GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 23:08   Güncelleme : 07-10-2021 23:08

YETER ARTIK!

Altınordu Şarkiye Mahallesi Barbaros Caddesi'nde son dönemde meydana gelen kavga, tartışma ve silahlı çatışmalar sonrası vatandaşlar tedirgin olmaya başladı. Muhtar Emre Yayla, "Alkollü mekanlarda bayanların çalışması huzurumuzu bozdu. Kavgalar, yaralamalar da hat safhaya ulaştı. Bu mekanlar artık şehir içinden başka bir yere alınmalı." dedi.

YETER ARTIK!

Şarkiye Mahallesi Barbaros Caddesi'nde 2 gün önce çıkan silahlı çatışma bardağı taşıran son damla oldu. İki kişinin yaralandığı olayda çevrede onlarca vatandaşın olması ise pes dedirtti.

"Huzurumuz kaçtı"

Alınan önlemlere karşın yine bir olay yaşandığını belirten Şarkiye Mahalle Muhtarı Emre Yayla; "Şarkiye Mahallesi'nde bilindiği üzere 9 tane alkollü mekan var. Bu mekanlarda garson adı altında konsomatris bayanlar var. Bu bayanlar alkollü mekanlarda olması sebebiyle huzurumuz kaçtı. Bununla birlikte kavgalar, yaralamalar da hat safhaya ulaştı. Bunların önüne geçebilmek için valimizde, kaymakamımızdan ve emniyet müdürümüzden bir talebimiz oldu. Bu talep doğrultusunda da mahallemize sabit olarak polis ekipleri tahsis edildi. 7/24 hizmet veriyorlar. Emniyetimiz sürekli burayla ilgileniyor. Ancak emniyet mensuplarının burada olması bile bu olayların önüne geçemedi. Şarkiye Mahallesi Barbaros Caddesi'nde erken saatlerde iki kişinin birbirini yaralaması olayı yaşandı. Burada bir facia yaşanabilirdi ama önüne geçildi. Çünkü 10-12 tane mermi atıldı. 5'i birine, 1 tane mermi de diğer kişiye isabet etti. İkisinin durumu da iyi. Ama burada masum bir vatandaş, kardeşimiz, çocuğumuz da yaralanabilir ya da ölebilirdi." dedi.

"Bir türlü çözüm bulunamadı"

2020 Aralık ayında Altınordu'daki alkollü mekanların şehir içinden kaldırılması için bir imza kampanyası başlattığını hatırlatan Yayla, sözlerine şöyle devam etti; "Bu imzaları sadece Şarkiye değil, Altınordu'daki bazı alkollü mekanların şehir merkezinden başka yere taşınması için topladık. 6 saatte 5 binin üzerinde imza topladım. Bunu bir günde yaptık. Bir günden fazla sürseydi, on binleri bulabilirdi. Çok fazla talep var. Vatandaşlar bu mekanların buradan kaldırılıp başka yere götürülmesini istiyor. Topladığımız imzaları Büyükşehir mercilerine ilettim. Çözüm bulacaklarını söylediler. Yer bulmam gerektiğini belirttiler. Yer buldum. Ama yine de bu sorun çözülemedi. Bu noktada Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören'den de destek istedim ancak beklenen desteği vermedi. Bu mekanlar, Büyükşehir değil, Altınordu Belediyesi'nin sorumluluğu altında. Çünkü ruhsat sahipleri Altınordu'ya bağlı. Başkan Hilmi Güler de ilgileneceğini söyledi. Çekilen videoları gösterdim, durumu anlattım. Destek vereceğini söyledi. Yer de bulup projeyi anlatmama rağmen ama hala bir çözüm bulunamadı. İnşallah kısa bir süre içerisinde bu mekanların başka bir yere taşınmasını ümit ediyoruz."

"Mahalle arasında alkollü mekan olmaz"

'Mahalle aralarında alkollü mekanlar olmaz' diyen Muhtar Emre Yayla, sözlerini şöyle tamamladı; "Gece 12'den sonra daha büyük sorunlar yaşıyoruz. İnsanlar evinde uyurken, küfürler, naralar duyuyorsunuz ve bu konuya duyarsız kalmak zorunda kalıyorsunuz. Çünkü duyarlı kalsanız başınız belaya girecek. Burada çocuk yetiştirmek, aile reisliği yapmak çok zor. Burada empati yapmak lazım. Bir tarafta tedirgin ve rahatsızlık duyan mahalle halkı, diğer tarafta da onlarca insanın ekmeğini kazandığı esnaf var."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)