GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-09-2021 08:20   Güncelleme : 07-09-2021 08:20

"YÜZ YÜZE MÜCADELE YAPILMALI"

Ordu Eczacılar Odası Başkanı Hakan Öztekin, "Birçok ülkede aşı olmayanlar bazı şeylerden mahrum ediliyor. Ülkemizde de bu uygulama geçte olsa başladı. Bir an evvel toplumsal bağışıklığımızın gelişmesi için aşı oranını da artırmamız lazım. Ayrıca evlere gidilerek de aşı anlatılmalı." dedi.

 

Aşı olmayanlara getirilen kısıtlamalarla yüzde 5 başarıya ulaşılmasının bile yeterli olacağını aktaran Öztekin, en önemlisi de aşı olmayan kişilerin evlerine gidip yüz yüze görüşülmesinin etkili olabileceğini söyledi.

"Tedbir şarttı"

Aşı olmayanlara karşı biraz daha katı tedbirler alınmasının yerinde bir karar olduğunu söyleyen Öztekin, sözlerine şöyle devam etti; "Bugün Avrupa ülkeleri, ya da Kanada, ABD gibi ülkeler aşı olmayanlara karşı daha katı tedbirler uygulamaya başladı. Aşı olmayanları bir takım şeylerden mahrum ediyorlar. Alışveriş merkezlerine giremezsiniz, tiyatro merkezlerine giremezsiniz, toplu yapılan toplantılara, seminerlere giremezsiniz diyorlar. Bu kapsam biraz daraltılarak, insanların ellerini kollarını sallayarak hareket etmelerine ve bizim de korunma hakkımıza saygı göstermek adına bu tür tedbirlerin alınması doğru. 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişiler konser, sinema ve tiyatro başta olmak üzere bazı faaliyetlere giriş ve uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatler için negatif sonuçlu PCT testleri göstermek zorundalar. İş artık bu saatten sonra aşı olmayanların ücretsiz izne çıkarılmaları, ya da aşı olmayanların çalıştırılmamasına doğru gidiyor. Bir an evvel toplumsal bağışıklığımızın gelişmesi için aşı oranını artırmamız lazım."

"% 5 başarı bile iyidir"

Eczacılar Odası Başkanı Hakan Öztekin, bunun yanı sıra kırsal kesimde ulaşılamayan bir kitle olduğunu belirterek, "Bu kısıtlamalar getirilse bile ulaşılamayacak bir kitle var. Tiyatroya, sinemaya, AVM'ye gitmeyen ancak aramızda olan, alışverişe gelen insanlar var. Bu vatandaşlarımızın girişi yasak olacak yerlerle çok işleri yok. Sıkıntı da oradan kaynaklanıyor. Bu tür kısıtlamalar % 5 bile başarı olsa yeterlidir. Sağlık Bakanlığı önderliğinde aşı olmayan kişilerin evlerine gidilerek ikna edilmeleri ya da yüz yüze temasa geçilmesi lazım. Çünkü bu kişiler sosyal medyadan yazılanları bilmiyorlar. Bir sağlık çalışanın ağzından aşının gerekliliğinin anlatılması, onları aşıya biraz daha yaklaştıracaktır." diye konuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)