GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-09-2021 08:05   Güncelleme : 14-09-2021 08:05

"ÜRETİCİMİZ DİRENÇ GÖSTERMELİ"

Altınordu Ziraat Odası Atakan Akça, TMO'nun 26.50 TL'lik fiyatına karşın serbest piyasada maliyetin bile altında fiyatların oluştuğunu belirterek, "Bu fiyatlar yakışmıyor. Ancak üreticilerimiz, ellerinden geldiğince direnç gösterip, ihtiyacı kadar fındığı pazara indirmelidir." dedi.

 

Fındık fiyatının serbest piyasada 23.50 lira seviyelerine düşmesine tepkiler dinmek bilmiyor. Altınordu Ziraat Odası Atakan Akça da fındıktaki oyunun devam ettiği için serbest piyasada fiyatların gerilediğini aktararak, üreticilere ihtiyacı kadar fındığı pazar indirmesi hatırlatmasında bulundu.

"Üreticilerimiz TMO'yu tercih etsin"

Üreticilerin serbest piyasadaki düşük fiyatlara karşı fındığını TMO'ya vermesinin daha kazançlı olabileceğini söyleyen Akça, "Borcu olan, gurbete gidecek olan ya da okula çocuğunu yollayacağı için masrafları olan üreticilerimiz elbette ürününü satacaktır. Ancak burada ihtiyacı satması önemli bir etken. Burada sabredebilenler mutlaka beklemelidir. Borcu olan üreticilerimiz, fındığını TMO'ya verme yolunu denemelidir. Çünkü TMO, parayı 21 gün beklemeden ödüyor. Üreticilerimizin artık 'bu işin patronu benim' mantığıyla hareket etmesi lazım. Eğer böyle hareket ederlerse, fındık da hak ettiği değeri bulacaktır. Üreticilerimiz, ellerinden geldiğince direnç gösterip, ihtiyacı kadar fındığı pazara indirmelidir. Geri kalan fındığını ise emanete bırakmadan saklamaları gerekmektedir. İnşallah bu süreç üreticinin direnciyle devam ederse, serbest piyasada fındık fiyatlarının Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bile üzerine çıkacağını düşünüyorum." dedi.

"Maliyeti bile karşılamıyor"

'Şu anki oluşan fiyatlara göre buna serbest piyasa demek mümkün değil' diyen Akça, sözlerini şöyle tamamladı; "23.50-24 TL çok düşük. Bu fiyatlar üreticilerimizin maliyetini bile karşılamıyor. Biz 26.50 TL'nin de yeterli olmadığını söyledik. Ancak TMO'nun 26.50'lik fiyatının çok çok altında bir serbest piyasa oluştu. Türkiye’de taban fiyat açıklayacak tek kurum Türkiye Cumhuriyetinin yetkilileri olmalıdır. Tekelci firma taban fiyat açıklamamalıdır. Bu soruna çözüm bulunmalıdır. Üreticilerimizin emeğine yazık olmasın. Taban fiyat tek olmalı ve alımlar da bu fiyat üzerinden gerçekleştirilmelidir."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)