Advert
Belediye ve altyapı
Coşkun Özbucak

Belediye ve altyapı

Bu içerik 128 kez okundu.
Reklam

         Yerel yönetim kavramı üzerine çok tartışılıyor. Ancak “halk yönetimi mi” yoksa “”halk adına yönetim mi” karar verilemedi. Aslı “seçilenin yönetimi” olduğu da bir gerçek.

         Ülkedeki uçan kuşun yaşam hakkından da merkezi yönetim sorumludur. Bu konudaki yönetim paylaşımını çıkardığı yasalarla bölüştürür. Bazı konuları “yerel yönetime” devreder. Ancak denetim, yine merkezi yönetiminin kurumlarında.

         Bu genel belirlemeden Ordu’ya geldiğimizde “yerel yönetimlerin” nasıl olduğunu daha yakından görebiliyoruz. Uygulanan yerel yönetimin, seçilmişin yönetimi olduğuna her gün yeni pratiklerle tanık oluyoruz. Mahkeme kararları var, uygulanmıyor. “Yasadışı çalışma yapıyorsunuz” deniyor, “Ama güzel işler yapıyoruz” yanıtı veriliyor. “Ordu’yu betonlaşırdınız” deniyor, “Ordu’yu uçuruyoruz” yanıtı veriyorlar.

         Son iki olaydan söz edeyim. Yağan yağmur akacak yer bulamadı ve sokak ve caddelere taşmak zorunda kaldı. Ordu’nun altyapısının ne durumda olduğu ortaya çıktı. Ordu Büyükşehir Belediyesi yönetimi, 50 yılın altyapısını yaptıklarını açıkladılar ancak şimdi suyun akma yeri bulamadığı yerler yeniden kazılmaya başlandı. Eski Sanayi kentsel dönüşümle yıkılacakmış. Maden öyle bu bölgenin altyapısına harcanan paranın hesabını kim verecek? Burada ne yapılacak, tartışılmıyor. “Çoğunluk” kararı ile şehir yok ediliyor.

         Ordu’nun yapılaşması, planlanması için kimlerle tartışılıyor? Meclis çoğunluğuna güvenerek yapılan yanlışların hesabı verilmeyecek mi? Önceki yönetim döneminde de bu yönetim döneminde de boşa giden harcamalar var. Yani halkın parası çarçur edilmiş. Bunun sorumlusu yok mu? Proje yapılıyor, para ödeniyor; sonra iptal ediliyor. Zaten projeler de yanlış projeler ya bu ayrı tartışma.

         Demokrasi adına, birlikte düşünme, üretme adına Başkan Hilmi Güler, kent konseyi kuruluşu müjdesi verdi. Nerede OBB Kent Konseyi? Ordu’da hiçbir sorun yok mu? Kent Konseyi tüzüğüne göre yılda en az iki kez seçimsiz genel kurul yapılmalı. Bu genel kurulda Ordu’da (ilçelerle birlikte) yaşanan sorunlar ve geleceğe yönelik öneriler tartışılır ve OBB yönetimi bu tartışmalardan yararlanır. Ancak OBB yönetiminin ufku o kadar geniş ki, böyle toplantılara gereksinimi yok. Partilerin, derneklerin, odaların, sendikaların, muhtarların (yani halkın) aklından geçen önerilerini zaten biliyor!

         Yaşanan tüm sıkıntıların kaynağı, ortak akılda buluşma gayretinin olmaması. Yönetim bildiğini okuyor. Ordu’ya zarar veriliyor.  Yerel yönetim, halkın yönetime katılma olanaklarının sağlanabileceği bir alan. Ancak yönetimde olanların anlayışı buna uygun değil.

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi