Advert
Maden Enerji Yasa Teklifi Geri Çekilmeli
Coşkun Özbucak

Maden Enerji Yasa Teklifi Geri Çekilmeli

Bu içerik 280 kez okundu.
Reklam

         Önce bir konuda anlaşarak asıl konuya değineyim. Anayasalar, yasalar her zaman “doğru” değildir. Tartışmalar da bu nedenle olur. 12 Eylül Anayasası’ndan memnunum diyen yok. Ancak özüne de dokunan yok. Yasalar da böyle değil mi? Çıkan yasalara bakın, işçi ve emekçilerin aleyhine. Yani hak mücadelesi “sınır” tanımaz, tanımamalı.

         Şimdi gelelim asıl konuya. Ekoloji konusunda da “yasal mı, değil mi” tartışmaları yapılır. Oysa belirleyici olan ekolojik denge ve tarım, orman arazilerinin korunması. Yani geleceğimiz önemli. Şimdi bir yasa tasarısı var Meclis’te. Maden ve enerji şirketlerinin lehine hazırlanan teklif, Meclis gündemine geldi gelecek. Hem de torba yasa kapsamında. Yasa tasarısının içeriği hakkında 21.10.2020 tarihli “Enerji ve Maden Yasa Teklifinde Neler Var” başlıklı yazımda değinmiştim. Yeniden değinmeyeceğim.

         Öncelikli görev, bu yasa teklifinin geri çekilmesini sağlamak. Bu yasa teklifi yalnızca “ekoloji” konusunda mücadele edenleri ilgilendirmiyor. Ülke talan ediliyor, geleceğimiz karartılıyor. O zaman partiler, odalar, sendikalar, dernekler taşın altına elini sokmalılar. Birlikte hareket etmeliler.

         Neler yapılabilir? Ekoloji Birliği’nin başlattığı kampanyalar var. Herkes kendi ilinin milletvekillerine tasarının geri çekilmesi için tepki gösterebilir. Cimer kampanyası yapılabilir. Tüm kurum-kuruluşlar tepki basın açıklaması yapabilir. İmza kampanyaları düzenlenebilir. Yerellerdeki ekoloji mücadelelerinden taleplere yasa tasarısının geri çekilmesi de eklenebilir. Yeter mi? Hayır.

         Kamuoyu yaratmak için tehlikenin boyutu her biçimde, her platformda anlatılmalı. Yeter mi? Hayır.

         İllerde, ilçelerde, köylerde sivil inisiyatiflerle (kitap okuma gibi) etkinler çoğaltılabilir. Yeter mi? Hayır.

         Sokak sokak, köy köy bildiriler dağıtılabilir. Yeter mi? Hayır.

         Sosyal paylaşımlarla kampanyalar düzenlenebilir. Yeter mi? Hayır.

         Paneller, konferanslar; televizyon programları yapılabilir. Yeter mi? Hayır.

         Salgın nedeniyle mitingler, yürüyüşler “yasaklansa da”  salgından zarar görmeyi engelleyecek yöntemlerle sesler çoğaltılabilir.Yeter mi? Hayır.

         Saydığım etkinlikler dışında da yapılabilecekler var mutlaka. Ancak YETMEZ dememin nedeni, biriyle yetinilmemesi için. Saydıklarımızın tümü yapılmalı, hatta yeni önerileri olanlar olur, onlar da yapılmalı.

         Sonuçta, tehlike büyük. Bu yasa teklifi Meclis’ten geçerse, bugün harcanan enerjinin 3-4 katı enerji harcamak zorunda kalınacak. Yol yakınken geri döndürmek kolay.

         Doğanın, yaşam alanlarının, geleceğimizin yok edilmemesi; talanı-yağmayı durdurmak için MADEN VE ENERJİ YASA TEKLİFİ GERİ ÇEKİLMELİDİR.

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret
LİDERLİĞE 'TİRYAKİ'!
LİDERLİĞE 'TİRYAKİ'!