GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-09-2021 08:25   Güncelleme : 02-09-2021 08:25

YENİ ADLİ YIL TÖRENLE AÇILDI

YENİ ADLİ YIL TÖRENLE AÇILDI

Ordu Barosu tarafından Altınordu Atatürk Anıtında düzenlenen törenle, 1 Eylül-20 Temmuz tarihlerini kapsayan 2021-2022 dönemi Adli Yılı başladı.

 

Altınordu Atatürk Anıtında gerçekleştirilen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Ordu Barosu Başkanı Av. Sibel Torun, anıta çelenk koydu. Törende avukatlar da hazır bulundu.

"Hiç bir dayatmaya boyun eğmeyiz"

Adil bir adli yıl dileğinde bulunarak sözlerine başlayan Ordu Barosu Başkanı Av. Sibel Torun, "İnsan için en temel ve haklı dilek adalet istemektir. Bir Baro Başkanının yapması gereken  ise adaletin zaten var olduğu bir dünya da, adaletin çok daha iyi tesis edilmesi adına profesyonel hukuki fikirler ortaya atmaktır. Son yıllarda vatandaşın adalete güven duymadığı ,adalete güven endeksinin çok aşağı seviyelerde olduğu, ağır  işleyen  bir adalet sistemimiz var . O yüzden bugün  en basitini istiyorum yani adaletin kendisini. Büyük Önderimizin dediği gibi ‘’Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunmaz’’. Yargı adalet için vardır. Adalet, devletin temelidir. Biz avukatlar ise temelde ki en sağlam yapı taşıyız. Çünkü bağımsızlığımızı,tarafsızlığımızı koruyanlarız. Bu uğurda mücadele edenleriz.  Biz bir oldukça hiçbir dayatmaya boyun eğmeyiz, eğmeyeceğiz. O halde kendimize güvenmeye devam etmeli, gücümüzün farkında olmalıyız." dedi.

 

"Kanuni yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz"

Yargının tam bağımsız ve tarafsız olması için, hukukun üstünlüğü uğruna ve hak adına mücadeleye devam edeceklerini aktaran Torun, sözlerini şöyle tamamladı; "Avukatlık mesleğinin itibarını yüceltmeye devam edeceğiz. Çocuk istismarı, kadın cinayeti, çevre hakkı ihlali, hayvan hakları ihlalleri gibi toplumu ilgilendiren her konuda müdahil olacak, her türlü hukuki desteği  vereceğiz. Hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını  sağlamak bizim kanundan doğan  görevimizdir. Avukatlık Kanunu, barolara hukuk üstünlüğünü sağlamak, insan haklarını koruma görevi yüklemiştir. Hiçbir tarafa yaslanmadan, gündelik siyasete bulaşmadan, sadece hukukun yanında yer alarak bu kanuni yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul