GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-08-2021 08:20   Güncelleme : 27-08-2021 08:20

"ÜRETİCİ ZARAR EDİYOR"

Saadet Partisi İl Başkanı Av. Erkan Temiz, açıklanan fındık fiyatının maliyet seviyesinde olduğunu ve üreticinin kar edemediğini belirterek, "siyasi iktidar, fiyat konusunda üretici yerine sermayenin yanında yer aldı." dedi.İktidarın randıman payı ve desteklemelerle birlikte 1 kg. fındığın 30 liraya geldiğini söylemesine karşın böyle bir şey olmadığının altını çizen Temiz, üreticinin düşük fiyata razı edilmeye çalışıldığını söyledi.

"Üretim maliyeti % 47"

Fındık fiyatının Toprak Mahsulleri Ofisi'nde maliyet seviyesinde, serbest piyasada ise maliyetin de altında kaldığını aktaran Av. Erkan Temiz, "Geçen yıl ki fındık fiyatı 22.50 TL olarak açıklanmıştı. Neredeyse maliyet seviyesindeydi. 2021 yılı için de yine maliyet seviyesinde bir taban fiyat belirlendi. TMO'nun levant kalite fındık için alım fiyatı 26.5 lira olarak açıklandı. Bu üretici yine fındığını maliyetine satacak anlamına geliyor. Serbest piyasadaki fiyatlar ise maliyetin de altında seyrediyor. Haziran ayında TÜİK, Tarımsal Maliyet Enflasyonu'nu % 47 olarak açıkladı. Üreticinin bir kayıp yaşamaması için en azından geçen yıl ki taban fiyatın üzerine bu miktarda bir artış olmalıydı ki üretici zarar etmesin. Ama maalesef böyle bir şeyi göremedik. Geçen yıla göre % 17 civarında bir artış oldu. Ama maliyetlerde % 47'yi bulan artışlar oldu. Üretici de her geçen gün zarar etmeye devam ediyor." dedi.

"Üreticinin alın terinin karşılığı verilmedi"

İktidarın ne rekolte ne de fiyat konusunda üreticinin yanında yer almadığına dikkati çeken Temiz, sözlerini şöyle tamamladı; "İktidar; 26.5 TL taban fiyat verdik. Kilo başı 1 lira dönüm desteği, mazot desteği veriyoruz. Randıman payıyla beraber fındık 29-30 lira olur diyorlar. Bunlar çok afaki rakamlar. Bunlar gerçek değil. Bunu rekolte tahminlerinde de gördük. TÜİK, Tarım ve Orman Bakanlığı, 650 bin ton gibi bir rakamdan bahsetti. Fındık İhracatçıları Birliği, 815 bin ton rekolte var dedi. Geçen yıl 2.5 ton fındığım oldu. Bu yıl tam yarısı kadar fındığım var. Benim olduğum orta bölgede üreticinin % 80'inin aynı şekilde ürünü geçen yıla göre oldukça az. Geçen yıldaki rekoltenin olması mümkün değil. 500-550 bin tondan fazla fındık çıkması imkansız. Onların dalda saydığı fındığı üretici harmana getiremedi. Böyle bir gerçek var. Düşük fiyata gerekçe oluşturmak için rekolte yüksek belirlendi. Maalesef siyasi iktidar bu konuda da üretici yerine sermayenin yanında yer aldı. Üretici düşük fındık fiyatına razı edilmeye çalışıldı. Bu noktada mantıklar değişip, üreticiden yana tavır koyulmalı. Üreticinin emeğinin ve alın terinin  karşılığını alacağı, bu toprakları terk etmeyeceği, fındık tarımının sürdürülebilir halde devam etmesini sağlayacağı bir politika uygulanmalıdır. Biz yıllardır bu çağrıda bulunduk ve bulunmaya da devam edeceğiz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)