma zamanımız gelmişti. Bağ-Kur’da emeklilik hakkını kazanmış emekli olmuştum. Ürünlerini sattığım firma tarafından gitmiş olduğum yurt dışı gezileri eşimle benim çok hoşumuza gitmişti. Ticaret hayatına da son verip yurt dışı gezilerine devam ettik. Pek çok ülkeyi gezmek nasip oldu. Güzel anılar yaşadık, güzel yerler gördük. Ama en güzeli kendi doğup büyüdüğümüz Ordu’muzdu.

Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanı imiş veya bülbülü altın kafese koymuşlar; ‘ille vatanım, ille vatanım’ demiş misali Ordu’ya döndük.  

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Orduspor’da yönetim çalışmalarım 

Faal Futbolu bırakmış olsam da, içimdeki Orduspor aşkı hiçbir zaman eksilmedi. Doğup büyüdüğüm, arkadaşlıklar edindiğim, her türlü güzelliğine şahit olduğum Ordu’dan ayrılmayı hiç düşünmedim. Orduspor’un her maçını, her şeyini takip ediyordum.

1974 yılında Ergin Karlıbel başkanlığında yönetim kuruluna davet edildim. İlk yöneticilik yıllarım böyle başladı. Ergin Karlıbel yönetiminde takım yönetmenin kolay olmadığını, zorluklarını öğrendim. Mustafa Çebi yönetiminde yine görev aldım. Sonra Çoşkun Köksal yönetiminde çalıştım. 1981-82 Kongresi ile seçilen Dr. Osman Hilmi Memecan yönetiminde genel kaptanlık yapmaya başladım. 1983 yılı 2. Lig şampiyonluğunu 2. Kez kazandık, 1. Lige çıktık.

Ligler devam ederken yönetim çözülmeye başladı. Oy birliği ile karar verip yeni yönetime devrettik. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

1981-82 Osman Hilmi Memecan’ın kulüp başkanlığında Orduspor yönetimi ve futbolcular.

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Gönlü futbol sevgisi ile çarpan, eski futbolcular. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

Bizim zamanımızda Ordu

Ordu çok sosyal bir şehirdi. Herkes birbirini tanıyordu. Yazın arkadaşlarla ve ailenizle sahilde yürümek, rıhtımda kumlukta denize girmek, kayıkla gezmek, yazlık, kışlık sinemalara gitmek, balık tutmak, köyde fındık toplamak ve yaylaya gitmek. Etrafı bahçeli, içinde iki üç nesil büyüklerin yaşadığı içerisinde Ocak başı sohbetleri yapılan, kadınların yufka açtığı, yayık ayranının yayıldığı, tereyağının evlerde yapıldığı nefes alan iki katlı bağdadi evler vardı. Şimdi hepsi yıkıldı yerini, içerisinde birbirini tanımayan insanların yaşadığı, beton yığınları aldı. Yeşil alanlar yok denecek kadar azaldı. Her şey şimdi rüya gibi geliyor ama bizim kuşak hep bunları yaşadık. Fazlası var. Eksiği yok. Geri gelmez güzel yıllardı.” 

Ordu’ya futbolu sevdirenler arasında iz bırakanlar, hepsi birbirinden güzel insanlar. Büyüğe saygının, küçüğe sevginin önemini bilen, eskinin ataerkil aile kültürü ile yetişen abilerimiz.

Onlar doğruluğun, dürüstlüğün, sevginin, saygının yanında olmuşlar. Arkadaşlıklara, milli manevi değerlere sıkı sıkı sarılmışlar, büyüklerine saygısızlık yapmadan yanlışa sapmadan yaşamışlar, spor sayesinde kötü alışkanlıklardan uzak kalıp bu günlere gelmişler.  

Sevgili Seyfi abi yaşadıklarını anlattı. Sporun kendisine katkılarından, eski arkadaşlıklardan, eski Ordu’dan, hep güzelliklerden bahsetti.

Her şey için teşekkürler Seyfi abi. Bundan sonraki yaşantında sevdiklerinle birlikte huzurlu mutlu sağlıklı yıllar diliyorum…

Seyfi Odabaş fotoğraf arşivinden anılar. 

Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş
Ordu’nun Şehrengizleri: Seyfi Odabaş

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yavuz Kalyoncu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Hayat Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Hayat hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Hayat editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Hayat değil haberi geçen ajanstır.