Advert
HİÇ FARK ETMEMİŞİZ Mİ?
Gürsel Yıldırım

HİÇ FARK ETMEMİŞİZ Mİ?

Bu içerik 280 kez okundu.
Reklam

“Babamın evine gideceğim, annemi de göreceğim için mutluydum. Anneannem yanımda olduğu içinse, çok mutluydum. Fakat biliyordum ki, iplerim, doktorların, komiserlerin elinden anneanneme geçmişti. Baskın bir kişilikti anneannem. Yeryüzü Doktorları’na katılmak için sıkı bir mücadele vermem gerekecekti. Olsun varsın! Ne de olsa beni, kendi deyişiyle, “içinde yaşadıkları asrı” yakalamaya çalışan kuşağın fertleri büyütmüştü, alışıktım mücadeleye. O kadar ki, bindiğim THY uçaklarında ön sağ duvarlardaki K. Atatürk imzalı “İstikbal Göklerdedir” yazısına ne zaman gözüm takılsa, aklıma hep anneannemin çocukken öğrenip bana da öğrettiği o şarkı gelirdi:

    “Ey Türk genci kanatları havalarda dalgalan

     Çünkü bak, hiç durmadan kanatlanıyor cihan!”

     Ayağa kalkıp uçağın ön sağ tarafına baktım.

     Yazı yoktu! Kaldırmışlar! Ne zaman kalkmış hiç fark etmemişim. Anneanneme söylemedim üzülmesin diye. Atatürk’ün denizin üzerinde uzaklaşan bir yelkenli gibi usul usul hayatımızdan süzülüp gitmekte olduğunu hangimiz fark ettik ki, anneannemden başka! Bir tek şu yaşlı kadın gördü tüm değerlerimizin içinin boşaltıldığını. Biz gençler, hayatlarımızın günlük dertleriyle boğuşurken bastığımız zeminin kaydığını, bizi bir başka anlayışa evirmek üzere müthiş bir toplum mühendisliği yapılmakta olduğunu göremedik. Oysa o uyardı durdu, en azından öğrencilerini ve annemle beni. Öğrencilerini bilemem ama annemle ben, gülüp geçmiştik…”

Ayşe KULİN / Kördüğüm

     Kaldır MIŞ lar!

     Kandır MIŞ lar!

     Neleri kaldırmadılarki!

     Neleri kandırmadılarki!

     Kışın karda kaymak için ağaç kızaklar kullananlar olurdu. Yamaçtan aşağı kızaklarını koyverir, uçarlardı sanki. Ağaç kızakları olmayan bizler, annelerimizin naylon leğenlerini aşırır ya da naylon poşetlere biner öyle kayardık. Kendimizi kızaktaymış gibi kandırır, öylesine avunurduk. Toplum da bu noktaya geldi artık. Her alanda MIŞ gibi oluverdi ve alıştırı verildi büyük bir toplum mühendisliğiyle.

     Ama içimizde öyleleri var ki, “Hiç Fark Etmedik” demediler.

    Cumhuriyet yanlıları!

    1923 Cumhuriyeti’nin ne olduğunu iyi bilenler!

     Çağdaş, laik, hukuktan yana, özgür toplum idealinde olanlar!

     Demokrasiyi temel ilke edinmişler!

     Atatürkçü düşünce anlayışını hiç terk etmeyenler, onun mücadelesini verenler!

     Bu ülkede barıştan yana yürekleri çırpınanlar!

     Tarihine saygı duyanlar!

     Yüzyıl önce Kurtuluş ve Kuruluş’ un mücadelesini verenlerin bu topraklara ektiği tohumu ve aklı ortadan kaldırmanın müsaadesi olamayacağını artık bilinmelidir. Toplum geri dönüş ve kuruluşun amacından sapılmaya değil, devamına, varoluşa, çağdaşlığa hasrettir. Toplum aydınlığa özlem duymaktadır.

     Aydınlık, 12 Eylül’den beri vatanın üzerine kara bulut gibi çöken anlayışı sarmalayacak, sona erdirecek ve Cumhuriyet’in ışıklarını yurt toprakları üzerinde yeniden var edecektir.

     Biz fark ettik; fark etmeye devam edeceğiz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret
LİDERLİĞE 'TİRYAKİ'!
LİDERLİĞE 'TİRYAKİ'!