GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-09-2021 08:55   Güncelleme : 25-09-2021 08:55

Z KUŞAĞI VADİSİ

Z KUŞAĞI VADİSİ

 

Yeni Mahalle’yi alt ve üst yapısıyla adı gibi yenileyen Altınordu Belediyesi, şimdi de bu önemli merkezde tüm sosyal kesimleri ağırlayacak alternatif yeni bir yaşam alanı, yeni bir cazibe ve çekim merkezi oluşturuyor.

Asfaltın sökülüp ağaç dikildiği projede Yeni Mahalle Alparslan Türkeş caddesi ile Kahraman Sağra caddesi arasında kalan Okullar caddesi araç trafiğine kapatılarak yayalaştırıldı. Belediye tarafından hayata geçirilen çalışma ile yaklaşık 9 bin metrekare alanda yeşil alanları, meydanları, havuzları, çeşmeleri, yoğun yeşil alana sahip oturma grupları, Engelli şarj istasyonu, saat kulesi, yürüyüş ve engelli rampası bulunan yaya yolu ve dikey bahçesiyle kısa sürede hizmete sunulacak olan ‘Z Kuşağı Vadisi’ Altınordu’nun en önemli yaşam alanlarından biri olacak.

Betonun yerine ağaç

Çevre dostu uygulamalarıyla şehirde yeşil alanları çoğaltan Altınordu Belediyesi bu Projesiyle uygulama alanında bulunan mevcut 280 metrekare yeşil alanı 2700 metrekareye çıkarıyor. Yeşil alan, 15 farklı tür çınar, ıhlamur, narenciye, manolya, akasya ve benzeri türlerden oluşan ağaçlandırma çalışmasıyla yeşil Altınordu kimliğini de güçlendirecek.

3 yeni meydan

Altınordu Belediyesi hizmet binasının hemen önünde yapılan sokak yayalaştırması kapsamında 3 meydan yapılıyor. 1050 m2 yoğun yeşil alana sahip oturma gruplarıyla çevrelenmiş 3. Meydan bitki çeşitliliği ile adeta minyatür bir botanik bahçesi olacak.

Genç dostu proje

Altınordu Belediyesi hizmet binasını da içine alan Altınordu Belediyesinin prestij projelerinden ‘Z KUŞAĞI VADİSİ’ bütünleyici kurumları ve sosyal donatılarıyla ‘bu şehirde hayat var’ dedirtecek.

Gençlik kampüsü

Genç Dostu Altınordu hedefiyle gençlere yönelik birçok çalışmaya imza atan Altınordu Belediyesi bu defa gençlerin vazgeçilmezleri arasında yerini alacak olan proje ile bilgiye erişimde, teknolojide, sporda kültürde sanatta aradıkları her şeyi bir arada bulabilecek gençlik için sosyal kültürel ve eğitsel doğal bir kampüs oluşturuyor.

Kadınlar da unutulmadı

Projede kadınlara da önemli imkanlar sunuluyor. Proje çerçevesinde yapılacak olan spor merkezi ve fitness salonu ile günlük yaşam içerisinde kendilerine vakit ayırma ve spor yapma imkânı bulabilecek olan kadınlar için yine doğal kampüs içerisinde bulunan Aile Danışma Merkezi de önemli bir hizmeti yerine getirecek.

Engellilere de özel alan

Z Kuşağı Vadisi projesi doğal kampüsü içerisinde hizmete sunulacak Tek Durak Engelli Hizmet Noktası ile engelli vatandaşların tüm hizmetlere tek noktadan ulaşmalarına imkân sunacak.

Down cafe de burada

Projenin içerisinde yer alan Altınordu Belediyesi’nin Down sendromu ve down sendromlu gençlere yönelik toplumsal farkındalık çalışması 52+1 Menekşe Kafe ile proje daha da farklı olacak.

Altın Kalpler Sosyal Market

Altınordu Belediyesi hizmet binasının altında bulunan kapalı alanda yapımı devam eden ALTIN KALPLER SOSYAL MARKET şehrin en önemli sosyal kurumlarından bir tanesi olacak. Z Kuşağı Vadisi projesi içerisinde yer alan market ile ihtiyaç sahiplerinin yüzleri gülecek.

“Bu şehirde hayat var“

Projenin şehrin en önemli ticaret merkezlerinden ve üç dört ilçe büyüklüğünde olan Yeni Mahallede hayata geçecek bir sosyal dönüşüm projesi ve çok önemli bir yaşam alanı olacağını söyleyen Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “Biz, ‘bu şehirde hayat var’ diyoruz ve sanatıyla, kültürüyle, turizmiyle geleceğini yeniden şekillendiren, hayat boyu öğrenme çerçevesinde eğitime katkı sunan, yeşili ve sporu da ihmal etmeyen, yaşlısıyla-genciyle, kadınıyla-erkeğiyle, engellisiyle-ihtiyaç sahibiyle ve nihayetinde insanımızın gayrısız tüm kesimleriyle bir ve beraber olacakları projemizle insanlarımız yerinde dinlenecekler ve huzur bulacaklar.” Dedi. Haber merkezi