GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-02-2021 08:45   Güncelleme : 15-02-2021 08:45

"YÖNÜMÜZÜ DOĞUYA DÖNMELİYİZ"

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, "Çin, Hindistan, Pakistan ve Türkiye Cumhuriyetlerine fındık ve çikolata sattığımız anda ilk 5 yıl içerisinde fındıktan 10 milyar dolar ihracat geliri elde edebiliriz." dedi.

Fındık ihracatında elbette Avrupa ülkelerinin de önemli olduğunu ancak bu şekilde gelirlerin çok fazla artmadığına dikkati çeken Şahin, biraz da doğu ülkelerine fındık gönderilmesi gerektiğini altını çizdi.

"3 katına çıkabilir"

'Fındıktan 3 milyar dolar değil, daha fazla gelir elde etmemiz lazım. Fındığı hala çuvalda satıyoruz. Bir kere bu duruma son vermemiz şart. Fındığı çikolata kutusunda satmamız lazım' diyen Şahin, sözlerine şöyle devam etti;

"Yönümüzü batıya döndüğümüz kadar doğuya da dönmemiz lazım. Çin, Hindistan, Pakistan ve Türkiye Cumhuriyetlerine fındık ve çikolata sattığımız anda ilk 5 yıl içerisinde fındıktan 10 milyar dolar ihracat geliri elde edebiliriz. Çünkü artık fındığı çuvalda satmayacağız. Buna dur demeliyiz. Müslüman ülkelerine mamul olarak satacağız. Hindistan, Müslüman vatandaş sayısı bakımından en kalabalık ülke. Hindistan'da sırf 300 milyon zengin var. Avrupa'nın toplamından fazla zengin var. Hep Avrupa'ya fındık gönderiyoruz. Biraz da doğuya yönelelim. Tamam, batıdan vazgeçmeyelim ama batıya verdiğimiz önem kadar doğuya önem versek bile yeter. O zaman ihracat rakamlarımız 3 katına çıkar."

"Asya ve Doğu vakti geldi"

Fındıktan elde edilen gelirin yetersiz olduğunu belirten Şahin, "Biz şuan fındıktan 3 milyar dolar gelir elde ediyoruz. Bu kabul edilebilir değil. Çok az. Fındıkta 10 milyar dolar gelir bile yeterli değil. Sadece Nutella'nın 10 milyar dolar cirosu var. İmalat olduğu için bu rakamın yarısı da kar. Sadece yaptıkları bir üründen fındığın bedelinin tamamını alıyor. O yüzden artık farklı ülkelere de ihracatlar yapmalıyız. Çin'e yaptığımız fındık ihracatı son 3 yılda 5 kat arttı. Bu da gösteriyor ki artık Asya ve Doğu'ya dönme vaktimiz çoktan geldi. Biz tek bir İtalyan firmasına fındık satmak zorunda değiliz. Biz çok alıcılı bir fındık dünyası arıyoruz. Çok alıcılı bir sistem olursa, devletimizin verdiği desteklerle beraber üreticilerimiz daha çok kazanır. Böylece tüccarlar, ihracatçı firmalarımız yani ülkemiz kazanır. Herkesin daha çok kazanacağı şekilde hareket etmeliyiz." diye konuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)