GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-09-2021 08:25   Güncelleme : 20-09-2021 08:25

"ÜRETİCİNİN DEĞİL, TEKELLERİN EMRİNDELER"

CHP İl Başkanı Atila Şahin, fındık taban fiyatının 26.5 lira açıklandığı için serbest piyasada da 23.5 liraya gerilediğini belirterek; "Bu hükümet, uluslararası tekellerin emrindedir. Uluslararası sermaye ne diyorsa onu yapıyorlar." dedi.

Fındık konusunda en başından beri uyarılarda bulunduklarını aktaran Şahin, Ziraat Odaları Birliği'nin fındığın maliyetini 26-27 lira civarında belirlemesine karşın taban fiyatının 26.50 lira olarak açıklandığını ve bu yüzden de üreticinin ürününün düşük fiyatlara satmak zorunda kaldığını söyledi.

"23'e de düşer"

Şahin, "Taban fiyattan sonra serbest piyasada bu fındık en az bir kaç lira altında oluyor. Taban fiyatın 35 lira olmasını istememizin en önemli sebeplerinden biri de buydu. Bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki, fındık artık serbest piyasada 23.5 lira seviyesine düştü. Bu gidişle yarın öbürsü gün de 23 liraya düşecek." dedi.

"Revize şart"

Fındık fiyatının yeterli olmadığının altını çizen CHP İl Başkanı Şahin, sözlerine şöyle devam etti; "Maalesef söylediklerimiz gerçekleşiyor. Buradan hükümet yetkililerine sesleniyoruz; fındık üreticisi perişan olmuş vaziyette. Zaten sizi destekliyorlar. Sizi destekleyen insanları bu kadar mağdur ederseniz, yarın öbür gün şamarı çok ağır olur. O yüzden cumhurbaşkanı, mutlaka TMO'ya verdiği taban fiyatı revize etmelidir. Taban fiyat en azından 35 lira olarak düzeltilmelidir. Fındık taban fiyatı 35 lira olursa, üreticilerimiz de ürününü en azından 30 liraya pazara sunabilsin."

"Gözler kör, kulaklar sağır..."

'Fındık taban fiyatının 26.5 lira açıklanıp, serbest piyasada daha düşük gideceğini bilmeyen yoktur. Ama sanki bunlar bilmiyorlar' diyen Şahin, sözlerini şöyle tamamladı; "Ya da kasıtlı mı? Bu hükümet, uluslararası tekellerin emrindedir. Uluslararası sermaye ne diyorsa onu yapıyorlar. Uluslararası sermaye, büyük ihtimalle 'bu sezon fındık fiyatına 23-24 liradan fazla fiyat vermem, ona göre fiyat açıklayın' dedi. Onlar da ona göre fiyat açıkladı. Bugünkü serbest piyasadaki fındık fiyatı, uluslararası sermayenin istediği fiyattır. Bunu görmemek için kör olmak lazım. Kör gözlere ve duymayan kulaklara bizim artık söyleyecek bir şeyimiz kalmadı."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)