GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 09:10   Güncelleme : 01-04-2021 09:10

USTANIN KALEMİNDEN KLARNETİN BABASI

USTANIN KALEMİNDEN KLARNETİN BABASI

 

Ünlü çizgi roman yazarı, sanatçı Ela Aydemir, 7 yıl önce vefat eden Türkiye'nin ilk klarnet ustası Ahmet Özdemir’i çizdi.

Mermerden yaptığı klarnetle Guinnes'e giren Ordulu Dünyaca ünlü ve Türkiye’nin ilk klarnet ustası Ahmet Özdemir'in klarnetlerini, Woody Allen'dan Alain Damiens'a, Bon Jovi'dan Sarah Elbaz'a, Mustafa Kandıralı'dan Hüsnü Şenlendirici'ye kadar dünyaca ünlü sanatçılar çaldı.

Ustalığı dilden dile, ülkeden ülkeye yayılan Ahmet Özdemir’i 7 yıl sonra kendisi gibi ünlü bir sanatçı, pasifist, çizgi roman yazarı ve müzisyen Ela Aydemir, hayatteyken ünlü klarnetleri yaptığı atölyesindeki resimlerden esinlenerek çizdi ve sosyal medyadan paylaştı. Altına da şu notu düştü:

Burada dünyanın ilk mermer klarnetinin mucidi ve Türkiye'nin dünyaca ünlü ilk klarnet ustası Ahmet Özdemir'in kuzey Ordu ilinde bulunan stüdyosunda klarnet çaldığını gösterdim.”

Yedi yıl önce 25 Şubat 2014 tarihinde yaşamını yitiren Ahmet Özdemir’in mesleğini, torunları Erman, Eren ve Ege Özdemir kardeşlerin sürdürüyor. Gözde Özgür/Ordu Hayat