GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-06-2021 20:30   Güncelleme : 14-06-2021 17:34

YAVRU KARACALAR ANNELERİNE KAVUŞTU

YAVRU KARACALAR ANNELERİNE KAVUŞTU

Ünye’de Yağmur ve Efe Aydın kardeşlerin fındık bahçelerinde dolaşırken buldukları karaca yavruları tekrar annelerine kavuşturuldu.

Aydın kardeşler tarafından önce eve götürülen yavru karacalar, haber verilmesi üzerine gelen Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliği elemanlarınca kontrol edildi ve sağlıklı oldukları tespit edildikten sonra da bulundukları yere bırakıldı. Bir süre sonra da anne karaca tarafından alındılar.

Yetkililer, karaca yavruları hakkında vatandaşları uyararak, "Başıboş bir yavru bir karaca gördüğünüzde, ilk akla gelen onu yakalayıp koruma altına almak olabilir ama bu işlem, yavru karacaya faydadan çok zarar getirir. Çünkü yavrunun annesi büyük ihtimalle yakın bir yerlerde besleniyordur. Bundan dolayı da sizi görür ve yavrusuna yaklaşmaz. Anne karaca beslenirken, yavru yuvada hareketsiz bir şekilde annesinin gelmesini bekler. Bu davranış onu yırtıcı ve dış ortamdan gelebilecek tehlikelerden korur. Yavrusu alınan yaban hayvanları o bölgeyi terk etmemekte, üç gün içinde yavrularını bulurlar ve onları tekrar sahiplenmektedirler" dediler. Haber merkezi