GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-04-2021 20:00   Güncelleme : 08-04-2021 16:41

"YÜZ YÜZE EĞİTİM ERTELENMELİ"

Eğitim Sen Ordu Şube Yürütme Kurulu, covid-19 vakalarının sürekli artış gösterdiğine dikkati çekerek; "Yüz yüze eğitim ertelensin, aşı yaygınlaşsın, tüm tedbirler alınsın." açıklamasında bulundu.  

15 Şubat’ta köy okullarında, 2 Mart’ta diğer bütün bölgelerde başlayan yüz yüze eğitimin çok riskli bir sürece dönüştüğü belirtilen açıklamada, Eğitim Sen Ordu Şube Yürütme Kurulu tarafından bir an önce aşılama istendi.

 

"MEB, emekçileri önemsemiyor"

'Yüz yüze eğitimin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi için eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler açısından eğitim-öğretim ortamlarının sağlıklı ve güvenli olması gerekmektedir' denilen açıklamanın devamında şunlara yer verildi; "Salgının giderek yükseldiği koşullarda eğitim emekçilerinin desteklenmesi gerekirken, halen aşı planlamasında 2. aşamanın 7. sırasında gösterilmeleri ve bir türlü öne alınmamaları, hem eğitim emekçileri hem de tüm eğitim bileşenleri açısından çok ciddi riskler barındırmaktadır. Sendikamızın MEB’e yaptığı çağrılar, Sağlık Bakanlığı’na yaptığı başvurular olumlu sonuçlanmamıştır. Sağlıklı ve güvenli bir ortamda öğrencilerin eğitim hakkını ve tüm eğitim emekçilerinin çalışma hakkını önemsemeyen bir Bakanlık ve iktidarla karşı karşıyayız. 15 Şubat’tan 4 Nisan’a kadar toplam pozitif ve temaslı öğretmen sayısı 2558, öğrenci sayısı 3379, hizmetli-memur personel sayısı ise 246’dır. 15 Şubat-4 Nisan arasında eğitim alanında hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye ulaşmıştır."

 

"Acilen iki doz aşılama"

Mevcut koşullarda yüz yüze eğitimin ertelenmesinin şart olduğu belirtilirken, şu talepler sıralandı; " Eğitim emekçilerinin iki doz aşılanması süreci hızla tamamlanmalıdır. Seyreltilmiş sınıf uygulamasını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmamalıdır. Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır. Okullarda bir sağlık görevlisine gereksinme bulunmaktadır, bu ihtiyaca dönük çalışma yürütülmelidir."

Haber merkezi