GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-04-2021 08:10   Güncelleme : 20-04-2021 08:10

YOĞUN BAKIMLAR ALARM VERİYOR!

YOĞUN BAKIMLAR ALARM VERİYOR!

Ordu'da her geçen gün artan Kovid-19 vakaları sonucunda yoğun bakımlarda yer kalmadı. Çok sayıda hasta il dışına sevk edildi. SES Ordu Şubesi Başkanı Ferit Ceylan, "Ordu'da yoğun bakımlar doldu. 3 hasta iki gün boyunca il dışındaki hastanelerde yer açılmasını bekledi." dedi.  

Ülke genelinde koronavirüs vaka sayılarının yükselmesiyle birlikte hastanelerdeki yoğun bakım doluluk oranları da arttı. Ordu'da da benzer tablo yaşanıyor. Yoğun bakımlarda kovid-19'un başlangıcından bu yana en yoğun dönem yaşanıyor.

"Hastalar il dışı için sıra bekliyor"

Vakaların artmasıyla yoğun bakımların ihtiyacı karşılayamadığını aktaran Ceylan; "Ordu'da yoğun bakımlar doldu. Hastalar yer bulamıyor. 3 hasta 2 gün boyunca il dışındaki hastanelerde yer açılmasını bekledi. Kovidli hastalar için şuan yoğun bakım yatağı kalmadı. Ordu Eğitim Araştırma Hastanesi ile Devlet Hastanesi zaten dolu. Şuan çevre iller dahil yoğun bakımlarda yer yok. Vakaların her geçen gün arttığını düşünürsek, bundan sonra Ordu'da çok daha fazla yoğun bakım yatak sıkıntısı yaşanabilir." dedi.

"Geç kalındı"

Alınan kısmi kapanma kararının vakaların azalmasında etkili olmadığını belirten Ceylan, sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Covid-19 vakalarının ve ölümlerin bu aşamaya geleceği belliydi. Sağlık hizmeti yaptığımız için olayın direkt içerisindeyiz. Defalarca tam kapanma çağrısında bulunduk. Ancak dikkate alınmadı. Şehirlerarası yolculuğu yasakladılar. Şahsi arabanla gidemiyorsun ama 40 kişilik otobüsle gidebiliyorsun. Bu ne lahana turşusu bu ne perhiz! Böyle bir kısmi kapanma olmaz. Bu şekilde tedbirler artık yeterli olmuyor. Zaten tam kapanma için çok geç kalındı. Artık tam kapanma kararı bile yeterli olmayabilir. Çünkü çok sayıda insanımız öldü ve vaka sayıları da çok yükseldi.

"Vakalar katlanarak artıyor"

Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde Bilim Kurulu üyesi, en az 14 gün tam kapanma gerekiyor demesine rağmen böyle bir karar alınmadı. Bilim Kurulu bile tam kapanma istiyor ama siyaset kapanmayı yapmıyor. Bugün günlük ölüm sayılarımız 300'lere dayandı. Yazık günahtır. Her gün insanlarımız ölüyor. Ordu'da ortalama günlük 600 tane pozitif vaka var. En büyük sorun şu, enfekte ile sağlıklı insanları ayıramadılar. Şuan ülkemizde yaklaşık 700 bin pozitif insan var.  Bir de bu insanların bulaştırdığı kişileri düşünürsek, sayı katlanarak artıyor."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)