Advert
DÖNÜŞ
Coşkun Özbucak

DÖNÜŞ

Bu içerik 138 kez okundu.
Reklam

 

         Dönüş, gidilen yerden geri gelmek anlamını taşısa da siyasal, sosyal yaşamımızda kullanıldığında farklılaşır. Dönüş, “Hafta sonu köye gittim, bugün döndüm” denmek kadar basit değil.

         “Dönen dönsün ben dönmem yolumdan” anlamında da ele almayacağım. Burada bir kararlılık vurgusu var. Dönüşü, yanlıştan dönme erdemliliğini gösterebilmek olarak ele alacağım.

         Günlük yaşamımızdan siyasal, sosyal yaşamımıza kadar her alanda ilişkiler, yaşam biçimi düz çizgi olarak devam etmiyor. Zikzaklar çizerken, kırılmalar, çatlamalar, bükülmeler de oluyor. Önemli olan bunlardan ders çıkarabilmek ve DÖNÜŞ yapabilme cesaretini gösterebilmektir.

         “Kör inat” halinde olmanın gereği yok. Yanlış yapıldığını kabul etmek erdemliliktir. Kişisel ilişkilerde de böyledir. Burnu havalarda olanlar yanlışını kabul etmez. Hatta kendi yanlışının, hatasının üzerini kapatmak için başkalarının yanlışını, hatası aramaya başlarlar. “Bunu neden yaptın, iyi olmadı” dendiğinde, “Sen de şunu yapmıştın” diyerek savunmaya geçebiliyorlar.

         Bu durum siyasette de çok görülüyor. Ancak farkı büyük. Kişisel yanlışlık ve hata bireysel sonuçlar doğururken siyasette yapılan yanlışlar ve hatalar sonucu toplum etkilenmektedir.  Bu nedenle kişisel hatalar, yanlışlara karşı takınılan hoşgörü ya da affetme tutumu, siyasi yanlışlarda gösterilemez.

         AKP milletvekilleri tarafından Meclis’e maden ve enerji yasasında değişiklik teklifi verildi. 46 maddeden oluşan teklifin maddeleri tek tek incelendiğinde ülkenin yeraltı, yer üstü olarak talana ve yağmaya açıldığı fark edilecektir. DÖNÜŞ diyorum ya işte bu yanlıştan dönmek erdemlilik olur. Bir de yasa önergeleri tek tek değil de “Torba yasa” adı altında değerlendiriliyor. Torbanın ağzı açık, yasalar görüşülürken bile yenisi eklenebiliyor. Yasa taslakları içi bir “olumlu”  varsa on “olumsuz” bulunuyor. “Olumlu” olanın anlamı, aslında toplumun algısına müdahale etmektir.

         İktidarı, muhalefeti; Meclis içi-dışı partiler; sendikalar, dernekler kendilerince yol haritası çıkarıyorlar ancak, süreç içinde yanlış –hata yapıldığı ortaya çıktığında “özeleştiri” yapmıyorlar.

         Yanlıştan dönmek erdemlilik dedim. Bu zamana kadar siyasetin taktik ve stratejileri göz önüne getirilirse DÖNÜŞ için ilk adım atılmış olur. Sorunlardan çıkış yolunun birlik ve dayanışmadan geçtiği gerçeği gözümüzü çıkaracak neredeyse. Hala “gözün üstünde kaşın var” deniyor. Birlik ve dayanışma, yanlıştan ve hatalardan arınmanın da yol haritası olacaktır.

         Yanlış ve hatalardan DÖNÜŞ zamanı gelmedi mi?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"ZENGİN DAHA DA ZENGİNLEŞTİ"
Şişman görevinden istifa etti
Şişman görevinden istifa etti