AZGINLIĞI GETİREN EŞİTSİZLİKTİR
Ekrem Karadağ

AZGINLIĞI GETİREN EŞİTSİZLİKTİR

Bu içerik 762 kez okundu.
Reklam

Şeriata göre; Servet eşitsizlikleri olmadan toplum düzeni kurulamaz, din olmadan da servet eşitsizliği sağlanamaz denilmektedir. Buda gösteriyor ki yönetenlerin dini kendi emelleri doğrultusunda kullandıklarının kanıtıdır.

Tarih boyunca yönetenlerin ve ekonomi gücünü elinde tutanların temel fikirleri;

Toplum düzeninin servet eşitsizliği sayesinde sağlandığı ve bunu din aracılığıyla gerçekleşmesidir. Yoksulluğu tanrı emriymiş şeklinde göstermek, bu yöntemle yoksul ve cahil kesimleri kaderlerine boyun eğdirmek suretiyle yeryüzünü mutlu zengin azınlık sayılan insanlarla ve iktidar sahipleri için saltanat sürmeleri ve saraylarda yaşamaları uygun görülmektedir.

Siyasetçiler olarak toplumu yönetebilmenin ucuz ve en ucuz yolu din pazarlamaktır.

Toplumun geniş kesimleri yoksulluk ve açlıkla boğuşurken güç sahipleri şatafatlı yaşamayı ve savurganlıklarda bulunmayı devletin itibarından tasarruf olmaz gerekçesiyle aymazlıklarını sürdürüyorlar. Şu acı gerçektir ki; İslam ülkelerinde mutlu azınlık güzellikleri yaşayadursun yoksul ve sefil çoğunluklar acı çekmektedir.

Kutsal kitap ayetlerinde de; “Allah rızk verirken kiminiz diğerlerinden üstün tutulmuştur” NAHL-71. “Eğer Allah bütün kullarına bol rızık verseydi yeryüzünde muhakkak ki azgınlık eder azarlardı. O dilediğine bir ölçüye göre verir” ŞURA-27.

O halde bol rızk verildiğinde azgınlık edildiğine göre mutlu azınlığın azgınlığı bu yüzden midir? Son günlerde de sıkça gündeme getirilen Türkçe kuran tartışmaları da yoksul halkın bir şeyler öğrenmesini engellemek amaçlı söylemlerdir.

Bol rızık verseydim azgınlık ederlerdi yaklaşımı tanrı adaleti anlayışına terstir. Düzen bozukluğu ve azgınlık rızık bolluğundan değil tam tersi rızık azlığından kaynaklıdır. Rızkın haksız, eşitsiz ve ölçüsüz dağılımı azgınlıkların sebebidir.

Din içerisindeki egemen güçler ve din pazarlayanlar, gerçekleri görmemizi ve bilmemizi istemiyorlar, şüphe etmemiz ve soru sormamızı istemiyorlar, düşünmemizi değil düşünmememizi istiyorlar, öğrenmemiz istenmemektedir.

O halde iman düşünmek değil düşünceyi terk etmektir.

Azgınlığın yaşanması rızıktan değil, eşitsizlikler nedeniyledir.

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Son dakika transferi!
Son dakika transferi!