GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-09-2021 08:25   Güncelleme : 08-09-2021 08:25

"ÜRETİCİYİ DEĞİL, SERMAYEYİ KOLLUYORLAR"

Saadet Partisi İl Başkanı Erkan Temiz, fındığın neredeyse 100 milyar doları aşan bir piyasası olduğunu belirterek, en çok fındık üreten Türkiye'nin bu paydan sadece 2.5 milyar dolar elde edebilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Fındık üreticilerinin 2021 sezonunda da ürettiği ürünün karşılığını alamadığını aktaran Temiz, bunda en büyük etkenin, hükümetin üretici yerine sermayeyi kollaması olduğunu dile getirdi.

"Fındık, Avrupa'da 5, bizde 3 dolar"

Avrupalı üreticinin fındığını 5 dolara sattığı yerde Türk üreticinin ise 3 dolara mahkum bırakıldığını söyleyen Temiz; "Fındık, neredeyse 100 milyar doları aşan çikolata ürününün hammaddelerinden birisi. Türkiye, bu 100 milyardan sadece 2.5 milyar dolar gelir elde edebiliyor. Burada doğru bir taban fiyat uygulamasıyla Türkiye 5 milyar doların üzerinde bir gelir elde edebilir. Türkiye'nin bu kıyaslamayı yapması lazım. Türkiye, ürettiği ürünün % 60'ından fazlasını Avrupa Birliği'ne üye ülkelere satıyor. Avrupa ülkelerinde fındık üreticileri fındığını ne kadar fiyata satıyor? AB üyesi olma konusunda aday olan bir ülke olarak bizim ürettiğimiz ürün 3 dolara giderken, AB üreticilerinin ürettiği fındık ise 5 dolara satılıyor. Türk üreticisi, Avrupa'daki üreticinin yarısına razı olmak zorunda bırakılıyor. Bu kadar değerli bir ürünü üretmemize rağmen dünya çikolata pazarından hak ettiğimiz payı alamıyoruz. Bu da hükümetin yanlış politika uygulamasından kaynaklanıyor. 2.5 milyar dolarlık ihracattan yerli sermayemiz yeterli rakamı elde edemiyor. Türkiye'deki fındık ihracatını yapan 4-5 tane büyük yabancı ihracatçı şirket var. Türkiye'ye girdiğini düşündüğümüz 2.5 milyar dolar gibi bir rakamın 1 milyar dolarını zaten yine yabancı sermayeler almış oluyor." dedi.

"Maliyetin altında"

Türkiye'nin dünyanın en çok fındık üreten ülke olmasının değerlendirilemediğinin altını çizen Temiz; "Fındığı biz üretiyoruz ama maalesef asıl kazancı yabancı sermaye sağlıyor. Hükümet keşke sermayeyi kollamak yerine üreticiyi kollamış olsaydı, bu noktada hem yerli sermaye hem de üreticimiz kazanırdı. Ama maalesef iktidarda böyle bir yaklaşımı göremedik. Yine üretici maliyetin altında zararına fındık üretimi yapmak durumunda kaldı." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)