Değişim

Değişim “Belli bir sürede herhangi bir şeyde meydana gelen farklılaşma”dır. Bu farklılaşma bireysel ya da kurumsal nitelikteki yapıyı öngörür. Yeni fikirler üretilmeli ve yeni kararlarla yola çıkılmalıdır.

Günümüzde sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik ve siyasal alanlarda hızlı değişimler yaşanmaktadır. Bireyler ya da kurumlar bu değişimlerin farkına vararak kendilerini de yeniden organize etmeli, değişimin istediği niteliklere uyum sağlamalıdır. Özellikle örgütler varlıklarının devamlarını sağlamak istiyorlarsa hızlı değişimlere ayak uydurmaları ve hatta değişimin önüne geçerek süreci lehlerine çevirmelidir. Faaliyette bulundukları alanları iyi belirleyip yerel, ülke ve dünya çapındaki değişimin gelişimini iyi izlemelidirler.

Değişim sorunu insanlık tarihinin en önemli meselesidir. Ancak son yüzyılda yaşadığımız küreselleşme olgusu değişimi farklı bir yapıya yönlendirmiş, değişim süreci baş döndürücü bir hal almıştır.

Kısa tanımıyla değişim, farklı bir olgunun kabul edilmesidir. Ne varki kişi veya kurum bu farklı şeyi kabul etmeye hazır mıdır; bunu sorgulamak gerekir. Çünkü değişim yenilik, reform, ilerleme gerektirir.

Şimdi, son günlerde uzun yıllar muhalefet partisi durumuna düşmüş CHP’ de değişim süreci ortaya atılmış ve bunun gerekleri üzerinde durulmaktadır. Elbette kişisel ya da kurumsal olarak statülerinin aynen devamını isteyen yapılar vardır, olacaktır. Önemli olan örgüt yapısı içinde bu değişimi kabul edenlerin isteği ve azmidir. Örgüt bütünüyle bu değişime hazır mıdır! Bu değişim, CHP’nin varlığı için gerekli midir!

CHP’nin son seçimlerdeki tutumu, partinin kendi niteliğinden uzaklaştığını göstermektedir. Hele altılı masa olarak topluma seçenek olarak sunulan girişimin ne kadar doğru olduğudur. Altılı masa etrafında CHP kendi özünden büyük ödünler vererek kendine gönül verenleri küstürmüş, endişelendirmiştir. Ayrıca CHP’nin sağ militan seçmenle birlik olmasının mümkün olmadığı net olarak ortaya çıkmıştır.  Sağ partilerin kendi çıkarı olmayınca kaypak yapısı, CHP listelerinden seçildikleri halde hemen yön değiştirmeleriyle kendini göstermiştir.

Partinin üst yönetiminin hatasını kabul edip yönetimi yeni bir anlayışa, yapıya bırakması gerekmektedir. Bu yapı da “Değişim” ifadesiyle kendini tanımlamaktadır.

CHP değişmelidir. Yeniliğe, reforma, ilerlemeye açık olmalıdır. Kendi öz yapısına dönerek, kendini yeniden ifade etmelidir. Ülkenin sorunlarını iyi bilen, tabandan yeniden gelecek kadrolara gereksinme vardır. Partiyi limana çekmek yerine, mücadeleyi öne çıkararak doğruyu bulma çabası gösterilmelidir.

Bunu yapacak, değişimi sağlayacak kişiler vardır.

CHP bunu yapacak güçtedir.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gürsel Yıldırım - Mesaj Gönder

# bir, yeni

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Hayat Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Hayat hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Hayat editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Hayat değil haberi geçen ajanstır.