GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-01-2021 08:45   Güncelleme : 05-01-2021 08:45

"YARAYA MERHEM OLMAZ!"

Ordu Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Korkmaz, "Cumhurbaşkanımız tarafından esnaflara verilecek olan 1000 lira hibe, 750 lira kira yardımı için teşekkür ederim. Ancak kahveci esnafı daha zor durumda. Verilen destek yaramızı kapatmaz." dedi.

10 aydır kapalı olan kahveci esnafı en zor günlerini geçiriyor. Vergi, elektrik, su, doğalgaz, kira borçlarına bir de kredi ödemeleri eklenen kahveci esnafı artık evine ekmek götüremez hale geldi.

"Bizim için yeterli değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı desteğe değinen Korkmaz; "Verilen destek yaramızı kapatmaz. Çünkü kahveci esnafı tamamıyla bitti. Cumhurbaşkanımız sağ olsun Büyükşehirlerde esnafa 1000 lira hibe, 750 lira kira yardımı yapılacağını açıkladı. Bizlerde bu destekten faydalanacağız. Kira sözleşmesindeki bedele göre ödeme yapılacağı söylendi. Yalnız 750 lira bizim için yeterli değil. Kahveci esnafımızın birikmiş elektrik, su, doğalgaz, kira ve birikmiş vergi borçları var. Bin 750 liralık destek için teşekkür ederim ancak yetmiyor." dedi.

Hüseyin Korkmaz, sözlerine şöyle devam etti; "Daha yüksek bir hibe bekliyorduk. 10 aydır kapalıyız. 2 ay sonra 1 yıl olacak. 1 yıldır esnaflarımız evine ekmek götüremez. oldu. Kahveci esnafları çok mağdur. Esnafın yanı sıra çalışanlar da mağdur oldu. Hiç olmazsa kahvehanelerde çalışanlara bir destek olsaydı, bir nebze de olsa rahatlama olurdu. Ama sadece bin 750 lira destek olduğu için bizimde elimiz kolumuz bağlı kaldı. Esnaflarımız çok zor durumda.

Kredi borçları ertelenmeli

Elektrik, su, doğalgaz, vergi, Bağ-kur, SGK primleri, emlak vergisi, çevre temizlik ve tabela vergisi ile alınan 25 bin liralık kredilerin de ertelenmesini istiyoruz. 1 yıl ötelemeli, sıfır faiz bir kredi talebimiz oldu. Ondan da herhangi bir şey çıkmadı. Esnaflarımız şuan aldıkları 25 bin liralık krediyi ödeyemiyorlar. Bu kez sicilleri bozulacak. Sicillerinin bozulmaması için en azından bir 25 bin liralık daha kredi istiyoruz. Ancak taleplerimiz kabul görmüyor."

Korkmaz, son olarak kahveci esnafının verilecek destekten ziyade 10 aydır kapalı olan kahvehanelerini açmaya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)