GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 08:50   Güncelleme : 31-05-2021 08:50

YENİ BİNA YIL SONUNA BİTECEK

YENİ BİNA YIL SONUNA BİTECEK

Vali Tuncay Sonel, yeni Hükümet konağının yıl sonuna tamamlanacağını, eski binanın da çevresindeki diğer tarihi yapılarla birlikte nostaljik hale getirileceğini söyledi.

Toplam 5 bloktan oluşan, 12.507 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 38.706 metrekare alana sahip olan Ordu Hükümet Konağı inşaatının son durumunu yerinde inceleyen Vali Tuncay Sonel, “binamız dışardan bitmiş görülse de iç kısmının elektrik, mekanik, inşaat işleri daha bitmemiş durumda problem vardı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve Devletimizin destekleri ile somut adımlar atacağız ve Yeni Valilik Binasını inşallah yıl sonuna kadar bitirmeye çalışacağız. Ayrıca, yeni konseptle kreş, kırsal mahallelerden gelen dede ve ninelerimiz ile annelerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızın vaktini geçireceği, dinleneceği, bebeğinin bakımını yapacağı, çay- kahve içeceği, televizyon izleyebileceği, ihtiyaçlarını gidereceği, kısacası tabiri caizse soluklanabileceği bir sosyal yaşam alanı da oluşturacağız” dedi.

Tarihi doku

1936 yılından bu yana şehrimize hizmet veren tarihi Valilik Binasının, yine 1893 yılında yapılmış olan binada hizmet veren Altınordu Kaymakamlığı ve Askerlik Şubesi ile 1890 tarihli Hamidiye Cami ve 1817 tarihli Saray Hamamı'nın bulunduğu alanı tarihi dokusuya kavuşturacaklarını da belirten Vali Sonel, şu bilgileri verdi:

“Geçtiğimiz aylarda Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ilimizi ziyaret etmişti. Mevcut Valilik Binamızın olduğu alanı da nostaljik hale getiriyoruz, tarihi dokusunu ortaya çıkarıyoruz. Güzel bir projeyle Ordu'ya yakışır, tarihi bir havası olan bir mekan olacak. Oralarda yine kadınlarımızın, gençlerimizin, yöre insanımızın faydalandığı yerler olacak. Bizler de inşallah yeni valilik binasını yıl sonuna doğru bitirmeyi planlıyoruz. Böylece Ordu'muzun, yöre insanımızın, milletimizin hizmetine sunmuş olacağız” Haber merkezi