GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-07-2021 20:00   Güncelleme : 01-07-2021 17:16

ZAM ÜSTÜNE ZAM...

ZAM ÜSTÜNE ZAM...

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, elektriğe ve doğal gaza yapılan zamma tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine bakıldığında halka hizmeti de azaltma çabası olduğunun görüldüğünü belirten Poyraz, bu genelgenin ekonomik krizin dışa vurumu olduğunu söyledi.

"Kabul edilemez"

Poyraz, elektriğe yüzde 15, doğalgaza 12 ve 20 yapılan zamma tepki göstererek, “Emekliler, kamu ekmekçileri, işçiler aldıkları ücret ve maaşla geçim sıkıntısı yaşarken işsizlik artıyor; üretici köylüler emeğinin ve ürününün karşılığını alamıyor. Artık nefes alacak durumda değilken elektriğe yapılan yüzde 15’lik zam kabul edilemez. Her şeyi özele devreden ve alım garantili enerji yatırımları teşvik edilirken bu zam halka yeni yük getirecektir. Şirketlerin karlarını artıran zamların arka arkaya gelmesi yanında işçi ve emekçilerinin ek zam talepleri duyulmak istenmiyor. Alsan da almasan da ödemeli doğal gaz anlaşmaları sürdükçe bu sıkıntı sürekli yaşanacaktır. Bu zamlar, iktidarın kimden yana olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Bu zamlar yoksulluğu daha fazla artırırken enerji şirketlerini zenginleştirmektedir.”

Yapılan yeni yatırımlara rağmen elektrik fiyatlarının arttığına dikkati çeken Poyraz, "Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Akkuş Belediyesi de enerji üretimi yatırımları yaptı. Ne oldu, Ordu ve Akkuş halkı ucuz elektrik mi üretti? Enerji yatırımları kamu yararı gözetilerek değil, şirketlerin çıkarı gözetilerek yapıldığında her zaman tüketici olan halk zarar gördü ve bu politika devam ettiği sürece de zarar edecektir." diyerek sözlerini tamamladı.

Haber merkezi