GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-08-2021 08:00   Güncelleme : 30-08-2021 08:00

"YALANCININ MUMU SÖNDÜ!"

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, pandemide bir başarı hikayesi adına sıralanan yalan politikasının, aşı tedarikindeki beceriksizlik ile birleşerek, aşı karşıtlığına uygun zemin ve malzeme verdiğini söyledi.

Başlangıçta Çin menşeli Sinovac'ın etkinliği ile ilgili tutarsız açıklamalar ve aşı tedarikindeki gecikmelerin kamuoyunda uzun tartışmalara neden olduğunu hatırlatan milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Halbuki geleneksel ve güvenli bir aşı yöntemi olan Sinovac gibi ölü virüs aşılarının zaten etkinlik oranı %50-70 aralığındadır ve tekrar dozlara ihtiyaç duyulması doğaldır. Pandemi öncesi de benzer özellikte birçok aşıyı güvenle kullandık, kullanıyoruz. Hatta yerli aşıyı da ölü aşı tekniği olarak seçtik. Yanlış olan hükümetin, zaten etkisi %50-70 olarak nispeten düşük bir aşıyı "iyi bir iş yaptığı" iddiasını güçlendirmek için %90 üzerinde yapay bir etkinlik açıklamasıdır. Sonradan ortaya konan gerçek etkinlik oranı aşıya güvensizliği arttırmıştır“ dedi.

"Hükümet, toplumla yüzleşmelidir"

Son olarak, zaten tekrar doz zamanı gelen Sinovac için 3.doz uygulamasındaki tartışmaların aşıya güvensizliği en üst düzeye taşıdığına da dikkati çeken Adıgüzel; “Sonbahar gelirken, okullar açılacak, yeni bir pik beklentisi var, aşılamada bir an önce ölü aşı Sinovac ya da yeni aşı Biontech ile aşılamada bir an önce yeterli düzeye ulaşmak olmazsa olmazdır. Hükümetin başarısız pandemi yönetimini saklamak için söylediği yalanların da bu işte büyük katkısı var. 1,5 yıldır vaka ve vefat sayılarını düşük göstererek rehavete yol açmış, bir kanıksama ile aşı yaptırma kararını azaltmıştır. Hükümet yükselen aşı karşıtlığının önüne geçmek için önce gerçek vaka ve baştan beri olan gerçek vefat sayısını açıklayarak toplum ile yüzleşmelidir. Aşılar için de doğru bilimsel bilgilendirmeler ile toplumu aydınlatmalıdır. Uygulamada da bilim insanlarının önermelerine ve bilimsel çalışmaların verilerine göre protokoller uygulamalıdır. Stokta olan aşıya göre değil.“ Haber merkezi