GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-03-2021 08:55   Güncelleme : 31-03-2021 08:55

"USULSÜZ AĞAÇ KESİMLERİ DURDURULMALI"

Fatsa ilçesinde siyanürle altın ayrıştırması yapan şirket lehine ağaç kesimi yapılmasına tepki büyüyor. Yapılan basın açıklamasıyla ağaç kesimlerinin yasal olmadığı ve suç işlendiği belirtildi.

Ünye Orman İşletme Müdürlüğü'nün şirket lehine ağaç kesim ihalesinin usulsüz olduğunu iddia eden Ordu Çevre Derneği, Fatsa Doğa ve Çevre Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu; parti, sendika, dernek temsilcileri ve yöre halkıyla birlikte ağaç kesimini protesto basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasına CHP , Emek Partisi, Sol Parti,  Saadet Partisi,gelecek Partisi, TKP, Eğitim İş,  BBP, SYKP, ADD, Yeşil Sol Parti, TİP,  Tüm Köy Sen destek verdi.

"Çağrımızı yineliyoruz"

Orçev Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, "Buraya 11 Mart’ta da geldik. Şirketin lehine usulsüz ihale ve ağaç kesimini protesto ettik. Ağaç kesimi durdurulmuştu ancak 29 Mart 2021 Pazartesi yeniden kesime başladılar. Bugün buraya gelerek kesimin durdurulması için çağrımızı yinelemeye geldik." dedi.

"Suç işliyorlar"

'Toprağımıza, suyumuza; ormanımıza sahip çıkmak için buradayız. Burada hem ekolojik denge yok ediliyor; iklim değişikliğini tetikliyor hem de halkın ürününe, sağlığına tehdit büyütülüyor. Halk topraklarından koparılmak isteniyor' diyen Gönül, sözlerine şöyle devam etti; "Ne yazık ki, yerel ve genel yöneticiler buna olanak tanıyor. Maden ve enerji yasaları şirketlerin lehine sürekli yenileniyor. Buna rağmen, yasalardaki bir iki olumlu maddeler ve yönergeler görmezlikten geliniyor. Şu an şirketin çalışma süresi bitti. “Geçici Faaliyet Belgesinin” 27.01.2021 tarihinde bittiğini belirtirken yeni belgenin verildiği yazmamaktadır. Yani şu anki çalışma alanında da çalışma izni yoktur. Bu gerçekler yanında alanı genişletmek için başlatılan ÇED sürecinin tamamlanmadığı bilinmesine rağmen ağaçların işaretlenmesi, kesim için ihale edilmesi yasalara ve yönetmeliklere göre suçtur. İhale geçersizdir. İhale yapmayı ve ağaç kesmeyi Altıntepe Maden Şirketi’nin 11.02.2013 tarih ve 2872 karar nolu “ ÇED Olumlu” kararı gereği olduğunu belirtilmektedir. Bu yazı, Ünye Orman İşleme Müdürlüğü’nün kendi kendine suçunu itirafıdır

'Süresi bitmiş ÇED olumlu kararı dayanak yapılarak ağaçlar kesilebilir mi? Kesilirse bu suç olmaz mı?' diye soran Gönül, Yasa ve yönetmeliklere göre, Orman İşletme Müdürlüğü'nün usulsüz, yasal olmayan ihale ile suç işlediğini söyledi.

Haber merkezi