GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2021 08:40   Güncelleme : 30-09-2021 08:40

VER PARAYI, AL BELGEYİ…

VER PARAYI, AL BELGEYİ…

Temizlik görevlisi olmayan okullara; “Okulum Temiz Belgesi”

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, başta temizlik görevlisi olmak üzere halen pek çok eksiği bulunan okullara para karşılığı verilen “Okulum Temiz Belgesi”ni eleştirdi, toplanan paraların akibetini sordu.

Pandemide okulları yüzyüze eğitime hazırlama sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı imzalanan protokolü imzalandığını ve bu protokol kapsamında okullarda pandemiye uygunluk var mı diye sertifikasyon yapıldığını hatırlatan CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, bir okul önünden yaptığı basın açıklamasında, yüzlerce özel okula ve kamu okuluna “Okulum Temiz Belgesi” verildiğini ve bu belge karşılığında özel okullardan 7 bin TL ile 30 bin TL arası para alındığını ileri sürdü.

”Paralar nereye gidiyor? ”

Bu paraların nereye gittiğinin belli olmadığını da iddia eden milletvekili Adıgüzel, şunları söyledi;

“Bu konuyla ilgili hem Milli Eğitim Bakanlığı’na hem de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na önerge verdik. Bu paraların milli eğitimde kullanılmadığı, Varlık Fonu’na ve bazı dernek ve vakıflara aktarıldığına dair şikayetler ve bilgiler geliyor.

Kapalı okullara bile belge veriliyor

Diğer bir konu da Okulum Temiz Belgesi verilen okullardan karantina nedeniyle derslikleri ya da tamamı kapatılan okullarımız mevcut. Bu nedenle bu belgelerin hangi şartlarda verildiğini sormak istiyoruz. Çocuklarımız üzerine titrediğimiz, gözümüzden sakındığımız en kıymetli varlıklarımız. Devlete emanet ediyoruz.

Belge değil, görevli verin

Bu hükümet, hem de Pandemide 1000 – 1500 yavrumuzun ve öğretmenlerin olduğu okulda tek bir temizlik görevlisine emanet ediyor. Okulum Temiz diye belge vereceğinize okullara hizmetli verin.

1500 öğrencinin olduğu, 20 koridorun, 30 tane tuvaletin olduğu bir okulda tek bir hizmetli nasıl görev yapacak? Nereye yetişecek? Kalorifer mi yakacak yemek mi dağıtacak temizlik mi yapacak? Tekrar ifade ediyoruz; her okula yeterli sayıda hizmetli, 1 sağlık personeli ve güvenlik görevlisi sağlanmalıdır. Hem de çok acil…” Haber merkezi