GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-02-2021 09:05   Güncelleme : 22-02-2021 09:05

"YÜZ YÜZE EĞİTİM ERTELENMELİ"

Eğitim Sen Karadeniz Şubeleri gerçekleştirdikleri toplantıda, özellikle Karadeniz'de vakaların çok yüksek olduğunu, salgın ve bulaş riskinin sürdüğünü belirterek, "Yüz yüze eğitim ve sınav açıklamaları ile birlikte ülke genelinde  kaygılarımız her geçen gün artıyor." açıklamasını yaptı.

Karadeniz alarmda!

Sermayenin çarklarının dönmesi uğruna gerekli önlemlerin alınmaması durumunda salgın artışının hızlanacağı bilimsel bir gerçeklik olduğu kaydedilen açıklamada, "Mart itibariyle yüz yüze eğitim başlamasına karar verildiği hatırlatıldı.

 

"Eğitim emekçileri acilen aşılanmalı"

 

Eğitim-Sen Ordu Şubesi Başkanı Sezgin Yılmaz, şunları kaydetti; "Eğitim Sen Amasya, Artvin, Giresun, Ordu, Rize, Samsun, Tokat ve Trabzon şubeleri olarak öğrencilerimizin, eğitim emekçilerinin, halkın sağlık hakkı, öğrencilerimizin eğitim hakkı için tarihsel ve toplumsal sorumluluğumuzun gereği kamu yöneticilerini gerekli önlemleri alması noktasında uyarıyoruz; Amasya, Artvin, Giresun, Ordu, Rize, Samsun, Tokat ve Trabzon illerinde; 1 Mart’ ta başlayacağı açıklanan yüz yüze eğitim kararları ertelenmelidir. 1 Mart’ tan itibaren gerçekleştirileceği açıklanan sınavlar ertelenmelidir.

 

"DKY kurslarına ara verilmeli"

Özel eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerimizin önemli bir bölümünün kronik rahatsızlıkları vardır. Bu öğrencilerimizden herhangi birinin hastalığa yakalanması kronik rahatsızlıklarıyla birleştiğinde telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle Özel eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verilmelidir. Okul öncesi eğitim kurumlarının açılma gerekçesi öğrencilerin ebeveynlerinin, emekçilerin salgında dahi çalışması gerekçesi ile açıklanmıştır. Aslolan toplumsal faydadır ve öğrencilerimizin üstün yararıdır. Okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verilmelidir. Okul öncesi öğrencilerimizin ve özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerimizin velilerinden birine ücretli izin hakkı verilmelidir.

Köy okullarında alınmayan önlemler ve taşımalı eğitimde öğrencilerimizin ve  lojmanların olmaması veya atıllığı nedeniyle öğretmenlerin servislerde, araçlarda uzun saatler kalabalık ortamda yolculuk yapmak zorunda kalması fiziksel hareketliliği ve salgın riskini artırmaktadır.

Taşımalı eğitimde servis sayısı artırılmalı, eğitim emekçileri acilen aşılanmalı, gerekli koruyucu malzeme eksiksiz sağlanmalı, öğretmenlerin ulaşımı güvenli ve ücretsiz bir şekilde sağlanmalı, yüz yüze eğitimde görevli eğitim emekçilerinin talebi doğrultusunda ücretsiz barınma hakkı verilmeli, öğrencilerimizin internet erişimi ve cihaz sorunu ücretsiz karşılanmalıdır. Gerekli koşullar sağlanıncaya köy okullarında ve şu an devam etmekte olan DKY kurslarında yüz yüze eğitime ara verilmelidir."

Haber merkezi