GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-10-2021 08:48   Güncelleme : 11-10-2021 08:48

ÜRETİCİLERİN GÖZÜ FİYATLARDA

Ordu’da zor bir fındık hasadı geçiren fındık üreticilerinin şimdi gözü fındık fiyatlarında.

ÜRETİCİLERİN GÖZÜ FİYATLARDA

22.50-23.50 TL aralığında seyreden fındık fiyatlarının hafta başından beri yükseliş trendine geçmesiyle birlikte fındık üreticilerini de umutlandırdı.

TMO, fındık hasadı başlangıcında levant kalite fındığa 26.50 TL fiyat verirken serbest piyasada fındık fiyatları bu fiyatın çok altında seyretmeye devam etti. Ancak bu hafta başından itibaren yükselmeye başladı. Son bir haftada fiyatlar 50 kuruş arttı. Son günlerde serbest piyasaya inen fındık miktarında hissedilir oranda düşüş yaşandığı bunun da fiyatları etkilediği belirtildi.
Fiyatların artması dolayısıyla fındık üreticileri de büyük bir umutla fındık fiyatlarının daha da yükselerek TMO fiyatına yaklaşmasını bekliyor.

Üreticiler fındığı kurutamadı

Fındık hasadında sıkıntılar yaşayan üreticiler aynı zamanda havalarında yağışlı geçmesi dolayısıyla kaliteli bir fındık çıkaramadılar. Fındıklarını kurutamayarak çürüten bir çok üretici de TMO şartlarını sağlayamadığı için tüccarlara getirmek zorunda kaldılar.

“Fındığımızı kurutamadık”

Fındığını tüccara satan Perşembe’nin Soğukpınar Mahallesinden Ali Kılıç da bu sene fındıklarını kurutamadıklarını belirterek, “Hava muhalefetinden dolayı fındığımızı kurutamadık. İçerisinde çürük çıkıyor ve satmada da zorlanıyoruz. Geçen seneye göre yüzde 30 zararımız var. İçerisinde çürük çıktığı için randıman da kırdırmadık. Geçen senenin fiyatlarından fındık vermek durumunda kaldık.” dedi.

Ordu Hayat/Soner Özdemir (Özel Haber)